Karmienie piersią a dolegliwości małego brzuszka

Droga Mamo, Twoje dziecko przychodząc na świat dynamicznie się rozwija. W przeciągu pierwszych miesięcy życia niemowlęcia dojrzewa jego układ pokarmowy. Dowiedz się, jak ważne jest zdrowie brzuszka i co wspiera układ pokarmowy Twojego dziecka.

Karmienie piersią a dolegliwości małego brzuszka

W tym momencie życia, brzuszek Twojego dziecka jest ważny. Jeśli brzuszek Twojego dziecka czuje się dobrze, maluszek jest chętny do zabawy, uśmiecha się, dobrze je i śpi. Brzuszek odgrywa również znaczącą rolę w rozwoju Twojego dziecka. To właśnie tam zachodzi proces trawienia, a także wchłaniania składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Sprawdź, na jakie aspekty wpływa brzuszek maluszka.

Na zakończenie sprawdź swoją wiedzę w quizie!

3 kroki przy karmieniu piersią do złagodzenia dolegliwości brzuszkowych

  • Kolki
  • Ulewania
  • Zaparcia
  • Biegunka
  • Alergia pokarmowa
Kolki

Kolki mogą pojawić się już u trzytygodniowego noworodka. Najczęściej ustępują po pierwszym półroczu, ale mogą męczyć dziecko nawet do 12. miesiąca życia. Kolki są jedną z częstszych dolegliwości u niemowląt. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić przyczyny występowania kolek, dlatego ciężko znaleźć odpowiednią metodę walki z tym problemem. Istnieją pewne sposoby, pozwalające ulżyć maluszkowi, gdy dopadnie go kolka.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Zadbaj o odpowiednią technikę karmienia piersią – niewłaściwe przystawianie maluszka do piersi może skutkować nieprawidłowym pobieraniem pokarmu i połykaniem powietrza – gazy nagromadzone w jelitach dziecka mogą nasilać kolkę. Pamiętaj o odbijaniu po każdym karmieniu!

Krok 2

Pilnuj diety – chociaż nie ma potwierdzonych informacji, niektóre pokarmy i składniki, takie jak ostre przyprawy, cebula czy czosnek, mogą nasilać objawy kolki. Do tej puli zaliczają się także cukry proste z soków owocowych, słodyczy i słodkich napojów. Eliminacja tych produktów z Twojej diety może pomóc. Najlepiej obserwować maluszka i zrezygnować z potraw, po których nasila się u niego kolka.

Krok 3

Nie denerwuj się – Twój stres wpływa negatywnie na samopoczucie maluszka. Jeśli będziesz karmić w spokojnej atmosferze, dziecko także zrelaksuje się i w odpowiedni sposób będzie ssało pierś. Pamiętaj o komfortowej pozycji i warunkach przy karmieniu piersią. Niesprzyjająca atmosfera nasila stres.

Przesuń aby zobaczyć kolejne kroki

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli u Twojego maluszka kolka nasila się i pomimo podjętych działań warto zasięgnąć porady specjalisty. Kolka może być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Wtedy towarzyszą jej inne dolegliwości: biegunka, zmiany skórne, utrata masy ciała lub problemy ze strony układu oddechowego. Każdy objaw towarzyszący kolkom konsultuj ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę i zaleci dalsze postępowanie.
Czytaj więcej o karmieniu piersią: Odbijanie po karmieniu

Ulewania

Ulewania to bardzo często spotykana dolegliwość u niemowląt, która wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Żołądek dziecka jest mały, a dolny zwieracz przełyku, zapobiegający cofaniu się treści pokarmowej do jamy ustnej, nie jest jeszcze wystarczająco sprawny. Niedojrzałości tego mechanizmu sprzyja ulewaniom. Dolegliwość ta ustępuje samoistnie do 6. miesiąca, ale może utrzymywać się dłużej i męczyć maluszka nawet do pierwszych urodzin.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Karm piersią „na żądanie” – regularne przystawianie dziecka do piersi, co 2-3 godziny, pozwala na systematyczne opróżnianie piersi. Dziecko nie przejada się, dzięki czemu jego mały brzuszek jest w stanie poradzić sobie z przyjętą porcją mleka zanim przyjdzie czas na koleje karmienie.

Krok 2

Odciągaj pokarm przed karmieniem piersią – jeśli cierpisz na nawał pokarmu, przed każdym karmieniem odciągnij nieco mleka z piersi, zanim podasz ją dziecku. To zapobiegnie przejadaniu się maluszka i zmniejszy uporczywe ulewania.

