Jak często kąpać niemowlę?

Z pierwszą kąpielą noworodka warto poczekać 2-7 dni od narodzin, dając sobie i dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Co ciekawe, nie wszystkie maluszki są po przyjściu na świat obowiązkowo kąpane. Zaleca się kąpać niemowlęta z porodów, w których wody płodowe miały nieprawidłowy kolor (co jest konsekwencją wystąpienia infekcji) lub dzieci silnie zabrudzone krwią czy odchodami mamy.

Po naturalnym porodzie noworodka zabezpiecza maź płodowa – substancja, która chroni maluszka przed czynnikami infekcyjnymi i nadmiernym wysuszeniem jego skóry. Jest ona bogata w tłuszcze, białka i wodę, dzięki czemu tworzy na skórze nowo narodzonego dziecka barierę chroniącą przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Działa także antybakteryjnie.

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia codzienna kąpiel nie jest konieczna – pod warunkiem, że po każdej zmianie pieluszki rodzic dokładnie oczyści okolice intymne dziecka wodą. Skórę niemowlęcia należy myć delikatnymi mydłami lub płynami przeznaczonymi specjalnie dla maluszków, które można stosować już od pierwszych dni życia. Ostrożnie należy obchodzić się emolientami – to specjalistyczne produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej. Jeśli u dziecka wystąpi rumień, trądzik, AZS (atopowe zapalenie skóry), ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry) lub inne dolegliwości skórne, dopiero po konsultacji z lekarzem i jeśli specjalista zaleci, należy sięgnąć po ten rodzaj środków pielęgnacyjnych.

Przygotowując kąpiel dla maluszka, można dodać do niej kilka kropli naturalnego olejku, np. jojoba lub ze słodkich migdałów – to naturalne emolienty. Temperatura wody powinna wynosić między 37 a 39° Celsjusza, jednak to niemowlę – poprzez swoja reakcję – podpowie rodzicom, jaką wodę do kąpieli preferuje – czy cieplejszą, czy chłodniejszą. Co ważne, nie należy używać myjek – nie są one niezbędne, by dokładnie umyć dziecko.

migalska_lyczko.png

lek.med.

Izabela Migalska-Łyczko

pediatra

Najbliższy czat odbędzie się: 20 stycznia, środa, godzina: 20:00

Wyślij wiadomość
Czapka

Zdobywaj wiedzę dzięki naszej platformie edukacyjnej

Akademia Zdrowego Brzuszka

Dołącz do Akademii Zdrowego Brzuszka

Dowiedz się więcej o zdrowiu brzuszka, bierz udział w quizach i wygrywaj atrakcyjne nagrody!!

Weź udział w Akademii