Nowe składniki w menu dziecka, czyli ABC rozszerzania diety niemowlaka

3 min
Sloiczek z jedzeniem i warzywa leza na stole

Nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka nadchodzi czas, kiedy przestaje mu wystarczać pokarm mleczny. Bez względu na to, czy karmisz dziecko piersią, czy podajesz mu mleko modyfikowane, we wspomnianym okresie należy stopniowo włączać do diety dziecka nowe produkty. Pomocny w tym będzie schemat żywienia niemowląt.

Sloiczek z jedzeniem i warzywa leza na stole
Sloiczek z jedzeniem i warzywa leza na stole

To, jak mama odżywiała się w czasie ciąży, czy karmi piersią i czy we właściwy sposób rozszerza dietę niemowlęcia ma realny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie jej dziecka. Właśnie trwa 1000 pierwszych dni życia maluszka to moment, podczas którego programuje się metabolizm i kształtują jego nawyki żywieniowe . Dlatego tak ważne jest wspieranie zdrowia maluszka poprzez odpowiednie żywienie na każdym etapie jego rozwoju.

Rozszerzanie diety niemowlęcia – krok po kroku

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno rozpocząć się nie wcześniej niż w 17. tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu jego życia. Dotyczy to zarówno rozszerzenia diety niemowlęcia karmionego piersią, jak i rozszerzania diety maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym.

Pierwsze, inne niż mleczne posiłki, które podajesz dziecku powinny posiadać gładką konsystencję, Stopniowo, na kolejnych etapach rozszerzania diety niemowlaka, konsystencja posiłków powinna być coraz mniej gładka i ok. 9. miesiąca życia dziecka maluch powinien mieć możliwość gryzienia i żucia spożywanych posiłków. Podając kolejne nowe produkty pamiętaj, by między każdą nowością zachowywać 1-2 dni przerwy. W ten sposób bez trudu zaobserwujesz ewentualną reakcję alergiczną na konkretny produkt.

Na początku rozszerzania diety niemowlaka, podawaj mu posiłki z jednym składnikiem np. brokuł, , groszek, dynię czy ziemniaczki w niewielkiej ilości. Pamiętaj jednak, by nie znudzić malucha nowym smakiem i urozmaicaj podawane produkty. Pod żadnym pozorem nie dosalaj i dosładzaj posiłków dla dziecka. Niech nie zniechęca Cię, jeśli maluch początkowo będzie odmawiał jedzenia nowych posiłków. Eksperci podkreślają, że czasami należy podawać nowy produkt nawet 15 razy, zanim dziecko zaakceptuje jego smak.

Pomocna ściągawka – nowy schemat żywienia niemowląt

Eksperci w zakresie żywienia dziecka opracowali w 2021 roku uaktualniony schemat żywienia niemowląt. Jego wybrane zalecenia to:

  • Rodzic/opiekun decyduje, co dziecko zje oraz kiedy i jak jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile zje.  
  • Popularne alergeny jak np. jajka i ryby należy wprowadzać do diety maluszka jak inne zalecane produkty. Eksperci uznali, że opóźnianie lub całkowite eliminowanie tych składników z diety dziecka nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii..

Aby  zmniejszyć ryzyko alergii na jajo należy podawać dobrze ugotowane (przez 10-15 min) jajo kurze (ale nie pasteryzowane ani su­rowe). W praktyce zaleca się wprowadzać jedno ma­łe jajo 2 razy w tygodniu. Dobrze ugotowane jajo to jajo ugotowane na twardo, do­brze ugotowany makaron jajeczny oraz pieczone pro­dukty z jajem. Natomiast niedostatecznie ścięte jajo może być w naleśnikach lub jajecznicy (zawierają­cej płynne białko).

  • Warzywa należy wprowadzać do diety dziecka wcześniej niż owoce, najlepiej zacząć od zielonych np. brokułu. .

Ze względu na zawartość cennych składników odżywczych m.in. żelaza, cynku, peł­nowartościowego białka, witaminy B12  mięso wprowadzaj odpowied­nio wcześnie. Zwykle jako pierw­szy wprowadza się drób (mięso z indyka, gęsi, kacz­ki, kurczaka), wołowinę, jagnięcinę i królika. Zwracaj uwagę na pochodzenie mięsa i odpowied­nie warunki hodowli zwierząt

Ryby należy podawać w małych porcjach, nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, obserwując reakcję organizmu dziecka. Zaleca się tłuste ryby morskie. W Polsce należy do nich na przy­kład śledź atlantycki, łosoś norweski hodowlany, szprot, sardynki, pstrąg hodowlany, flądra, dorsz, makrela atlantycka i morszczuk. Niemowlętom nie należy podawać ryb drapieżnych, takich jak miecz­nik, rekin, makrela królewska, tuńczyk oraz płytecz­nik.

  • Najlepszym napojem zaspokajającym pragnienie dziecka jest woda.

Tagi: rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt, tabela żywienia niemowląt, rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią, rozszerzenie diety niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

Oceń ten artykuł: