Pierwsza miesiączka po porodzie – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

3 min
Kobieta siedzi na kanapie patrzac w strone okna

Tuż po porodzie organizm każdej kobiety, bez względu na rodzaj porodu, rozpoczyna etap regeneracji i powrót do stanu sprzed ciąży. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest początkowo obfite krwawienie o barwie czerwono-brunatnej. Z każdym dniem krwawienie się zmniejsza, już po około 2 tygodniach pojawia się brunatno-surowicze plamienie. Towarzyszą temu delikatnie odczuwalne skurcze. Jest to związane z oczyszczaniem się macicy po porodzie i trwa do 6 tygodni po porodzie. Nie należy jednak mylić tego krwawienia z wystąpieniem pierwszej miesiączki, potocznie zwanej pierwszym okresem po porodzie.

Kobieta siedzi na kanapie patrzac w strone okna
Kobieta siedzi na kanapie patrzac w strone okna

Sposoby karmienia maluszka, a miesiączka po porodzie

Na termin wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie duży wpływ ma sposób karmienia dziecka. Karmienie piersią może przyczynić się do opóźnienia pierwszego okresu po porodzie i samej owulacji nawet o ponad 20 tygodni. Wynika to z wysokiego stężenia hormonu – prolaktyny – który wydziela się podczas laktacji i hamuje owulację. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta i jej gospodarka hormonalna są unikalne i decydują o dokładnym czasie wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie. Stąd normą jest pierwszy okres zarówno miesiąc po porodzie, jak i dopiero w momencie zakończenia wyłącznego karmienia piersią. To właśnie w momencie, gdy dieta dziecka zostaje rozszerzona o inne pokarmy niż mleko mamy i częstotliwość przystawiania malucha do piersi się zmniejsza, jajniki rozpoczynają funkcjonowanie zgodnie z normalnym cyklem miesiączkowym. Ma to miejsce ok. 5.-6. miesiąca po porodzie. Tzw. niepłodność laktacyjna występuje w przypadku karmienia piersią co ok. 2-3 godz. z przerwą nocną nie dłuższą niż 4 godziny. Jeśli śpimy dłużej, poziom prolaktyny obniża się , a jajniki mogą wrócić do pracy wcześniej. 

W przypadku mam, które nie karmią dziecka piersią, pierwsza miesiączka po porodzie może się pojawić ok. 6.-8. tygodnia po narodzinach maluszka. Warto jednak pamiętać, że nawet krótkie karmienie piersią, poprzedzające karmienie mlekiem modyfikowanym, ma wpływ na wydłużenie tego okresu przed pojawianiem się pierwszej poporodowej menstruacji. Konsultacji z ekspertem wymaga w tym przypadku dłuższy niż 10. tygodni brak okresu po porodzie.

Warto pamiętać, że pierwszy okres po porodzie może różnić się od typowej miesiączki regularnością i czasem trwania. Tutaj, podobnie jak w przypadku terminu wystąpienia pierwszej miesiączki, nie ma reguły. Krwawienie może być bardziej bolesne i intensywne niż przed ciążą lub łagodniejsze i mniej uciążliwe. Jeśli zatem pierwsza poporodowa menstruacja nie ma wyraźnie niepokojących cech, a jedynie różni się od miesiączki jaką zwykle miewasz terminem wystąpienia, czasem trwania i intensywnością, nie masz powodów do obaw. 

Pierwsza poporodowa miesiączka pod lupą

Brak miesiączki po porodzie nie musi oznaczać, że nie występuje owulacja. Jeśli chcesz mieć pewność, czy Twoje cykle są owulacyjne, warto poznać swój organizm, stosując naturalne metody określenia płodności. To ważne, bo wiele kobiet sądzi, że karmienie piersią, które hamuje menstruację, zabezpiecza przez zajściem w ciążę. Muszą jednak zostać spełnione wspomniane wcześniej warunki bardzo intensywnego karmienia. Dlatego, jeśli nie planujesz kolejnej ciąży, pamiętaj o zabezpieczeniu siebie lub partnera w tym okresie.

Pamiętaj, że wszystkie opisane wyżej przykłady stanowią uogólniony materiał informacyjny. Jeśli jednak masz wątpliwości związane z powrotem normalnego cyklu miesiączkowego, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem lub położną, którzy udzielą Ci profesjonalnej porady i wskazówek opartych bezpośrednio o analizę Twojego przypadku.

Tagi: okres po porodzie, miesiączka po porodzie, pierwsza miesiączka po porodzie, pierwszy okres po porodzie, menstruacja, poporodowa,
karmienie piersią

Oceń ten artykuł: