Karmienie mieszane – jak karmić dziecko piersią i butelką?

3 min
Laktator stoi na stoliku a mama karmi dziecko piersia

Karmienie mieszane noworodka czy niemowlęcia to jednoczesne karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym.

Laktator stoi na stoliku a mama karmi dziecko piersia
Laktator stoi na stoliku a mama karmi dziecko piersia

Na czym polega karmienie mieszane?

Karmienie mieszane jest sposobem, w którym mama naprzemienne karmi piersią i butelką, w  którym może podawać dziecku odciągnięty pokarm lub mleko modyfikowane. Taki sposób karmienia niemowlęcia nie jest zalecany od razu po porodzie, gdy dziecko przyzwyczaja się jeszcze do ssania Twojej piersi.

Kiedy włączyć karmienie mieszane?

Karmienie mieszane jest rozwiązaniem wybieranym z różnych powodów. Jednym z nich jest powrót mamy do pracy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odciąganie pokarmu z piersi i przechowywanie go „na później”. Jeśli mleko mamy jest odpowiednio przechowywane nie traci wartości odżywczych, a dziecko może być nakarmione przez innego, niż mama opiekuna. To bardzo wygodna metoda dla rodziców, która pomoże Ci zaangażować innych członków rodziny . Tata, niania lub babcia mogą nakarmić malucha butelką podczas Twojej nieobecności. Niemowlę może być też w ten sposób nakarmione przez tatę w nocy. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na zrezygnowanie z karmienia piersią w nocy, Twój organizm przestanie produkować pokarm o tej porze. Powrót do nocnego karmienia piersią może być  trudny.

Jeśli decydujesz się na karmienie mieszane z wykorzystaniem mleka modyfikowanego – skonsultuj się ze specjalistą. Wspólnie dobierzecie najlepsze mleko modyfikowane dla Twojej pociechy, odpowiednie do wieku. Dbaj o to, aby uprzednio podawać pokarm z piersi, a dopiero później mleko w butelce. Możesz też karmić na zamianę pokarmem swoim i mlekiem modyfikowanym.

Jak odciągnąć pokarm?

  • Przed  odciągnięciem pokarmu dokładnie umyj ręce oraz piersi. Najlepiej, jeśli użyjesz bezzapachowego mydła, aby aromat nie przedostał się do pokarmu.
  • Możesz wybrać laktator elektryczny lub ręczny. Dbaj o to, aby sprzed do odciągania pokarmu i przechowywania pokarmu był czysty. Możesz go myć płynem do naczyń, ale pamiętaj o dokładnym spłukaniu ciepłą wodą.
  • Staraj się unikać odciągania pokarmu w toalecie czy bardzo zaludniony miejscu. Wybierz odpowiednie pomieszczenie z dogodnymi warunkami (np. bieżącą wodą).

Jak przechowywać pokarm?

  • Do przechowywania pokarmu używaj czystych, uprzednio wyparzonych szklanych pojemników. Możesz także zdecydować się na wysterylizowane plastikowe pojemniki, pod warunkiem, że są dopuszczone do kontaktu z żywnością.
  • Mleko odciągane z różnych tur przechowuj osobno, w odrębnych pojemniczkach.
  • Pokarm trzymany w temperaturze pokojowej nie powinien być przechowywany dłużej niż 8 godzin. W lodówce od 2 do 5 dni, a w zamrażarce (w zależności o temperatury) od 2 tygodni do pół roku.
  • Każdy pojemnik opatrz datą i godziną, w której odciągnęłaś pokarm – dzięki temu będziesz miała pewność, że mleko wciąż jest bezpieczne dla dziecka lub nie może być podane. 

Porada eksperta:

  • Włączenie karmienia mieszanego może zaburzać prawidłowy mechanizm ssania piersi i w konsekwencji prowadzić do zatrzymania laktacji. Decydując się na połączenie karmienia piersią i butelką, rozważ wszystkie „za” i „przeciw” tego rozwiązania. Powrót do wyłącznego karmienia piersią może być trudny lub niemożliwy.
  • Zanim zdecydujesz się na karmienie mieszane poczekaj do momentu, gdy karmienie piersią się ustabilizuje. Zwykle następuje to po sześciu-ośmiu tygodniach od urodzenia dziecka. Po takim czasie ryzyko, że ssanie smoczka będzie dawać dziecku większą przyjemność i w konsekwencji maluch nie będzie chciał ssać piersi, jest niewielkie.
  • Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zastanów się i porozmawiaj z lekarzem lub położną – specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą wybrać najlepsze dla Ciebie i dziecka rozwiązanie.

TAGI: karmienie piersią, laktator elektryczny, karmienie butelką, najlepsze mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane dla noworodka, odciąganie pokarmu

Oceń ten artykuł:

Bebiko-2-Nutriflor-Microbanner.png

Zdobyć zaufanie Mam to prawdziwe wyzwanie.

Dlatego jesteśmy tak bardzo dumni, że najwięcej ufa właśnie nam. Poznaj opinie Mam, które zaufały Bebiko 2 i przekonaj się sama.

Poznaj opinie Mam