Krok 3

Zapobiegaj ulewaniom także po karmieniu – utrzymuj maluszka w tej samej pozycji po karmieniu, nawet 45 minut. Nie przewijaj od razu dziecka i unikaj ciasnego zapinania pieluszki lub ubranka, aby nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej.

Przesuń aby zobaczyć kolejne kroki

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli ulewania są bardzo uporczywe bądź przejawiają się jako wymioty należy udać się do specjalisty. Być może istnieje inna przyczyna, jak alergia pokarmowa, powodująca ulewania. Jeśli dziecko chudnie (traci masę ciała) lub nie przybiera na wadze skonsultuj stan zdrowia maluszka z pediatrą.
Czytaj więcej o karmieniu piersią: Nie wiesz, jak karmić piersią? To proces, którego możesz się nauczyć!

Zaparcia

Niemowlę karmione piersią oddaje stolec tyle razy na dobę, ile jest karmione. Normą jest także oddawanie stolca przez dziecko raz na tydzień. Niepokojącymi objawem, świadczącym o zaparciach jest ból i płacz, pojawiający się przy próbie wypróżniania. A także zbita i twarda konsystencja wydalonej kupki.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Karm piersią „na żądanie” – regularne przystawianie dziecka do piersi to najlepszy sposób na rozruszanie „leniwych” jelit u dziecka. Karmienie dziecka pobudza jelita do pracy i sprzyja powstawaniu tzw. fali perystaltycznej, które przesuwa masy kałowe w stronę odbytnicy, gdzie następuję formowanie i wydalanie stolca.

Krok 2

Rozszerzaj dietę z głową – kiedy przyjdzie czas na nowe posiłki w diecie maluszka, zadbaj o to, aby wprowadzać je do jadłospisu zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt. Nie zapomnij o warzywach i owocach – cennych źródłach błonnika pokarmowego wspomagającego pracę jelit.

Krok 3

Podawaj dziecku płyny – jeśli przestaniesz karmić wyłącznie piersią pamiętaj o wodzie. Najodpowiedniejsza jest niskozmineralizowana (zawartość składników mineralnych poniżej 500 mg/l) i niskosodowa (poniżej 20 mg sodu w litrze). Niemowlę po 6. miesiącu życia powinno wypijać około 800 ml/d. Odpowiednie nawodnienie zapobiega i leczy zaparcia.

Przesuń aby zobaczyć kolejne kroki

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli zaparcia doskwierają maluszkowi, pomimo zmiany diety skonsultuj się z lekarzem. Gdy wypróżnianiu towarzyszy silny ból, płacz lub w stolcu pojawi się krew – niezwłocznie udaj się do pediatry, który zbada dziecko i zleci postępowanie lub poda preparat na zaparcia. Nie sięgaj po lekarstwa bez konsultacji z lekarzem.
Czytaj więcej o rozszerzaniu diety niemowląt: Żywienie niemowlaka – jak rozszerzać dietę Maluszka

Biegunka

To sytuacja, w której dochodzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień u dziecka w ciągu doby w porównaniu z wcześniejszą częstotliwością. Dziecko karmione piersią może oddawać stolec tyle razy, ile przystawiane jest do piersi. Jeśli zaobserwujesz, że częstotliwość ta zwiększyła się, a stolec jest płynny – być może maluszka męczy biegunka.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Dbaj o jakość spożywanych posiłków – Twoje żywienie wpływa na Twój pokarm. Nie ma już specjalnej diety matki karmiącej, jednak są pewne, niebezpieczne produkty, które warto wykluczyć z menu w czasie laktacji, ponieważ sprzyjają zatruciom pokarmowym. To surowe mięso, jaja oraz warzywa i owoce z niepewnych źródeł. Jeśli u dziecka występuje alergia na białko mleka krowiego, z jadłospisu powinnaś wyeliminować mleko i nabiał.

Krok 2

Karm piersią tak, jak dotychczas – jeśli u maluszka pojawiła się ostra biegunka, nie przestawaj karmić piersią. Lekarze zalecają powrót do sposobu żywienia sprzed momentu wystąpienia biegunki. Twój pokarm jest najlepszy dla dziecka. W przypadku biegunki przewlekłej warto zasięgnąć porady specjalisty, aby znaleźć przyczynę. Być może Twoja dieta lub sposób odżywiania dziecka będzie musiał ulec zmianie.

Krok 3

Nawadniaj dziecko – w przypadku uporczywej biegunki należy zadbać o nawadnianie dziecka. Możesz to robić zwykłą wodą butelkowaną (nigdy nie podawaj dziecku wody z kranu lub studni – może zawierać bakterie). W cięższym przypadku zaleca się nawadnianie płynami, które zawierają elektrolity. Odwodnienie zagraża zdrowiu i życiu dziecka.

