Rozstępy w ciąży

2 min
Kobieta w ciazy pielegnuje brzuch kremem

Twoja skóra podczas ciąży rozciąga się wraz ze zmianami w Twoim ciele – zaczynają się rozstępy. Nieestetyczne zmiany na skórze martwią wiele mam, które marzą o dawnej formie po porodzie.

Kobieta w ciazy pielegnuje brzuch kremem
Kobieta w ciazy pielegnuje brzuch kremem

Rozstępy to wynik zbyt małej elastyczności skóry połączonej z szybkim zwiększeniem masy ciała. Pasma przypominające blizny tworzą się na skórze właściwej na brzuchu, pośladkach, piersiach oraz udach – czyli w miejscach, które w czasie ciąży zaokrąglają się najbardziej.

Powstawaniu rozstępów u przyszłych mam winne są hormony. Nadmiar kortyzolu, czyli hormonu produkowanego przez korę nadnerczy, powoduje kruchość i zrywanie włókien kolagenowych w skórze. To, czy u kobiety pojawią się rozstępy, w pewnym stopniu zależy od predyspozycji genetycznych. Odpowiednia dieta i pielęgnacja skóry mogą zmniejszyć ryzyko powstania nieestetycznych pasm.

Początek piątego miesiąca ciąży to ostatni moment, by zadbać o ciało. W tym czasie skóra na brzuchu i biodrach zaczyna swędzieć, co jest oznaką napięcia z powodu powiększającego się brzucha. Wiele mam stosuje w tym czasie kosmetyki przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży zawierające kolagen i elastynę, a ponadto obkurczające naczynia krwionośne.

Krem na rozstępy najlepiej wcierać dwa razy dziennie w miejsca najbardziej narażone na powstanie rozstępów – brzuch, uda, pośladki i piersi. Trzeba jednak pamiętać, by omijać brodawki piersi. Ich nadmierna stymulacja może wywołać nagłe skurcze macicy i przedwczesny poród.

Prawidłowy jadłospis w ciąży jest bardzo ważny – dzięki niemu możesz kontrolować masę Twojego ciała. Przyszła mama powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Specjaliści są zgodni, że bezpieczny przyrost masy ciała w ciąży to nie więcej niż 10 - 15 kg. Warto również spożywać produkty bogate w witaminę C i białko (awokado, łosoś, orzechy, olej słonecznikowy, ziarna zbóż).

Relaksuj się często. Do masażu można używać zwykłej oliwki lub balsamu. Dobrym pomysłem jest również nakierowanie na newralgiczne partie ciała zimnego strumienia wody podczas prysznica. Pamiętaj, że skóra w czasie ciąży jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej troski.

Oceń ten artykuł: