Jakie mleko modyfikowane wybrać?

3 min
Dwie butelki mleka modyfikowanego stoja na stole

Mleka modyfikowane to produkty stworzone z myślą o potrzebach żywieniowych niemowląt i małych dzieci, które z różnych względów nie są karmione piersią. Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla dziecka?

Dwie butelki mleka modyfikowanego stoja na stole
Dwie butelki mleka modyfikowanego stoja na stole

Dziecko probuje samodzielnie pic z butelki

Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?

Przejdź do artykułu

Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego dla dziecka to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępne są różne produkty, na specyficzne potrzeby  maluszków, a w dodatku mleka oznaczone są numerami. Jak odnaleźć się w gąszczu informacji i podjąć słuszną decyzję?

Pierwszy krok w wyborze mleka modyfikowanego

Mimo, iż karmienie piersią jest najbardziej optymalne dla dziecka, bywają sytuacje, w których mama nie może podawać dziecku swojego pokarmu. Jeśli z różnych względów nie karmisz piersią, porozmawiaj o wyborze mleka początkowego z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Zanim udasz się na wizytę przygotuj się do niej. Zastanów się, jakie potrzeby ma Twój maluszek.

Odpowiedz sobie na pytania:

  • Ile miesięcy ma moje dziecko – noworodek, niemowlę i starsze dziecko potrzebują produktu dopasowanego do ich wieku
  • Czy mój maluszek boryka się z dolegliwościami trawiennymi takimi jak: ulewania, kolki, zaparcia?
  • Czy w Mojej rodzinie (u Ciebie, ojca dziecka lub rodzeństwa) występuje alergia?

Mając podstawowe informacje o rozwoju i samopoczuciu Twojego dziecka wybór mleka modyfikowanego nie będzie już taki trudny. Wspólnie z pediatrą dobierzecie najlepszy, mleczny posiłek dla Twojej pociechy. Gdy postanawiasz zrezygnować z karmienia naturalnego, przemyśl dokładnie konsekwencje tej decyzji. Jeśli zechcesz wrócić do karmienia piersią możesz napotkać na pewne trudności.

Rodzaje mlek modyfikowanych

  • Mleko początkowe przeznaczone jest dla najmłodszych niemowląt – od urodzenia (oznaczone symbolem 1). Pamiętaj, że eksperci zalecają wyłącznie karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka.
  • Mleko następne to produkt dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia (oznaczone symbolem 2). Dostosowane jest do rosnących potrzeb żywieniowych małego organizmu.
  • Mleko Junior 3 przeznaczone jest dla dzieci powyżej 1. roku życia (oznaczone symbolem Junior 3). Zaspokaja potrzeby żywieniowe dzieci w tym okresie życia, specjalnie opracowany skład zawiera witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka na tym etapie.
  • Mleko Junior 4 podaje się dzieciom powyżej 2. roku życia 
  • Mleko Junior 5 podaje się dzieciom powyżej 2,5. roku życia. Takie mleko jest dedykowane dla przedszkolaka.

Mleka modyfikowane oznaczone symbolami „1”, „2” „Junior 3”, „Junior 4” i „Junior 5” to mleka przeznaczone dla dzieci zdrowych, u których nie wystąpiła alergia pokarmowa na białka mleka krowiego. Z myślą o dzieciach ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi stworzono także mleka specjalistyczne. Po konsultacji z lekarzem możesz podawać maluchowi mleka dla dzieci cierpiących z powodu zaparć lub kolek, ulewań czy maluchów z grupy ryzyka alergii.

TAGI: karmienie piersią, karmienie noworodka, karmienie niemowlaka, , karmienie butelką, najlepsze mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane dla noworodka, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Zdobyć zaufanie Mam to prawdziwe wyzwanie.

Bebiko 2_350g.png

Dlatego jesteśmy tak bardzo dumni, że najwięcej ufa właśnie nam. Poznaj opinie Mam, które zaufały Bebiko 2

Poznaj opinie Mam
Delikatny-Brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Poznaj-Bebiko-2-NUTRIflor.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej