Fakty i mity o diecie karmiącej mamy.png

Fakty i mity o diecie karmiącej mamy

Z odżywianiem podczas karmienia piersią wiąże się wiele faktów i mitów. Rozpraw się z powszechnymi opiniami - odpowiedz na kilka pytań i sprawdź swoją wiedzę o diecie karmiącej mamy!

Dieta karmiącej mamy - dlaczego jest ważna?

Ksiazki-Bebiklub-Text&Image.png

1000 pierwszych dni życia dziecka to czas, w którym układ pokarmowy Twojego maluszka wciąż dojrzewa. Niemowlę i małe dziecko potrzebuje pokarmu dopasowanego do jego potrzeb i możliwości. Karmiąc piersią wspomagasz prawidłowy rozwój dziecka, a Twój pokarm wpływa korzystnie na brzuszek maluszka. Poznaj fakty i mity o diecie mamy karmiącej piersią.

Fakty i mity o diecie w czasie karmienia piersią

Fałsz

W czasie laktacji zakazana jest większość produktów spożywczych i potraw

FAŁSZ. Jeśli u dziecka nie stwierdzono alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie ma powodu do eliminowania mleka, nabiału, glutenu czy niektórych owoców i warzyw. Pewne produkty, jak żywność typu fast food, smażone i ciężkostrawne potrawy, surowe mięso i jaja czy nadmiar słodyczy warto wyeliminować z diety, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie.

Czytaj więcej: Karmienie piersią a dieta - co może się znaleźć w jadłospisie karmiącej mamy

Prawda

Dziecko z kolką może być karmione piersią

PRAWDA. Kolki pojawiają się wskutek niedojrzałości układu pokarmowego maluszka. Dlatego karmienie piersią będzie wręcz zalecane dla dziecka cierpiącego z powodu kolek. Twoje mleko jest optymalnym pokarmem dla wciąż dojrzewającego brzuszka niemowlęcia. Przy karmieniu piersią zwróć uwagę na właściwą technikę i pamiętaj o odbijaniu po każdym posiłku.

Czytaj więcej: Sposoby na kolkę

Fałsz

Karmiąc piersią, na wszelki wypadek powinnam wyeliminować z diety mleko i nabiał.

FAŁSZ. Eksperci nie zalecają diety eliminacyjnej ,na wszelki wypadek. Wykluczenie wybranych produktów z diety jest konieczne, gdy u dziecka stwierdzono alergię bądź nietolerancję pokarmową. Pamiętaj, że nie każda zmiana skórna lub epizod kolki świadczy o alergii. Diagnozę stawia lekarz po konsultacji z Tobą i po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Nawet po stwierdzeniu alergii zaleca się wykonanie pod okiem lekarza próby prowokacji pokarmem co 6-12 miesięcy, aby sprawdzić czy alergia dalej występuje.

Czytaj więcej: Nie taka dieta straszna, jak ją malują! Menu karmiącej mamy.

Poznaj kolejne popularne opinie o diecie karmiącej mamy.png

Prawda czy fałsz? Poznaj kolejne popularne opinie o diecie karmiącej mamy

Prawda czy fałsz? Poznaj kolejne popularne opinie o diecie karmiącej mamy

Mleko, które wypija mama nie jest składnikiem jej własnego pokarmu.

Mleko mamy powstaje w gruczołach piersiowych (w pęcherzykach mlecznych) i jest produkowane ze składników wychwytywanych przez laktocyty (komórki mlekowe) wprost z krwi. Zatem, to co zje mama najpierw jest trawione w przewodzie pokarmowym, następnie wchłanianie w postaci pojedynczych cząsteczek (m. in. glukozy, kwasów tłuszczowych, aminokwasów) do krwi, a z tych składników wytwarzane jest mleko kobiece.

Laktacja to ogromny wydatek energetycznych dla organizmu.

Zapotrzebowanie na kilokalorie w czasie karmienia piersią jest większe niż w ostatnim trymestrze ciąży. Gdy karmisz piersią twoje dzienne menu powinno dostarczać dodatkowych 500 kcal. Laktacja pozwala na szybszy powrót do masy ciała sprzed ciąży – pod warunkiem, że mama odżywia się prawidłowo, komponuje zbilansowane posiłki i regularnie karmi piersią maluszka.

W czasie przeziębienia (pod warunkiem, że nie przyjmujesz leków niewskazanych w okresie laktacji) możesz kontynuować karmienie piersią.

