Odparzenia u maluszka – jak sobie z nimi radzić, jak im zapobiegać?

Noworodek rodzi się ze zdrową skórą, która jest bardzo cienka i wrażliwa, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Maluszek potrzebuje systematycznej zmiany pieluszki – co 2-3 godziny, a w przypadku oddania stolca jeszcze częściej (dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się bardzo często, nawet 6-8 razy na dobę). Ponadto skóra pośladków niemowlęcia potrzebuje regularnego wietrzenia. W ciągu dnia wystarczy zapewnić dziecku mniej więcej dwa półgodzinne przerwy od noszenia pieluszki – wtedy okolica pieluszkowa może „oddychać” i się regenerować. Jak to zapewnić? Wystarczy zdjąć niemowlęciu pieluszkę i pozostawić je na podkładzie, aby swobodnie na nim leżało.

Odparzenia u noworodka najczęściej pojawiają się na skórze w okolicy pieluszkowej i są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji wyjątkowo wrażliwej i delikatnej skóry dziecka. Stosowanie nawilżanych chusteczek, kremów czy maści już od momentu narodzin często doprowadza do powstawania podrażnień. Do przemywania zaleca się używać wody z delikatnym środkiem myjącym i bawełnianych płatków. Osuszoną skórę można posypać zasypką dla niemowląt, która zadziała profilaktycznie, zmniejszając ryzyko wystąpienia obtarć czy podrażnień. Jeśli skóra malucha ulega delikatnym podrażnieniom, warto sięgnąć po kremy i maści z lanoliną, cynkiem, alantoliną oraz D-panthenolem.

Warto pamiętać, że odparzeniom nie ulega tylko skóra pod pieluszką. Bardzo często problemy pojawiają się także w fałdach szyjnych oraz pod pachami. Te newralgiczne miejsca powinny być poddawane dokładnej pielęgnacji, myciu i osuszaniu. Dzięki takiemu działaniu ewentualne odparzenia powinny zniknąć w ciągu kilku dni. Jeśli jednak nie będą chciały ustąpić, konieczna może okazać się wizyta u pediatry i zastosowanie specjalistycznych środków.

migalska_lyczko.png

lek.med.

Izabela Migalska-Łyczko

pediatra

Najbliższy czat odbędzie się: 20 stycznia, środa, godzina: 20:00

Wyślij wiadomość
Czapka

Zdobywaj wiedzę dzięki naszej platformie edukacyjnej

Akademia Zdrowego Brzuszka

Dołącz do Akademii Zdrowego Brzuszka

Dowiedz się więcej o zdrowiu brzuszka, bierz udział w quizach i wygrywaj atrakcyjne nagrody!!

Weź udział w Akademii