Sposoby na ulewanie u niemowląt

Ulewanie, choć jest naturalnym zjawiskiem u noworodków, może być niekiedy uciążliwe. Brzuszek maluszka dopiero uczy się trawić i wchłaniać pokarm. W przypadku wzmożonych ulewań można mu w tym delikatnie pomóc. Poznaj sposoby na ulewanie.

Ulewanie to typowa niemowlęca dolegliwość, której nie powinnaś się obawiać. Klasycznym sposobem pozwalającym jej unikać jest karmienie malucha w pozycji półleżącej, gdy jest on spokojny i zrelaksowany. Należy unikać karmienia w pośpiechu, które sprzyja połykaniu nadmiernej ilości powietrza wraz z pokarmem. Zadbaj, by dziecko jadło spokojnie, unikaj karmienia, gdy maluch jest rozdrażniony i płacze. Pamiętaj o prawidłowym odbijaniu powietrza, które dziecko połknęło podczas jedzenia. Ułóż dziecko główką na Twoim ramieniu tak, by treść pokarmowa „odbiła się”.

Przy następnej wizycie u pediatry pamiętaj

aby zapytać lekarza, jak ulżyć maluszkowi w dolegliwościach trawiennych. Pomoże Ci przygotowany przez nas dzienniczek, który warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty

Pobierz Dzienniczek "Ulewanie"

Ważny jest także czas tuż po jedzeniu. Pozwól, aby pokarm w brzuszku „ułożył się”. Zaczekaj z przewijaniem, by nie zmieniać pozycji ciała dziecka tuż po zakończeniu posiłku. Jeżeli nie karmisz piersią, możesz po konsultacji z pediatrą podawać dziecku specjalne mleko typu AR, które zagęszcza pokarm w brzuszku i zapobiega jego cofaniu.

 

Co powinno zaniepokoić?

Na ogół ulewania ustępują samoistnie. Twój maluszek rośnie, dojrzewa również jego układ pokarmowy, wzrasta napięcie dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo przychodzi czas kiedy dziecko już siada, a zatem znajduje się w pozycji pionowej przez większą część dnia.

Objawy klasycznego ulewania nie powinny Cię martwić. Jeśli jednak zdarza się ono wyjątkowo często i towarzyszy mu długotrwałe krztuszenie i kaszel, ubytek masy ciała, a konsystencja ulanego pokarmu przypomina wymioty i posiada ciemną barwę, powinnaś o swoich obserwacjach opowiedzieć specjaliście.

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.