Rodzic uczy chodzic dziecko w domu

Ważne momenty

Chcesz wiedzieć, kiedy maluszek zacznie raczkować i czy jest już gotowy na pierwsze kroki? Poznaj ważne aspekty w rozwoju Twojego dziecka.
 • Skrobia ryżowa – zastosowanie dla niemowląt

  Choć ryż jest najpopularniejszym rodzajem zboża na świecie, nie każdy zna pełen zakres jego zastosowania. Najczęściej używa się go w kuchni – znane są różne odmiany, a nawet formy – coraz więcej osób sięga po płatki czy makarony ryżowe. Mało kto jednak zna skrobię ryżową o wyjątkowo cennych właściwościach kosmetycznych, które idealnie sprawdzą się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Co w tej kwestii warto wiedzieć o skrobi ryżowej, jak, kiedy i w jakiej formie ją stosować u dziecka?

 • Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem, a kiedy zaczyna być niemowlęciem?

  Noworodek a niemowlę – czym właściwie różnią się te dwa określenia? A może niczym, skoro niektórzy używają ich wymiennie? Cóż, pewne różnice są i wynikają nie tylko z długości życia dziecka, lecz także z jego poziomu rozwoju. Jak bowiem łatwo wnioskować, noworodkiem nazywa się dziecko „nowo narodzone” – do kiedy jednak trzeba je tak nazywać? Kiedy mamy do czynienia już z niemowlęciem i właściwie, co to oznacza?

 • Formalności po urodzeniu dziecka

  Narodziny dziecka to wspaniały moment w życiu rodziców. W końcu mogą przytulić malucha, na którego czekali aż dziewięć miesięcy. Czas po porodzie to jednak również czas wielu formalności, których należy dopełnić po urodzeniu dziecka. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

 • Zaburzenia mowy u dziecka – co zrobić, gdy dziecko nie mówi?

  Mowa to jeden z kluczowych sposobów komunikowania się. Rodzice zwykle oczekują na pierwsze słowa malucha z dużym zniecierpliwieniem – kiedy się pojawią, jakie to będą słowa, jak szybko zacznie zwiększać się ich zasób? Jeśli zatem czas mija, a pociecha wciąż nie mówi, pojawiają się pierwsze obawy – czy na pewno nie są to zaburzenia mowy u dziecka? Jakie są rodzaje tego typu problemów, jak mogą się objawiać i kiedy w ogóle maluch powinien zacząć mówić?

 • Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Rozwój narządu wzroku dziecka

  Prawidłowy rozwój zmysłu wzroku jest niezwykle ważny dla całego życia dziecka. To właśnie wzrokiem w dużej mierze odbiera się świat – niektóre dane wskazują, że nawet około 80 proc. informacji dociera do nas właśnie poprzez ten zmysł.[2] Warto zatem wiedzieć, kiedy dziecko zaczyna widzieć. Pozwoli to odpowiednio stymulować jego rozwój w tym zakresie, a jednocześnie zauważyć ewentualne nieprawidłowości i szybko zareagować.

 • Metryczka dla dziecka – pomysł na wspaniałą pamiątkę

  Narodziny dziecka to wzruszający i niepowtarzalny moment. Uwiecznienie pierwszych dni życia malucha pozwoli przywołać piękne chwile i emocje towarzyszące świeżo upieczonym rodzicom. Pomocna w tym może być spersonalizowana metryczka dla dziecka – kupiona, przygotowana samodzielnie lub wygenerowana za pomocą naszego darmowego narzędzia. Czym właściwie jest tego typu pamiątka i jakie elementy powinna zawierać? Komu warto ją podarować i z jakiej okazji? Sprawdź!

 • Pierwsza wizyta u pediatry

  Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

 • Podążanie wzrokiem za otoczeniem

  W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

 • Nauka korzystania z nocnika

  Nauka korzystania z nocnika wymaga zaangażowania. Warto uzbroić się w dobry humor i wytrwałość. Jeśli podejdziesz do spraw z pogodą ducha i konsekwencją, Twój maluszek szybciej pożegna się z pieluszką.

 • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

  Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.