Rodzic uczy chodzic dziecko w domu

Ważne momenty

Chcesz wiedzieć, kiedy maluszek zacznie raczkować i czy jest już gotowy na pierwsze kroki? Poznaj ważne aspekty w rozwoju Twojego dziecka.
 • Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Rozwój narządu wzroku dziecka

  Prawidłowy rozwój zmysłu wzroku jest niezwykle ważny dla całego życia dziecka. To właśnie wzrokiem w dużej mierze odbiera się świat – niektóre dane wskazują, że nawet około 80 proc. informacji dociera do nas właśnie poprzez ten zmysł.[2] Warto zatem wiedzieć, kiedy dziecko zaczyna widzieć. Pozwoli to odpowiednio stymulować jego rozwój w tym zakresie, a jednocześnie zauważyć ewentualne nieprawidłowości i szybko zareagować.

 • Metryczka dla dziecka – pomysł na wspaniałą pamiątkę

  Narodziny dziecka to wzruszający i niepowtarzalny moment. Uwiecznienie pierwszych dni życia malucha pozwoli przywołać piękne chwile i emocje towarzyszące świeżo upieczonym rodzicom. Pomocna w tym może być spersonalizowana metryczka dla dziecka – kupiona, przygotowana samodzielnie lub wygenerowana za pomocą naszego darmowego narzędzia. Czym właściwie jest tego typu pamiątka i jakie elementy powinna zawierać? Komu warto ją podarować i z jakiej okazji? Sprawdź!

 • Pierwsza wizyta u pediatry

  Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

 • Podążanie wzrokiem za otoczeniem

  W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

 • Nauka korzystania z nocnika

  Nauka korzystania z nocnika wymaga zaangażowania. Warto uzbroić się w dobry humor i wytrwałość. Jeśli podejdziesz do spraw z pogodą ducha i konsekwencją, Twój maluszek szybciej pożegna się z pieluszką.

 • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

  Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.

 • Pierwszy uśmiech

  Z początku uśmiech malucha to drobny grymas na jego twarzy. Z czasem przerodzi się on w pierwszy, świadomy uśmiech Twojego dziecka, który sprawi Ci wyjątkowo dużo radości.

 • Bilans dwulatka – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

  Badanie bilansowe (inaczej nazywane profilaktycznym badaniem lekarskim) jest, okresowo wykonywanym u każdego dziecka, kompleksowym przeglądem stanu zdrowia, połączonym z oceną rozwoju fizycznego i społeczno-emocjonalnego. Badanie bilansowe to doskonały czas na omówienie z Rodzicami bieżących problemów dotyczących zdrowia dziecka oraz zaplanowanie ewentualnych działań mających na celu wyjście z problematycznej sytuacji zdrowotnej.

 • Próby przewracania się na plecki

  Każdego dnia Twój maluszek zdobywa nowe umiejętności – przed Tobą pierwsze próby przewracania się na plecki. Zanim się obejrzysz Twoje dziecko podejmie kolejne wyzwanie.

 • Rozpoznawanie twarzy najbliższych

  Zmysł wzroku zaczyna efektywnie działać u dziecka w 2. miesiącu jego życia. Wtedy zaczyna ono wyraźnie widzieć i rozpoznawać twarz mamy.