Dieta karmiącej mamy - dlaczego jest ważna?

1000 pierwszych dni życia dziecka to czas, w którym układ pokarmowy Twojego maluszka wciąż dojrzewa. Niemowlę i małe dziecko potrzebuje pokarmu dopasowanego do jego potrzeb i możliwości. Karmiąc piersią wspomagasz prawidłowy rozwój dziecka, a Twój pokarm wpływa korzystnie na brzuszek maluszka. Poznaj fakty i mity o diecie mamy karmiącej piersią.

Fakty i mity o diecie w czasie karmienia piersią

Fałsz
W czasie laktacji zakazana jest większość produktów spożywczych i potraw

Jeśli u dziecka nie stwierdzono alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie ma powodu do eliminowania mleka, nabiału, glutenu czy niektórych owoców i warzyw. Pewne produkty, jak żywność typu fast food, smażone i ciężkostrawne potrawy, surowe mięso i jaja czy nadmiar słodyczy warto wyeliminować z diety, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie.

Czytaj więcej: Karmienie piersią a dieta – co może się znaleźć w jadłospisie karmiącej mamy

Prawda
Dziecko z kolką może być karmione piersią

Kolki pojawiają się wskutek niedojrzałości układu pokarmowego maluszka. Dlatego karmienie piersią będzie wręcz zalecane dla dziecka cierpiącego z powodu kolek. Twoje mleko jest optymalnym pokarmem dla wciąż dojrzewającego brzuszka niemowlęcia. Przy karmieniu piersią zwróć uwagę na właściwą technikę i pamiętaj o odbijaniu po każdym posiłku.

Czytaj więcej: Sposoby na kolkę

Fałsz
Karmiąc piersią, na wszelki wypadek powinnam wyeliminować z diety mleko i nabiał.

Eksperci nie zalecają diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”. Wykluczenie wybranych produktów z diety jest konieczne, gdy u dziecka stwierdzono alergię bądź nietolerancję pokarmową. Pamiętaj, że nie każda zmiana skórna lub epizod kolki świadczy o alergii. Diagnozę stawia lekarz po konsultacji z Tobą i po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Nawet po stwierdzeniu alergii zaleca się wykonanie pod okiem lekarza próby prowokacji pokarmem co 6-12 miesięcy, aby sprawdzić czy alergia dalej występuje.

Czytaj więcej: Nie taka dieta straszna, jak ją malują! Menu karmiącej mamy

Fałsz
Piwo pobudza laktację

To jeden z popularniejszych mitów. Piwo to alkohol, który wręcz stopuje laktację. Działa hamująco na hormon – oksytocynę – substancję pobudzającą produkcję mleka. Ponadto piwo dostarcza alkoholu, który przenika do mleka, a wraz z pokarmem spożywa go maluszek. Zatem, jeśli chcesz napić się piwa lub innego drinka odczekaj 2 godziny zanim znowu nakarmisz dziecko.

Czytaj więcej: Kawa a karmienie piersią – czego unikać, gdy karmisz maluszka

Prawda
W czasie karmienia piersią rośnie moje zapotrzebowanie energetyczne

Laktacja – produkcja pokarmu to ogromny wydatek energetyczny dla Twojego organizmu. W związku z tym znacznie rośnie Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię z pożywienia. Eksperci rekomendują około 500 kcal dodatkowo każdego dnia w czasie wyłącznego karmienia piersią. To równowartość jednego posiłku (więcej niż w III trymestrze ciąży). Zbilansowana dieta i karmienie piersią pozwolą Ci pozbyć się kilogramów, których nabrałaś w trakcie ciąży (w pierwszym półroczu po porodzie możesz zgubić nawet 8-10 kg).

Czytaj więcej: Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

Fałsz
Niemowlęcia nie wolno karmić za często

Dziecko należy karmić „na żądanie”, czyli wtedy, kiedy domaga się twojego pokarmu. Przez pierwsze 2 tygodnie po porodzie żołądek maluszka jest niewielki, dlatego noworodek pije małe ilości mleka, ale za to często, średnio 8-12 razy na dobę. Z czasem, gdy brzuszek się powiększa, a Twoje mleko jest bardziej sycące, liczba karmień może zmniejszyć się do 6-8. Jednak pamiętaj, że każdy malec ma indywidualne potrzeby i nie ma jednej zalecanej liczby karmień w ciągu doby.

Czytaj więcej: Regularne karmienie o stałych porach

Prawda
Karmiąc piersią powinnam ograniczyć picie kawy

Poranna kawa jest dozwolona, ale dziennie nie należy przekroczyć dawki wynoszącej 300 mg kofeiny, czyli około 1-2 filiżanek naparu. Kofeina nie wpływa na produkcję pokarmu, natomiast może wpłynąć na zachowanie dziecka – powodować rozdrażnienie czy problemy ze snem. Jeśli zaobserwujesz te objawy lepiej odstaw kawę i inne źródła kofeiny (herbatę, colę, napoje energetyczne) na czas laktacji. Kawa nie jest zalecana u mam karmiących noworodki.

Czytaj więcej: Kawa a karmienie piersią – co wiedzieć? Czego unikać?

Fałsz
Maluszek ma uczulenie na moje mleko

Mleko mamy nie uczula! To, co może powodować objawy alergii pokarmowej u dziecka to składnik diety, który spożyła mama. Jeśli zaobserwujesz, że np. mleko krowie, które spożyłaś powoduje u maluszka wysypkę, uporczywe ulewania czy kolki, stolce ze śluzem lub krwią – najprawdopodobniej spożyłaś uczulający produkt. Skonsultuj się z lekarzem, odstaw na chwilę podejrzany składnik i poobserwuj czy nastąpiła poprawa u dziecka. Nie eliminuj pokarmów „na wszelki wypadek”.

Czytaj więcej: Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

Fałsz
Posiłki w czasie laktacji nie mogą być przyprawione

Przyprawy spożyte przez mamę nie wpływają na zdrowie czy samopoczucie maluszka. Niektóre, jak cebula czy czosnek mogą wpływać na smak mleka – nieco go zmieniać. Jednak, jeśli w czasie ciąży nie zrezygnowałaś z tych przypraw być może twoje dziecko zaakceptuje ich smak w mleku. Z diety możesz wykluczyć ostre przyprawy dla własnego, lepszego samopoczucia. Zbyt pikantne posiłki mogą podrażniać śluzówkę twojego żołądka.

Czytaj więcej: Nie taka dieta straszna, jak ją malują! Menu karmiącej mamy

Fałsz
Karmiąc piersią nie zajdę w ciążę

Brak miesiączki spowodowany jest działaniem prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję pokarmu. Jednak sama obecność laktacji i brak okresu nie są gwarancją braku owulacji. U każdej mamy płodność wraca w innym momencie. Szacuje się, że kobieta regularnie karmiąca piersią może ponownie zajść w ciążę po około 20. tygodniach od porodu. Warto wiedzieć, że niepłodność laktacyjna występuje, gdy karmisz piersią co ok. 2-3 godziny z przerwą nocną nie dłuższą niż 4 godziny. W innym przypadku stężenie prolaktyny obniża się, a jajniki mogą wrócić do pracy wcześniej.

Czytaj więcej: Pierwsza miesiączka po porodzie – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

 • Picie mleka przez mamę wspomaga laktację
 • Im większe piersi, tym więcej mleka
 • Karmienie piersią przyspiesza utratę kilogramów
 • Karmiąc piersią nie powinnam jeść cytrusów
 • Nie powinnam karmić piersią, gdy jestem przeziębiona
 • Mleko jest za chude lub za tłuste
 • Picie dużej ilości wody zwiększa laktację
 • Karmiąc wyłącznie piersią w pierwszym półroczu nie muszę dopajać maluszka
 • Na problemy z laktacją dobrze działają herbatki ziołowe
 • W czasie laktacji wolno jeść surowe warzywa i owoce

Prawda czy fałsz? Poznaj kolejne popularne opinie o diecie karmiącej mamy

 • Picie mleka przez mamę wspomaga laktację
  Fałsz
  Picie mleka przez mamę wspomaga laktację

  Mleko, które wypija mama nie jest składnikiem jej własnego pokarmu.

  Mleko mamy powstaje w gruczołach piersiowych (w pęcherzykach mlecznych) i jest produkowane ze składników wychwytywanych przez laktocyty (komórki mlekowe) wprost z krwi. Zatem, to co zje mama najpierw jest trawione w przewodzie pokarmowym, następnie wchłanianie w postaci pojedynczych cząsteczek (m. in. glukozy, kwasów tłuszczowych, aminokwasów) do krwi, a z tych składników wytwarzane jest mleko kobiece.

 • Im większe piersi, tym więcej mleka
  Fałsz
  Im większe piersi, tym więcej mleka

  Rozmiar piersi nie ma wpływu na laktację.

  O produkcji mleka decyduje liczba gruczołów mlecznych, która jest stała (ich rozmiar powiększa się nieco w ciąży i w czasie laktacji), a nie ilość tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa natomiast decyduje o rozmiarze piersi, zwłaszcza podczas ciąży, gdy gromadzone są rezerwy energetyczne w postaci podskórnej tkanki tłuszczowej. Małe piersi to z reguły normalnej wielkości gruczoły i mała ilość tkanki tłuszczowej, która nie odpowiada za laktację.

 • Karmienie piersią przyspiesza utratę kilogramów
  Prawda
  Karmienie piersią przyspiesza utratę kilogramów

  Laktacja to ogromny wydatek energetycznych dla organizmu.

  Zapotrzebowanie na kilokalorie w czasie karmienia piersią jest większe niż w ostatnim trymestrze ciąży. Gdy karmisz piersią twoje dzienne menu powinno dostarczać dodatkowych 500 kcal. Laktacja pozwala na szybszy powrót do masy ciała sprzed ciąży – pod warunkiem, że mama odżywia się prawidłowo, komponuje zbilansowane posiłki i regularnie karmi piersią maluszka.

 • Karmiąc piersią nie powinnam jeść cytrusów
  Fałsz
  Karmiąc piersią nie powinnam jeść cytrusów

  Nie ma wskazań do diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”.

  Uzasadnieniem do wykluczenia produktu z diety jest potwierdzona alergia. Sytuacją, w której powinnaś ograniczyć lub wyeliminować z jadłospisu cytrusy jest moment, gdy zaobserwujesz u dziecka objawy alergii pokarmowej występujące po zjedzeniu przez ciebie cytryny, pomarańczy, mandarynki, limonki czy grejpfruta. Jeśli po eliminacji zaobserwujesz poprawę u maluszka, prawdopodobnie cytrusy mu nie służyły i lepiej unikać ich w swojej diecie.

 • Nie powinnam karmić piersią, gdy jestem przeziębiona
  Fałsz
  Nie powinnam karmić piersią, gdy jestem przeziębiona

  W czasie przeziębienia (pod warunkiem, że nie przyjmujesz leków niewskazanych w okresie laktacji) możesz kontynuować karmienie piersią.

  Jest to nawet wskazane z uwagi na wyższą zawartość przeciwciał w twoim pokarmie właśnie w czasie infekcji. Karmiąc piersią podczas przeziębienia pamiętaj, aby zachować podstawowe zasady higieny – dokładnie myj ręce, wydmuchuj nos i kichaj w chusteczkę. Kaszląc, odwracaj głowę od niemowlaka lub używaj maseczki, gdy przystawiasz dziecko do piersi.

 • Mleko jest za chude lub za tłuste
  Fałsz
  Mleko jest za chude lub za tłuste

  Pokarm kobiecy dostosowuje się do potrzeb dziecka.

  Jego skład zmienia się w zależności od dnia laktacji (siara – pierwsze mleko ma więcej przeciwciał niż mleko dojrzałe wytwarzane po 2 tygodniach od porodu) czy pory karmienia (nocny pokarm jest mniej tłusty). Skład mleka zmienia się także w trakcie jednego karmienia – na początku pokarm zaspokaja pragnienie, potem staje się bardziej tłusty i kaloryczny, aby zaspokoić głód.

 • Picie dużej ilości wody zwiększa laktację
  Fałsz
  Picie dużej ilości wody zwiększa laktację

  Ilość produkowanego pokarmu zależy od przystawiania dziecka do piersi i efektywnego ssania mleka przez niemowlę, nie od twojej diety.

  Co prawda w czasie laktacji zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, zaleca się minimum 2,7 litra płynów dziennie, jednak nie można wypijać bardzo dużej ilości wody licząc na poprawę laktacji. Nie można także doprowadzić do odwodnienia, gdyż jest niebezpieczne i skutkuje wyczerpaniem organizmu.

 • Karmiąc wyłącznie piersią w pierwszym półroczu nie muszę dopajać maluszka
  Prawda
  Karmiąc wyłącznie piersią w pierwszym półroczu nie muszę dopajać maluszka

  Twoje mleko zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie dziecka.

  Dostosowuje się do potrzeb maluszka nawet w czasie jednego karmienia. Jeśli zgodnie z rekomendacjami WHO przez pierwsze 6. miesięcy karmisz wyłącznie piersią, nie musisz dodatkowo podawać niemowlakowi wody do picia. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym można podawać dziecku do picia dodatkowo wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskozmineralizowaną. Karmiąc piersią wprowadzaj wodę do picia na etapie rozszerzania diety.

 • Na problemy z laktacją dobrze działają herbatki ziołowe
  Fałsz
  Na problemy z laktacją dobrze działają herbatki ziołowe

  Ich działanie jako wspomagaczy laktacji nie zostało jednoznacznie potwierdzone badaniami.

  Ich działanie jako wspomagaczy laktacji nie zostało potwierdzone badaniami. Pamiętaj, że są to produkty zawierające pewne substancje czynne i podobnie jak farmaceutyki mogą wpływać na organizm twój i maluszka. Zanim sięgniesz po herbatkę czy inny preparat skonsultuj się z lekarzem.

 • W czasie laktacji wolno jeść surowe warzywa i owoce
  Prawda
  W czasie laktacji wolno jeść surowe warzywa i owoce

  Możesz i powinnaś jeść surowe warzywa i owoce.

  Zgodnie z zaleceniami w Piramidzie Zdrowego Żywienia warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety. Nieprawdą jest, że pestki truskawek przejdą do piersi i zatkają kanaliki mleczne, napoje gazowane spowodują kolki lub skórka pomidora zaszkodzi dziecku. Pokarm w piersiach jest tworzony na nowo ze składników obecnych w krwi mamy. Zatem to, co jesz, jest uprzednio trawione, to znaczy rozkładane na pojedyncze cząsteczki zanim zostanie wchłonięte do krwiobiegu i wykorzystane w produkcji pokarmu.

Sprawdź swoją wiedzę, rozwiąż Quiz!