Jest to nawet wskazane z uwagi na wyższą zawartość przeciwciał w twoim pokarmie właśnie w czasie infekcji. Karmiąc piersią podczas przeziębienia pamiętaj, aby zachować podstawowe zasady higieny – dokładnie myj ręce, wydmuchuj nos i kichaj w chusteczkę. Kaszląc, odwracaj głowę od niemowlaka lub używaj maseczki, gdy przystawiasz dziecko do piersi.

Ilość produkowanego pokarmu zależy od przystawiania dziecka do piersi i efektywnego ssania mleka przez niemowlę, nie od twojej diety.

Co prawda w czasie laktacji zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, zaleca się minimum 2,7 litra płynów dziennie, jednak nie można wypijać bardzo dużej ilości wody licząc na poprawę laktacji. Nie można także doprowadzić do odwodnienia, gdyż jest niebezpieczne i skutkuje wyczerpaniem organizmu.

Ich działanie jako wspomagaczy laktacji nie zostało jednoznacznie potwierdzone badaniami.

Ich działanie jako wspomagaczy laktacji nie zostało potwierdzone badaniami. Pamiętaj, że są to produkty zawierające pewne substancje czynne i podobnie jak farmaceutyki mogą wpływać na organizm twój i maluszka. Zanim sięgniesz po herbatkę czy inny preparat skonsultuj się z lekarzem.

Rozmiar piersi nie ma wpływu na laktację.

O produkcji mleka decyduje liczba gruczołów mlecznych, która jest stała (ich rozmiar powiększa się nieco w ciąży i w czasie laktacji), a nie ilość tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa natomiast decyduje o rozmiarze piersi, zwłaszcza podczas ciąży, gdy gromadzone są rezerwy energetyczne w postaci podskórnej tkanki tłuszczowej. Małe piersi to z reguły normalnej wielkości gruczoły i mała ilość tkanki tłuszczowej, która nie odpowiada za laktację.

Nie ma wskazań do diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”.

Uzasadnieniem do wykluczenia produktu z diety jest potwierdzona alergia. Sytuacją, w której powinnaś ograniczyć lub wyeliminować z jadłospisu cytrusy jest moment, gdy zaobserwujesz u dziecka objawy alergii pokarmowej występujące po zjedzeniu przez ciebie cytryny, pomarańczy, mandarynki, limonki czy grejpfruta. Jeśli po eliminacji zaobserwujesz poprawę u maluszka, prawdopodobnie cytrusy mu nie służyły i lepiej unikać ich w swojej diecie.

Pokarm kobiecy dostosowuje się do potrzeb dziecka.

Jego skład zmienia się w zależności od dnia laktacji (siara – pierwsze mleko ma więcej przeciwciał niż mleko dojrzałe wytwarzane po 2 tygodniach od porodu) czy pory karmienia (nocny pokarm jest mniej tłusty). Skład mleka zmienia się także w trakcie jednego karmienia – na początku pokarm zaspokaja pragnienie, potem staje się bardziej tłusty i kaloryczny, aby zaspokoić głód.

Twoje mleko zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie dziecka.

Dostosowuje się do potrzeb maluszka nawet w czasie jednego karmienia. Jeśli zgodnie z rekomendacjami WHO przez pierwsze 6. miesięcy karmisz wyłącznie piersią, nie musisz dodatkowo podawać niemowlakowi wody do picia. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym można podawać dziecku do picia dodatkowo wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskozmineralizowaną. Karmiąc piersią wprowadzaj wodę do picia na etapie rozszerzania diety.

Możesz i powinnaś jeść surowe warzywa i owoce.

Zgodnie z zaleceniami w Piramidzie Zdrowego Żywienia warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety. Nieprawdą jest, że pestki truskawek przejdą do piersi i zatkają kanaliki mleczne, napoje gazowane spowodują kolki lub skórka pomidora zaszkodzi dziecku. Pokarm w piersiach jest tworzony na nowo ze składników obecnych w krwi mamy. Zatem to, co jesz, jest uprzednio trawione, to znaczy rozkładane na pojedyncze cząsteczki zanim zostanie wchłonięte do krwiobiegu i wykorzystane w produkcji pokarmu.

Pytanie 1 z 10

Przepisy dla mam karmiących piersią.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej
Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

POZNAJ ENCYKLOPEDIĘ

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Image-Poradniki.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka.

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz rozwoju.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz Ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?