W jakiej pozycji odkładać dziecko do snu?

Aktualne wytyczne, wystosowane przez Amerykańską Akademię Pediatrii, zalecają układanie niemowlęcia do snu na plecach - czyli nie na boku, ale na płasko. Zalecenia te obejmują zarówno dzieci donoszone, jak i urodzone przed czasem. Kierunek ułożenia główki powinno się zmieniać, aby uniknąć odkształcenia miękkich kości czaszki maluszka.

Eksperci rekomendują, aby dziecko układać na twardej, sztywnej powierzchni materaca. W łóżeczku niemowlęcia nie powinny znajdować się zbędne przedmioty, takie jak np. poduszki, ochraniacze na szczebelki, maskotki czy zabawki. Dziecko powinno spać w śpiworku, rożku lub być przykryte kocykiem. Do 6. miesiąca życia niemowlęcia nie należy stosować pościeli.

Podczas krótkich dziennych drzemek dopuszcza się układanie dziecka na brzuszku, oczywiście pod obserwacją rodzica. Eksperci wciąż analizują dane dotyczące bezpieczeństwa wspólnego spania z dzieckiem, tak zwanego co-sleepingu. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób układa się maluszka do snu, ponieważ prawidłowa pozycja snu niemowlęcia może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagłej śmierci łóżeczkowej dziecka.

migalska_lyczko.png

lek.med.

Izabela Migalska-Łyczko

pediatra

Najbliższy czat odbędzie się: 20 stycznia, środa, godzina: 20:00

Wyślij wiadomość
Czapka

Zdobywaj wiedzę dzięki naszej platformie edukacyjnej

Akademia Zdrowego Brzuszka

Dołącz do Akademii Zdrowego Brzuszka

Dowiedz się więcej o zdrowiu brzuszka, bierz udział w quizach i wygrywaj atrakcyjne nagrody!!

Weź udział w Akademii