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 1 z 10

Dieta w czasie laktacji powinna być skomponowana z jak najmniejszej ilości produktów spożywczych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 1 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Twoja dieta, gdy karmisz maluszka piersią, powinna być zbilansowana, a posiłki muszą być pełnowartościowe. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć wartościowych produktów. W czasie laktacji potrzebujesz energii i składników odżywczych, których dostarczysz z żywnością. Eliminacja produktów jest konieczna, gdy takie wskazanie widzi lekarz lub dietetyk, bądź gdy u dziecka stwierdzono nietolerancję lub alergię pokarmową.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Twoja dieta, gdy karmisz maluszka piersią, powinna być zbilansowana, a posiłki muszą być pełnowartościowe. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć wartościowych produktów. W czasie laktacji potrzebujesz energii i składników odżywczych, których dostarczysz z żywnością. Eliminacja produktów jest konieczna, gdy takie wskazanie widzi lekarz lub dietetyk, bądź gdy u dziecka stwierdzono nietolerancję lub alergię pokarmową.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 2 z 10

Sposobem na walkę z kolką niemowlęcą jest odpowiednia technika karmienia piersią.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 2 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Karmienie piersią to najlepszy sposób na wspieranie zdrowia i samopoczucia dziecka. Dzięki odpowiedniej technice przystawiania maluszka do piersi możesz zmniejszyć częstość występowania kolek u niemowlęcia. O poradę, jak karmić piersią, zapytaj położną lub doradcę laktacyjnego.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Karmienie piersią to najlepszy sposób na wspieranie zdrowia i samopoczucia dziecka. Dzięki odpowiedniej technice przystawiania maluszka do piersi możesz zmniejszyć częstość występowania kolek u niemowlęcia. O poradę, jak karmić piersią, zapytaj położną lub doradcę laktacyjnego.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 3 z 10

Piwo to dobry produkt na pobudzenie laktacji.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 3 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Piwo to alkohol, który hamuje laktację. Ponadto wraz z Twoim mlekiem alkohol wypija także dziecko. Pamiętaj - alkohol nie jest zalecany w czasie karmienia piersią. Jeśli chcesz sięgnąć po wino czy piwo, rób to zaraz po jednym karmieniu, aby maksymalnie wydłużyć czas, który upłynie, zanim znowu przystawisz dziecko do piersi.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Piwo to alkohol, który hamuje laktację. Ponadto wraz z Twoim mlekiem alkohol wypija także dziecko. Pamiętaj - alkohol nie jest zalecany w czasie karmienia piersią. Jeśli chcesz sięgnąć po wino czy piwo, rób to zaraz po jednym karmieniu, aby maksymalnie wydłużyć czas, który upłynie, zanim znowu przystawisz dziecko do piersi.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 4 z 10

W czasie kamienia piersią moje zapotrzebowanie energetyczne rośnie o około 500 kcal/dobę.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 4 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Laktacja to spory wydatek energetyczny dla Twojego organizmu. Dlatego karmiąc piersią powinnaś szczególnie zadbać o zbilansowane żywienie i każdego dnia dostarczać dodatkowo około 500 kcal. Grahamka z masłem, dwoma plasterkami szynki z indyka, a do tego pomidor i szklanka soku pomarańczowego to około 456 kcal.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Laktacja to spory wydatek energetyczny dla Twojego organizmu. Dlatego karmiąc piersią powinnaś szczególnie zadbać o zbilansowane żywienie i każdego dnia dostarczać dodatkowo około 500 kcal. Grahamka z masłem, dwoma plasterkami szynki z indyka, a do tego pomidor i szklanka soku pomarańczowego to około 456 kcal.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 5 z 10

Moja dieta w czasie laktacji powinna być bardzo restrykcyjna (uboga w większość produktów spożywczych).

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 5 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Nie musisz rezygnować z ulubionych produktów spożywczych, jeśli po ich zjedzeniu dobrze czujesz się Ty i maluszek. W sytuacji, gdy jakieś potrawy powodują dolegliwości u Ciebie lub dziecka, bądź niemowlę jest uczulone na wybrany składnik diety – wskazana jest dieta eliminacyjna. Mimo to Twoja dieta wciąż powinna być zbilansowania i nie może w niej zabraknąć cennych i wartościowych produktów spożywczych.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Nie musisz rezygnować z ulubionych produktów spożywczych, jeśli po ich zjedzeniu dobrze czujesz się Ty i maluszek. W sytuacji, gdy jakieś potrawy powodują dolegliwości u Ciebie lub dziecka, bądź niemowlę jest uczulone na wybrany składnik diety – wskazana jest dieta eliminacyjna. Mimo to Twoja dieta wciąż powinna być zbilansowania i nie może w niej zabraknąć cennych i wartościowych produktów spożywczych.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 6 z 10

W czasie karmienia piersią lepiej unikać mleka i nabiału.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 6 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Nie ma badań, które potwierdzają, że eliminacja mleka czy nabiału zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii u niemowlęciaLekarze i dietetycy nie zalecają restrykcyjnej diety „na wszelki wypadek”. Eliminacja mleka, nabiału lub innych produktów spożywczych jest konieczna, gdy u mamy lub maluszka stwierdzono alergię bądź nietolerancję pokarmową.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Nie ma badań, które potwierdzają, że eliminacja mleka czy nabiału zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii u niemowlęciaLekarze i dietetycy nie zalecają restrykcyjnej diety „na wszelki wypadek”. Eliminacja mleka, nabiału lub innych produktów spożywczych jest konieczna, gdy u mamy lub maluszka stwierdzono alergię bądź nietolerancję pokarmową.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 7 z 10

Karmienie piersią zabezpiecza przed zajściem w ciążę.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 7 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Hormonem odpowiadającym za podtrzymanie laktacji jest prolaktyna, która hamuje owulację. Jednak, aby stężenie prolaktyny hamowało pracę jajników musisz karmić piersią co najmniej co 2-3 godziny oraz w nocy. W przeciwnymi razie laktacja nie zabezpiecza przez jajeczkowaniem, czyli możliwością zajścia w ciążę.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Hormonem odpowiadającym za podtrzymanie laktacji jest prolaktyna, która hamuje owulację. Jednak, aby stężenie prolaktyny hamowało pracę jajników musisz karmić piersią co najmniej co 2-3 godziny oraz w nocy. W przeciwnymi razie laktacja nie zabezpiecza przez jajeczkowaniem, czyli możliwością zajścia w ciążę.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 8 z 10

Picie mleka krowiego nie zwiększa produkcji mleka kobiecego.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 8 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Mleko krowie, kozie lub jakiekolwiek inne nie jest składnikiem matczynego pokarmu. Mleko kobiece tworzone jest w gruczołach piersiowych od nowa ze składników krążących w krwiobiegu. To, co zjesz jest trawione w przewodzie pokarmowym, potem wchłanianie do krwi jako glukoza, kwasy tłuszczowe czy peptydy, z których wytwarzane jest mleko kobiece.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Mleko krowie, kozie lub jakiekolwiek inne nie jest składnikiem matczynego pokarmu. Mleko kobiece tworzone jest w gruczołach piersiowych od nowa ze składników krążących w krwiobiegu. To, co zjesz jest trawione w przewodzie pokarmowym, potem wchłanianie do krwi jako glukoza, kwasy tłuszczowe czy peptydy, z których wytwarzane jest mleko kobiece.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 9 z 10

Karmiąc piersią nie powinnam w ogóle przyprawiać swoich posiłków.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 9 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Smak mleka w pewnym stopniu jest determinowany przez to, co je mama. Aromat czosnku czy cebuli może przenikać do twojego pokarmu, ale jeśli jadłaś te przyprawy  w ciąży dziecko najprawdopodobniej zaakceptuje smak twojego mleka. W czasie laktacji możesz przyprawiać swoje jedzenie – unikaj jednak nadmiaru soli oraz pikantnych przypraw dla twojego lepszego samopoczucia. 

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Smak mleka w pewnym stopniu jest determinowany przez to, co je mama. Aromat czosnku czy cebuli może przenikać do twojego pokarmu, ale jeśli jadłaś te przyprawy  w ciąży dziecko najprawdopodobniej zaakceptuje smak twojego mleka. W czasie laktacji możesz przyprawiać swoje jedzenie – unikaj jednak nadmiaru soli oraz pikantnych przypraw dla twojego lepszego samopoczucia. 

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 10 z 10

Karmiąc piersią szybciej wrócę do masy ciała sprzed ciąży.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 10 z 10

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Laktacja wymaga wiele energii od mamy. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne znacznie wzrasta w czasie karmienia piersią (jest wyższe niż w ciąży). Jeśli będziesz regularnie przystawiać maluszka jest szansa, że szybciej stracisz kilogramy nagromadzone w trakcie ciąży. 

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Laktacja wymaga wiele energii od mamy. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne znacznie wzrasta w czasie karmienia piersią (jest wyższe niż w ciąży). Jeśli będziesz regularnie przystawiać maluszka jest szansa, że szybciej stracisz kilogramy nagromadzone w trakcie ciąży. 

Sprawdź wyniki

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Amator

Podsumowanie

Poprawne odpowiedzi:
Niepoprawne odpowiedzi:

Gratulujemy!

Znacznie poszerzyłaś swoją wiedzę dotyczącą zdrowia brzuszka Twojego dziecka.

Gratulujemy!

Znacznie poszerzyłaś swoją wiedzę dotyczącą zdrowia brzuszka Twojego dziecka.

Droga Mamo!

Warto, abyś uzupełniła swoją wiedzę w zakresie tego kursu.

Wróć do quizu
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.
 • La Millou (Smartino Sp. z o.o.)
 • Empik S. A.
 • Smyk S. A.
 • SKIPWISH Sp. z o.o. Sp. k.
 • Minty dot (Spółka Q Diamonds Sp. z o.o.)
 • CzuCzu (Bright Junior Media Sp. z o.o. Sp. k.)
 • Douglas Polska Sp. z o.o.
 • Estee Lauder (Poland) Sp. z o.o.
 • Apart Sp. z o.o.
 • YES Biżuteria Sp. z o.o.
 • DECATHLON sp. z o. o.
 • BYTOM S. A.
 • Sony Europe Limited Sp. z o.o.
 • White & Blach (DIVE MEDIA Sp. z o.o.)
 • BABY TULA POLAND Sp. z o.o.
 • Childhome (Stok P.H. Mariola Stokowska, Stokkids)
 • Vulli
 • JJ COLE
 • Whisbear Sp. z o.o.
 • Endo. (STUDIO MK Sp. z o.o. S.K.A.)
 • Happymum (PHU „HAPPY”)
 • Granatovo S.C.
 • YASUMI Sp. z o.o. Sp. k.
 • Danone Sp. z o.o.
 • ŻYWIEC ZDRÓJ S. A.
 • Kantar TNS S. A.
 • Apple Inc.
 • Google LLC's
 • Allegro.pl sp. z o.o.
 • SUPER-PHARM Poland Sp. z o.o.
 • Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
 • Hebe (Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja Sp. z o.o.)
 • Biedronka (Jeronimo Martins Polska S. A.)
 • Lidl Sp. z o.o. sp. k.
 • TESCO Polska Sp. z o.o.
 • Auchan Polska Sp. z o.o.
 • Carrefour Polska sp. z o.o.
 • „Piotr i Paweł” S. A.
 • Intermarché (SCA PR Polska Sp. z o.o.)
 • EKO HOLDING S. A.
 • DINO POLSKA S. A.
 • Netto Sp. z o.o.
 • KAUFLAND POLSKA MARKETY Sp. z o.o. Sp. k.
 • Stokrotka Sp. z o.o.
 • E. LECLERC POLSKA (Galec Sp. z o.o.)
 • POLOmarket Sp. z o.o.
 • Feedo Sp. z o.o.
 • eMAG (Agito Sp. z o.o.)
 • mamyzakupy.pl (L-W. LEBDA-WYBORNY Sp. j.)
 • Pampers (Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.)
 • Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.