+12 miesiąc życia dziecka -
kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

ROZWÓJ DZIECKA
+12

Miesiąc życia

Rozwój brzuszka

Dwulatek może mieć mniejszy apetyt niż dotychczas – wynika to ze zwolnionego tempa jego rozwoju w stosunku do poprzednich miesięcy, a w związku z tym mniejszego zapotrzebowania na kalorie. Dziecko będzie teraz przybierało na wadze średnio 2 kg na rok.

Jego układ pokarmowy jest już sprawny i prawidłowo rozwinięty – enzymy trawienne są w pełni aktywne.

Brzuszek dwulatka wciąż jednak potrzebuje wsparcia, m.in. poprzez dostarczanie mu wraz z dietą odpowiedniej ilości błonnika.

Wciąż kształtują się nawyki żywieniowe dziecka – od tego, co będziesz mu teraz podawała do jedzenia, będą zależały jego wybory żywieniowe w przyszłości.

Rozwój fizyczny

Po skończeniu drugiego roku życia maluch potrafi coraz więcej – nabywa nowe umiejętności, które pozwalają mu przystosować się do życia w społeczeństwie:

 • wypowiada zdania składające się z 2 słów oraz powtarza usłyszane słowa, mowa jest w 50% zrozumiała dla obcych,
 • potrafi stać na palcach,
 • kopie piłkę, rzuca piłkę znad głowy,
 • wchodzi po schodach krokiem dostawnym bez poręczy,
 • ustawia sześć klocków jeden na drugim,
 • zaczyna biegać,
 • rysuje proste linie.

Rozwój społeczno emocjonalny

Drugi rok życia dziecka jest czasem, w którym maluch manifestuje otoczeniu swoją obecność, stara się być niezależny i często buntuje się przeciw rodzicom. Jakie są przejawy społeczno-emocjonalnego rozwoju dwulatka?

 • Dziecko kopiuje innych, zwłaszcza dorosłych i starsze dzieci.
 • Lubi przebywać z innymi dziećmi, jest wtedy podekscytowane, ale zabawa z innym dziećmi jest równoległa.
 • Manifestuje swoją niezależność.
 • Buntuje się, np. poprzez robienie rzeczy, które są mu zakazywane.  

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Dwulatek za wszelką cenę próbuje pokazać swoją niezależność i przeciwstawienie domowym zasadom. Bunt dwulatka to wyzwanie dla rodziców i najbardziej wymagający dla nich etap. Najważniejsze, abyście w tym czasie nie dali się ponieść emocjom – to naturalny etap, który niedługo minie. Najważniejsze to chwalić malucha za postępy i odpowiednie zachowania. Wsparcie rodziców jest ważnym elementem, który wspiera prawidłowy rozwój dziecka.

 • Baw się i ruszaj razem z dzieckiem – wspólne gry, skakanie i bieganie sprawią, że maluch polubi aktywność fizyczną, dzięki czemu będzie mógł rozwijać swoje umiejętności motoryczne.
 • Nie denerwuj się – jeżeli dziecko płacze i krzyczy, nie reaguj agresją. Postaraj się uspokoić dziecko, aby wyjaśniło, co je zdenerwowało. Ważne, aby już od pierwszych lat życia maluszek nauczył się wyrażać swoje uczucia.
 • Odgrywaj role – zabawa w naśladowanie to dobra lekcja dla dziecka, nie tylko uczy się ono różnych zachowań, ale także stymuluje wyobraźnię.

Czy wiesz, że?

Każde dziecko dorasta w swoim własnym tempie – nie możesz przewidzieć dokładnie, kiedy Twój maluch zdobędzie nowe umiejętności.

Różne przejawy rozwoju dwulatka dają ogólne pojęcie o zmianach, których mogą spodziewać się rodzice, jednak zawsze proces ten może mieć różny przebieg.

Jeżeli cokolwiek w zachowaniu dziecka budzi obawy rodziców, należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.

Bebiko 2 Nutriflor+

Poznaj Bebiko 2 Nutriflor+

Bebiko 2 NutriFlor+ z opatentowaną kompozycją błonnika GOS/FOS dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając prawidłowy rozwój Twojego maluszka.

Dowiedz się więcej

Sekcja Junior

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Twój Junior tak szybko się rozwija, ale nadal potrzebuje ochrony i troski. Od momentu przyjścia na świat do swoich 1. urodzin Twój maluszek urósł nawet trzykrotnie. A teraz, gdy rozpoczyna drugi rok życia, jego wzrost jest nadal bardzo dynamiczny.

Już nigdy później nie będzie tak szybko rosnąć, nawet w okresie dojrzewania!

Dowiedz się więcej
Junior to nie mały dorosły

Junior to nie mały dorosły

Twoje dziecko urosło, ale wciąż nie dorosło! Roczny, a także dwu – i trzyletni maluch nadal nie jest mniejszą wersją Ciebie. W okresie 1000 pierwszych dni trwa tzw. programowanie żywieniowe, kiedy organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar niektórych składników odżywczych, w tym białka i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Brzuszek maluszka ciągle jest taki mały, a potrzeby tak wielkie!

Dowiedz się więcej
Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Po 1. urodzinach Twój maluszek nadal bardzo intensywnie się rozwija i jest coraz bardziej aktywny. Nabywa nowe umiejętności, z radością odkrywa świat, porusza się i bawi.

Nic dziwnego, że potrzebuje teraz nawet kilka razy więcej składników odżywczych, niż Ty!*

Zastanawiasz się, jak tyle składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego rozwoju, można zmieścić w tak małym brzuszku?

* zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Gdy Twoje dziecko skończy roczek, jego dieta nadal powinna różnić się od sposobu żywienia dorosłych. W prawidłowym jej zbilansowaniu pomocny może być Modelowy Talerz Żywieniowy dla dzieci od 1. do 3. roku życia oraz zbiór wskazówek o żywieniu niemowląt i małych dzieci, przygotowany wspólnie z ekspertami.

Sprawdź co wraz z codzienną i urozmaiconą dietą Twój maluch powinien otrzymywać.

Dowiedz się więcej
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.