Przeziębienie a karmienie piersią

3 min
Mama tuli przeziebione dziecko

Przeziębienie przysparza wielu zmartwień. Twoje gorsze samopoczucie nie pozwala czerpać przyjemności z karmienia piersią. Dodatkowo masz obawy, czy w ogóle możesz kontynuować ten sposób żywienia Twojej pociechy. Sprawdź w jakim przypadku choroba uniemożliwia karmienie piersią.

Mama tuli przeziebione dziecko
Mama tuli przeziebione dziecko

Choroba a karmienie piersią

Karmienie piersią to zalecany sposób żywienia niemowląt. Warunek – mama i dziecko są zdrowe i nie występują przeciwwskazania z obu stron do takiego sposobu żywienia niemowlęcia. Przeziębienie czy grypa nie muszą wiązać się z przerwaniem karmienia. Nawet jeśli gorączkujesz nie powinnaś rezygnować z karmienia piersią. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy w czasie choroby przyjmujesz leki niedozwolone przy laktacji. Niektóre farmaceutyki mogą przenikać do Twojego mleka i tam samym wpływać na organizm dziecka.

Przeciwwskazaniami ze strony mamy  do karmienia piersią są:

  • nieleczona aktywna gruźlica,
  • ciężka choroba psychiczna,
  • opryszczka brodawki lub otoczki sutka (do momentu wyleczenia),
  • niewydolność krążenia IV stopnia,
  • stosowanie radioaktywnych izotopów w celu leczniczym lub diagnostycznym,
  • przechodzenie chemioterapii, przyjmowanie leków antymetabolicznych lub niektórych innych leków onkologicznych (jest to przeciwwskazanie czasowe przez okres wydalania leków w mleku),
  • zakażenie wirusem HTLV-I lub -II,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • uzależnienie od narkotyków,
  • stosowanie leków przeciwwskazanych w laktacji (niektóre antybiotyki nie są zabronione).

Przeziębienie a karmienie piersią

Zanim zastosujesz leki, w walce z przeziębieniem pomocne mogą okazać się domowe sposoby, które nie szkodzą dziecku. Sprawdzony sposób naszych mam i babć, rosół, to naprawdę skuteczny „lek”. Wywar mięso-warzywny zawiera bowiem aminokwasy (cząsteczki białka) niezbędne do wytworzenia przeciwciał zwalczających bakterie i wirusy. Podrażnione gardło możesz płukać roztworem soli lub sody oczyszczonej, które działają antybakteryjnie i ściągająco. W bólu gardła ulgę przynosi jego nawilżanie, możesz ssać miętowe cukierki lub plasterek imbiru o działaniu odkażającym. Zatoki i nos pomogą oczyścić inhalacje z soli morskiej lub ziołowych naparów. Jeśli Twoje dziecko akceptuje smak cebuli i czosnku – przygotuj z nich domowy syrop na bazie miodu. Gdy gorączkujesz pamiętaj o uzupełnianiu płynów.

Jeśli Twoje przeziębienie doskwiera coraz bardziej i czujesz, że nie zwalczysz go domowym sposobem – skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są równie ważne jak troska o Maluszka. Jeśli nie będziesz w formie, może zabraknąć Ci siły do opiekowania się dzieckiem. 

Leki a karmienie piersią

Niektóre leki możesz przyjmować karmiąc maluszka piersią. Nie wpływają one na laktacje i są bezpieczne dla Twojego dziecka. Stosuj je przy wskazaniach i pod kontrolą lekarza.  Przed zastosowaniem każdego leku dokładnie przeczytaj ulotki. Dowiedz się j w jakiej ilości i kiedy możesz przyjmować przepisane przez specjalistę lekarstwa. Zaleca się, aby przyjmować je zaraz po zakończeniu karmienia. W ten sposób zanim znowu przystawisz dziecko do piersi, stężenie leku w Twoim pokarmie będzie mniejsze (maksymalne stężenie leku występuje 30-90 minut po jego przyjęciu). Jeśli Twój maluszek potrafi jeść z butelki, sporadycznie możesz odciągać pokarm i podawać go dziecku z butelki.

W czasie infekcji przestrzegaj zasad higieny. Jeśli kichasz lub kaszlesz, zakrywaj usta i nos. Staraj się nie całować maluszka, aby nie narażać go na Twoje wirusy. Pamiętaj o regularnym myciu rąk swoich i dziecka. Nie zapomnij także o wietrzeniu mieszkania.

Tagi: przeziębienie a karmienie piersią, leki a karmienie piersią, karmienie piersią podczas choroby, przeciwwskazania do karmienia piersią, leki przy kaltacji

Oceń ten artykuł:

przepisy.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej