12-miesiac-zycia-dziecka.png

12 miesiąc życia dziecka - kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

12 miesiąc życia dziecka

Twoje dziecko

Zapewne nawet nie wiesz, kiedy ten czas upłynął, ale stało się – Twoje dziecko kończy rok.

Jego rozwój przez te 12 miesięcy przebiegał niezwykle intensywnie: maluszek zaczął mówić, coraz sprawniej się porusza i codziennie dokładniej poznaje otaczający go świat.

Najlepiej czuje się z rodzicami i najbliższymi, których widuje najczęściej – rozpoznaje twarze i kojarzy imiona z odpowiednimi osobami, gdy usłyszy je w rozmowie.

Rozwój brzuszka

Po pierwszych urodzinach dziecka jego układ pokarmowy jest zdolny do trawienia, jak organizm osoby dorosłej.

Od tego czasu możesz zaobserwować, że dziecko ma mniejszy apetyt – nie przejmuj się! Jest to spowodowane tym, że dziecko w 12. miesiącu życia wolniej przybiera na wadze niż dotychczas. W 12. miesiącu życia średnia masa ciała dziecka wynosi ok. 11 kg, a wzrost ok. 75 cm.

Rozwój fizyczny

Pamiętaj, że różnice rozwojowe między rocznymi dziećmi są sprawą naturalną. Niektóre dzieci w wieku 12 miesięcy już chodzą, inne próbują wstawać, a jeszcze inne poruszają się przy pomocy rodziców czy podpierając się o meble. Jeżeli Twoje dziecko nie zaczęło jeszcze chodzić, nie martw się – za chwilę wykona swój pierwszy krok. O przygotowaniach do tej ważnej chwili świadczy coraz słabszy uchwyt, gdy dziecko trzyma Cię za rękę.

  • Roczne dziecko potrafi usiąść z pozycji stojącej.
  • W wieku 12. miesięcy dziecko coraz więcej czynności chce wykonywać samemu: w trakcie czytania przewraca strony, samodzielnie posługuje się łyżeczką (choć czasami sporo przy tym nabrudzi) i pije z kubeczka.
  • 12-miesięczne dziecko ma już kontrolę nad ruchami precyzyjnymi, co objawia się tym, że wskazuje palcem na wszystko, co wzbudza jego zainteresowanie. Rozpoznaje obiekty i chce je zidentyfikować.
  • Roczne dziecko potrafi skupić swoją uwagę na 5-10 minut.

Rozwój społeczno emocjonalny

  • Maluszek coraz lepiej kontaktuje się z bliskimi i rozumie proste polecenia, takie jak „podnieś to”, „podaj mi to”. Przyzwyczaiłaś się już, że mówi „mama”, „tata” czy „baba”.
  • Dziecko zna już rytm dnia i codzienne rytuały. Zaczyna rozumieć pewne zwyczaje np. przy witaniu się czy pożegnaniu.
  • To, jak bawią się razem roczne dzieci, określa się mianem zabawy paralelnej, co oznacza, że dzieci nie bawią się ze sobą, ale obok siebie. Roczne dziecko nie rozróżnia pojęć „moje”, „twoje”, dlatego w trakcie zabawy z innymi dziećmi może dojść do nieporozumień (np. gdy dzieci chcą się bawić tą samą zabawką jednocześnie).
  • Roczne dziecko ma świetny kontakt z rodzicami, rodzeństwem, bliskimi, których często widuje, jednak przy obcych zachowuje dystans i potrzebuje obecności mamy, by czuć się pewnie.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

  • Powoli wprowadzaj dziecko w życie towarzyskie, zważając na jego reakcje. Przy Tobie maluszek nabiera pewności siebie i oswaja się z nowymi osobami w jego otoczeniu.
  • Pozwól maluszkowi samodzielnie jeść, pić, ubierać się czy kąpać – jego rozwój w 12. miesiącu życia polega m.in. na tym, że staje się bardziej niezależny.
  • W związku z tym, że maluch potrafi skupić swą uwagę przez 5-10 minut, postaraj się wykorzystać te chwile na stymulację koncentracji. Takim ćwiczeniem może być czytanie książeczki przeznaczonej dla rocznego dziecka.
  • Cały czas rozmawiaj z dzieckiem – ono naprawdę już dużo rozumie! Za moment stanie się fascynującym rozmówcą, który będzie Cię co chwila zaskakiwał swoimi teoriami odnośnie życia.
  • Świeć przykładem – to Ciebie dziecko obserwuje cały czas i od Ciebie czerpie wzorce. Postaraj się więc, by były jak najlepsze i cierpliwie wskazuj mu zasady, jakie panują w domu, np. podczas witania gości.
  • Zadbaj o inspirujące i różnorodne środowisko wokół dziecka, które będzie pobudzać jego ciekawość i wyobraźnię – przemebluj jego pokoik, przedstaw przedmiot codziennego użytku jako zabawkę, zabieraj go w miejsca, w których wcześniej nie było.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o osobach, które Was odwiedzają. Roczne dziecko kojarzy już imiona z określonymi osobami, pokazuje palcem właściwe osoby, gdy usłyszy ich imię. Dzięki takim rozmowom malec będzie coraz lepiej pamiętał imiona najbliższych.

Czy wiesz, że?

Pierwsze urodziny dziecka to ważna chwila, zarówno dla Ciebie jak i dla niego. Dziecko w 12. miesiącu życia zazwyczaj już chodzi, jednak jeżeli jeszcze nie postawiło pierwszego kroku, nie jest to powód do zmartwień.

Tempo zmian rozwojowych u poszczególnych dzieci jest różne. Najlepiej będzie, jeśli w przypadku obaw o prawidłowy rozwój dziecka, skontaktujesz się z pediatrą.