Rodzic uczy chodzic dziecko w domu

Ważne momenty

Chcesz wiedzieć, kiedy maluszek zacznie raczkować i czy jest już gotowy na pierwsze kroki? Poznaj ważne aspekty w rozwoju Twojego dziecka.
  • Pierwsza wizyta u pediatry

    Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

  • Podążanie wzrokiem za otoczeniem

    W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

  • Nauka korzystania z nocnika

    Nauka korzystania z nocnika wymaga zaangażowania. Warto uzbroić się w dobry humor i wytrwałość. Jeśli podejdziesz do spraw z pogodą ducha i konsekwencją, Twój maluszek szybciej pożegna się z pieluszką.

  • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

    Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.

  • Pierwszy uśmiech

    Z początku uśmiech malucha to drobny grymas na jego twarzy. Z czasem przerodzi się on w pierwszy, świadomy uśmiech Twojego dziecka, który sprawi Ci wyjątkowo dużo radości.

  • Bilans dwulatka – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

    Badanie bilansowe (inaczej nazywane profilaktycznym badaniem lekarskim) jest, okresowo wykonywanym u każdego dziecka, kompleksowym przeglądem stanu zdrowia, połączonym z oceną rozwoju fizycznego i społeczno-emocjonalnego. Badanie bilansowe to doskonały czas na omówienie z Rodzicami bieżących problemów dotyczących zdrowia dziecka oraz zaplanowanie ewentualnych działań mających na celu wyjście z problematycznej sytuacji zdrowotnej.

  • Próby przewracania się na plecki

    Każdego dnia Twój maluszek zdobywa nowe umiejętności – przed Tobą pierwsze próby przewracania się na plecki. Zanim się obejrzysz Twoje dziecko podejmie kolejne wyzwanie.

  • Rozpoznawanie twarzy najbliższych

    Zmysł wzroku zaczyna efektywnie działać u dziecka w 2. miesiącu jego życia. Wtedy zaczyna ono wyraźnie widzieć i rozpoznawać twarz mamy.

  • Rozwój mowy u dzieci

    Na początku dziecko więcej rozumie, niż jest w stanie powiedzieć. Zachęcaj i mobilizuj malca do rozwoju mowy poprzez zabawę, nie wywieraj presji. Pozwól, aby twoja pociecha rozwijała się we własnym rytmie.

  • Pierwsze kroki malucha

    Twój maluszek nie usiedzi spokojnie nawet pięciu minut? Unika siedzenia w wózku czy na krzesełku do jedzenia? Uwielbia takie zabawki, które można popychać i przesuwać? Nic dziwnego. To właśnie teraz jego umiejętności ruchowe rozwijają się bardzo intensywnie. Roczne dziecko uwielbia być w ruchu i ma wielką ochotę na to, by nareszcie zacząć chodzić.