Przyszłość Twojej pociechy zależy od Ciebie. Jak kształtować rozwój psychiczny dziecka?

3 min
Rodzic uczy dziecko chodzic trzymajac je za raczki

Rozwój psychiczny to długotrwały proces, mający na celu przystosowanie dziecka do życia w otaczającym go świecie. Rola rodziców polega przede wszystkim na wspieraniu rozwoju poprzez obserwowanie dziecka i uczenie go prawidłowych zachowań. Każdy etap rozwoju charakteryzują odmienne potrzeby naszej pociechy, które wymagają różnych metod zaspokajania ich.

Rodzic uczy dziecko chodzic trzymajac je za raczki
Rodzic uczy dziecko chodzic trzymajac je za raczki

Rozwój psychiczny noworodka i niemowlęcia

Noworodek większość czasu przesypia, w ciągu doby może być to nawet 18 godzin. Maluszek budzi się zazwyczaj, gdy jest głodny lub ma mokrą pieluszkę. Z upływem pierwszych tygodni jego sen będzie się skracał, a to pozwali Wam na budowanie emocjonalnej więzi. Dwutygodniowy noworodek powoli zaczyna rozpoznawać twarze bliskich, a ich widok daje mu poczucie bezpieczeństwa. Mimo, iż nie nawiązuje kontaktu –  Twoje słowa, gesty, przytulanie mają dla niego ogromne znaczenie, ponieważ jesteś jego całym światem. Bliski kontakt mamy i maluszka, tzw. „kangurowanie”  pozwala wzmocnić wież i poczucie bezpieczeństwa, a także wspiera jego rozwój emocjonalny.

Niemowlę, oprócz potrzeb fizjologicznych ma coraz silniejsze potrzeby emocjonalne. Po pierwszym miesiącu życia wyostrzają się u niego zmysł słuchu i wzroku. Możesz je stymulować mówiąc do dziecka i  pokazując ciekawe przedmioty. Maluch zaczyna poznawać najbliższych, wypowiada pierwsze słowa lub pojedyncze sylaby oraz rozumie proste polecenia. Rozwój psychiczny dziecka w tym wieku związany jest z dojrzewaniem układu nerwowego, czyli nabywaniem zdolności poznawczych, umiejętności motorycznych (siadanie, raczkowanie, chodzenie) i lepszą koordynacją ruchową. Po pierwszym półroczu nabiera tempa także rozwój emocjonalny. To moment, kiedy dziecko zaczyna odkrywać swoją tożsamość oraz odczuwa emocje, takie jak: radość, ciekawość, przywiązanie, strach przed obcymi lub rozłąką z najbliższymi. Niespełna roczne dziecko lubi rutynę i  przewidywalność. Zapewnienie stabilnego rytmu dnia ułatwi mu oswajanie się z otoczeniem.

Pierwsze 12 miesięcy życia Twojego maluszka jest bardzo ważne dla budowania prawidłowych relacji w późniejszych latach. Przez ten czas jesteś jego najważniejszym przewodnikiem.

Rozwój psychiczny dziecka w wieku 1-3 lat

Roczne dziecko to bardzo aktywne dziecko. Umie już raczkować, pełzać, a nawet chodzić. Jest bardziej samodzielne, ale wciąż wymaga Twojego nadzoru. Gdy oswoi się z najbliższym otoczeniem chętniej i odważniej będzie poznawało nowe osoby, gry i zabawy. Ukończenie pierwszego roku życia przez dziecko często więżę się z dłuższą rozłąką z najbliższą osobą – mamą, która najczęściej wraca do pracy. Zadbaj o jego poczucie bezpieczeństwa zapewniając mu właściwą opiekę pod Twoją nieobecność.

Drugi rok życia Twojej pociechy przyniesie ze sobą wiele zmian. Dziecko może wkroczyć w okres buntu i będzie chciało głośno wyrażać swoje emocje. Zrodzą się w nim nowe potrzeby: niezależności i samodzielności. Jeśli nie zostaną uszanowane przez rodzica może pojawić się płacz. Wtedy najlepiej uzbroić się w cierpliwość, tłumaczyć maluchowi jasno i delikatnie Twoje reguły. W tym okresie ważne jest pokazanie dziecku, gdzie przebiegają granice. Uczenie, co można robić, czego należy unikać, a co może stanowić zagrożenie (np. gorąca woda w czajniku czy rozgrzane żelazko) ułatwi dziecku rozumienie zasad panujących w Twoim domu. Jeśli zaakceptujesz bunt jako naturalny objaw niezależności dziecka, będzie Ci łatwiej pogodzić się z krzykiem i niezadowoleniem swojego malucha. Okres buntu mnie, a dziecko w jego czasie nauczy się asertywności oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Twoje dzisiejsze wsparcie zaowocuje w jego dorosłym życiu.

Wraz z rozwojem dziecka rośnie wachlarz jego potrzeb, za którymi rodzice starają się nadążać. Pamiętnej, że to rodzice i opiekunowie stanowią model zachowań społecznych dla swoich pociech. Wasza rola we wspieraniu rozwoju psychicznego i społecznego jest bardzo ważna. Dbanie o bliskie relacje zapewnieni Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie jego życia.

Tagi: rozwój psychiczny, rozwój dziecka, rozwój emocjonalny dziecka, rozwój dziecka, nauka mówienia, rozwój zmysłu wzroku

Oceń ten artykuł: