Rodzic uczy chodzic dziecko w domu

Ważne momenty

Chcesz wiedzieć, kiedy maluszek zacznie raczkować i czy jest już gotowy na pierwsze kroki? Poznaj ważne aspekty w rozwoju Twojego dziecka.
 • Wyjście ze szpitala – i co dalej?

  Twój maluszek nareszcie jest w domu z całą rodziną! Przed Wami wyjątkowe chwile… i trochę uciążliwych, ale niezbędnych formalności. Czego powinni dopilnować rodzice? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto lista rzeczy, o których trzeba pamiętać!

 • Próby przewracania się na plecki

  Każdego dnia Twój maluszek zdobywa nowe umiejętności – przed Tobą pierwsze próby przewracania się na plecki. Zanim się obejrzysz Twoje dziecko podejmie kolejne wyzwanie.

 • Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? Kamienie milowe w rozwoju Twojego Maluszka

  Pierwszy rok życia dziecka to moment najbardziej dynamicznego rozwoju. Maluszek 4-krotnie zwiększa masę ciała, a o ponad połowę długość (wysokość). Również w tym okresie z bezbronnej i zależnej od mamy istotki, wyrasta szkrab, który coraz bardziej samodzielnie buszuje po mieszkaniu. Przez pierwsze 2 lata życia dziecka zaobserwujesz niezwykły postęp w jego rozwoju.

 • Pierwsza wizyta u pediatry

  Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

 • Podążanie wzrokiem za otoczeniem

  W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

 • Nauka korzystania z nocnika

  Nauka korzystania z nocnika wymaga zaangażowania. Warto uzbroić się w dobry humor i wytrwałość. Jeśli podejdziesz do spraw z pogodą ducha i konsekwencją, Twój maluszek szybciej pożegna się z pieluszką.

 • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

  Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.

 • Pierwszy uśmiech

  Z początku uśmiech malucha to drobny grymas na jego twarzy. Z czasem przerodzi się on w pierwszy, świadomy uśmiech Twojego dziecka, który sprawi Ci wyjątkowo dużo radości.

 • Bilans dwulatka – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

  Badanie bilansowe (inaczej nazywane profilaktycznym badaniem lekarskim) jest, okresowo wykonywanym u każdego dziecka, kompleksowym przeglądem stanu zdrowia, połączonym z oceną rozwoju fizycznego i społeczno-emocjonalnego. Badanie bilansowe to doskonały czas na omówienie z Rodzicami bieżących problemów dotyczących zdrowia dziecka oraz zaplanowanie ewentualnych działań mających na celu wyjście z problematycznej sytuacji zdrowotnej.

 • Rozpoznawanie twarzy najbliższych

  Zmysł wzroku zaczyna efektywnie działać u dziecka w 2. miesiącu jego życia. Wtedy zaczyna ono wyraźnie widzieć i rozpoznawać twarz mamy.