Przesuń aby zobaczyć kolejne kroki

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

W przypadku uporczywej biegunki, odwodnienia czy utraty masy ciała przez dziecko konieczna jest wizyta u lekarza. Alarmująca jest także obecność krwi, śluzu bądź ropy w stolcu – w takiej sytuacji niezwłocznie zgłoś się do specjalisty. Oceni on stan zdrowia maluszka, zdiagnozuje przyczynę biegunki i zleci dalsze postępowanie.
Czytaj więcej o diecie w czasie karmienia piersią: Kawa a karmienie piersią – czego unikać, gdy karmisz maluszka

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to reakcja na alergen, którym jest białko pokarmowe. U zdrowych dzieci białko to nie powoduje wystąpienia objawów uczulenia. Najczęstszym alergenem pokarmowym u dzieci jest białko mleka krowiego, a typowymi dolegliwościami są wykwity skórne, zmiana rytmu wypróżnień, kolki, ulewania czy objawy ze strony układu oddechowego (np. katar). Alergia u dzieci często jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego i odpornościowego.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Skontroluj swoją dietę – jeśli zaobserwujesz, że po spożyciu przez Ciebie jakiegoś produktu u dziecka nasiliły się objawy alergii (biegunka, kolki, ulewania, zmiany skórne czy problemy z układem oddechowym) wyeliminuj podejrzany produkt. Pamiętaj, że alergen przedostaje do Twojego mleka, a wraz z mlekiem otrzymuje go także dziecko.

Krok 2

Wyeliminuj alergizujący składnik – w przypadku potwierdzonej alergii na czas karmienia piersią wyeliminuj uczulający pokarm ze swojej diety. Dzieci często wyrastają z alergii, zatem eliminacja np. mleka i nabiału nie musi trwać do końca życia. Co 6-12 miesięcy warto kontrolować, czy alergia dalej występuje (oczywiście kontrola powinna odbywać się pod okiem lekarza).

Krok 3

Zbilansuj swoją dietę – w przypadku eliminowania pokarmu, np. mleka i nabiału (najczęstszego alergenu u niemowląt) należy szukać zamienników tych produktów. Powinny one dostarczać tych samych składników odżywczych, co eliminowany pokarm. W przypadku mleka ważny jest wapń i witamina D3. Dietę eliminacyjną warto ustalić wspólnie z dietetykiem.

Przesuń aby zobaczyć kolejne kroki

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli zaobserwujesz u maluszka nietypowe reakcje na spożywane przez Ciebie produkty zgłoś się do lekarza. O alergii mogą świadczyć objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: kolki, biegunki, ulewania, wzdęcia i gazy; zmiany na skórze (głównie na policzkach, przy uszach, na rączkach i stópkach) oraz problemy z układem oddechowym: katar, sapka czy świszczący oddech.
Czytaj więcej o diecie małego alergika: Uczulenie na jedzenie. Jak pomóc małemu alergikowi?

Sprawdź swoją wiedzę, rozwiąż Quiz!

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 1 z 6

Typowymi dolegliwościami brzuszkowymi u niemowląt są między innymi kolki, ulewania i zaparcia.

Prawda
Fałsz

Pytanie 1 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Brzuszek dziecka cały czas dojrzewa, dlatego w okresie noworodkowym i niemowlęcym mogą pojawić się dolegliwości takie jak ulewania, zaparcia czy kolki. Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tymi dolegliwościami. Jeśli te metody są nieskuteczne, należy zasięgnąć porady lekarza. 

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Brzuszek dziecka cały czas dojrzewa, dlatego w okresie noworodkowym i niemowlęcym mogą pojawić się dolegliwości takie jak ulewania, zaparcia czy kolki. Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tymi dolegliwościami. Jeśli te metody są nieskuteczne, należy zasięgnąć porady lekarza. 

Sprawdź następną opinię

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 2 z 6

Gdy dziecko ma kolkę, warto poprawić technikę karmienia piersią.

Prawda
Fałsz

Pytanie 2 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Właściwa technika karmienia, kontrolowanie chwytania brodawki oraz połykania mleka przez maluszka to pierwszy krok w łagodzeniu dolegliwości kolkowych u dziecka. Bardzo ważna jest także atmosfera i nastawienie mamy – im mniej stresu odczuwasz, tym spokojniej maluszek będzie ssał pierś.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Właściwa technika karmienia, kontrolowanie chwytania brodawki oraz połykania mleka przez maluszka to pierwszy krok w łagodzeniu dolegliwości kolkowych u dziecka. Bardzo ważna jest także atmosfera i nastawienie mamy – im mniej stresu odczuwasz, tym spokojniej maluszek będzie ssał pierś.

Sprawdź następną opinię

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 3 z 6

Ulewanie u niemowląt może wynikać z niedojrzałości przewodu pokarmowego.

Prawda
Fałsz

Pytanie 3 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Brzuszek niemowlęcia wciąż dojrzewa. Dlatego często zdarza się, że maluszek ulewa pokarm. Po narodzinach żołądek maluszka każdego dnia powiększa swoją objętość. Doskonalą się także mechanizmy, które zapobiegają cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Około 5.-6. miesiąca życia dziecka ulewania ustępują, jednak układ pokarmowy dalej się rozwija. 

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Brzuszek niemowlęcia wciąż dojrzewa. Dlatego często zdarza się, że maluszek ulewa pokarm. Po narodzinach żołądek maluszka każdego dnia powiększa swoją objętość. Doskonalą się także mechanizmy, które zapobiegają cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Około 5.-6. miesiąca życia dziecka ulewania ustępują, jednak układ pokarmowy dalej się rozwija. 

Sprawdź następną opinię

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 4 z 6

Przy zaparciach mogę podać dziecku łagodny preparat na przeczyszczenie.

Prawda
Fałsz

Pytanie 4 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Bez konsultacji z lekarzem nie podawaj dziecku preparatów przeczyszczających. Walkę z zaparciami zacznij od modyfikacji diety. Jeśli karmisz piersią, rób to regularnie, aby przewód pokarmowy dziecka pracował. Gdy rozszerzasz dietę maluszka, podawaj mu źródła błonnika pokarmowego, czyli warzywa i owoce, a także wodę niskozmineralizowaną do picia, która ułatwia wypróżnianie.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Bez konsultacji z lekarzem nie podawaj dziecku preparatów przeczyszczających. Walkę z zaparciami zacznij od modyfikacji diety. Jeśli karmisz piersią, rób to regularnie, aby przewód pokarmowy dziecka pracował. Gdy rozszerzasz dietę maluszka, podawaj mu źródła błonnika pokarmowego, czyli warzywa i owoce, a także wodę niskozmineralizowaną do picia, która ułatwia wypróżnianie.

Sprawdź następną opinię

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 5 z 6

Podczas biegunki ważne jest nawadnianie dziecka.

Prawda
Fałsz

Pytanie 5 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia maluszka. Jeśli karmisz piersią, kontynuuj ten sposób żywienia u dziecka. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym podawaj do picia niskozmineralizowaną wodę. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, być może potrzebne będzie nawadnianie za pomocą specjalnych płynów.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia maluszka. Jeśli karmisz piersią, kontynuuj ten sposób żywienia u dziecka. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym podawaj do picia niskozmineralizowaną wodę. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, być może potrzebne będzie nawadnianie za pomocą specjalnych płynów.

Sprawdź następną opinię

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 6 z 6

Gdy dziecko ma alergię pokarmową, powinnam wyeliminować ze swojej diety uczulający produkt. 

Prawda
Fałsz

Pytanie 6 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Jeśli karmisz piersią, a u Twojego maluszka zostanie stwierdzona alergia pokarmowa, wyeliminuj z jadłospisu uczulający składnik. Pamiętaj, aby zastąpić go produktem o podobnej wartości odżywczej, tak aby zapewnić sobie zbilansowaną dietę. Przy układaniu jadłospisu w diecie eliminacyjnej pomocna będzie konsultacja z wykwalifikowanym dietetykiem.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Jeśli karmisz piersią, a u u Twojego maluszka zostanie stwierdzona alergia pokarmowa, wyeliminuj z jadłospisu uczulający składnik. Pamiętaj, aby zastąpić go produktem o podobnej wartości odżywczej, tak aby zapewnić sobie zbilansowaną dietę. Przy układaniu jadłospisu w diecie eliminacyjnej pomocna będzie konsultacja z wykwalifikowanym dietetykiem.

Sprawdź wyniki

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Uczeń

Podsumowanie

Poprawne odpowiedzi:
Niepoprawne odpowiedzi:

Gratulujemy!

Znacznie poszerzyłaś swoją wiedzę dotyczącą zdrowia brzuszka Twojego dziecka.

Gratulujemy!

Znacznie poszerzyłaś swoją wiedzę dotyczącą zdrowia brzuszka Twojego dziecka.

Droga Mamo!

Warto, abyś uzupełniła swoją wiedzę.

Wróć do quizu

Informacja o cookies

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmian tych ustawień. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie