Mleko na różne potrzeby – rodzaje mleka modyfikowanego

3 min
Mleko modyfikowane stoi w dzieciecym pokoju

Twoje mleko najlepiej odpowiada potrzebom dziecka. Jeśli jednak nie możesz karmić piersią, istnieje wiele marek mlek modyfikowanych, stworzonych w odpowiedzi na różne potrzeby małych brzuszków.

Mleko modyfikowane stoi w dzieciecym pokoju
Mleko modyfikowane stoi w dzieciecym pokoju

Dziecko probuje samodzielnie pic z butelki

Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?

Przejdź do artykułu

Mleko na każdy etap rozwoju

Mleka modyfikowane różnią się składem w zależności od wieku dziecka, ponieważ muszą być dostosowane do jego szybko zmieniających się potrzeb żywieniowych. Dlatego wybierając dowolne mleko modyfikowane, sprawdzaj jego oznaczenie wiekowe. Cyfry i opisy podane na opakowaniu informują Cię o wieku dziecka, dla którego mleko jest przeznaczone. Przestrzegając tej zasady możesz mieć pewność, że wybierasz produkt najlepiej odpowiadający wymaganiom Twojego dziecka na danym etapie rozwoju. W doborze mleka z pewnością pomoże Ci pediatra lub położna środowiskowa.

Od 1 aż do 5!

Na produktach, przeznaczonych dla najmłodszych niemowląt, urodzonych o czasie, które nie mogą być karmione piersią, znajdziesz cyfrę 1. To tak zwane mleko początkowe, przeznaczone dla dzieci od urodzenia, które nie mogą być karmione piersią. Mleka powyżej 6. miesiąca to mleka następne. Oznaczone są one numerem 2.

Mleka dla dzieci po 1. urodzinach to tzw. mleka typu Junior. Dla dzieci pomiędzy 1. a 2. rokiem życia przeznaczone są mleka Junior 3, dla dzieci po 2. urodzinach – mleka Junior 4, a dla małych przedszkolaków najlepszym wyborem będą mleka z oznaczeniem Junior 5.

Pamiętaj, że mleka modyfikowane zawierające na opakowaniu wyłącznie oznaczenie wieku lub dodatkowo literkę „R” (dodatek kleiku ryżowego) to mleka przeznaczone dla niemowląt zdrowych,które nie mogą być karmione piersią – czyli takich, u których nie występuje ryzyko alergii lub inne problemy, jak np. kolki, zaparcia czy ulewania. Mleka dla małych alergików i wrażliwych brzuszków to specjalistyczne produkty o recepturach dostosowanych do tych problemów.

Mleko dla dzieci z grupy ryzyka wystąpienia alergii

Jeśli nie karmisz dziecka piersią i w Twojej rodzinie występują alergie lub podejrzewasz, że maluszek również może mieć do nich skłonności, w sprawie doboru mleka poradź się lekarza. Zapytaj go o modyfikowane mleko hipoalergiczne, zawierające zhydrolizowane białko, oznaczane symbolem HA. Mleka hipoalergiczne typu HA przeznaczone są dla dzieci zdrowych, z grupy ryzyka wystąpienia alergii.

Jeśli u Twojego dziecka została stwierdzona jakakolwiek alergia, mleko typu HA nie będzie dla niego odpowiednie. O wyborze preparatu mlekozastępczego do żywienia dziecka powinien wtedy zdecydować lekarz pediatra.

Mleko na kolki i zaparcia

Kolki i zaparcia to częste dolegliwości, przykre zarówno dla maluszka, jak i dla całej rodziny. Cierpiący maluszek swój ból lub dyskomfort manifestuje płaczem i rozdrażnieniem, a bezradni rodzice nie wiedzą, jak mu pomóc. Wsparciem małych brzuszków ze skłonnościami do kolek i zaparć jest mleko typu Comfort. To mleko bardziej lekkostrawne i delikatniejsze od mleka modyfikowanego przeznaczonego dla dzieci zdrowych, o obniżonym poziomie laktozy i zawartości zhydrolizowanego białka. Jego odpowiednio opracowany skład łagodzi dolegliwości i sprawia, że stolce dziecka są bardziej miękkie.

Mleko na ulewania

Jeśli Twój maluszek często ulewa, zapytaj pediatrę o mleko typu AR. Pozwala ono ograniczyć ulewania, ponieważ zawiera w swoim składzie substancję zagęszczającą pokarm. Dzięki niej mleko gęstnieje w żołądku dziecka podczas trawienia i nie cofa się do przełyku.. Podając dziecku mleko AR, zwróć uwagę, czy nie potrzebuje ono smoczka o większym otworze, który ułatwi spożywanie produktu o gęstszej konsystencji.

Jakie mleko dla wcześniaka?

Istnieją również specjalne mleka modyfikowane, przeznaczone dla maluszków urodzonych przed terminem. W szpitalach od momentu urodzenia wcześniaki otoczone są intensywną opieką medyczną, dlatego decyzję o podaniu specjalistycznego produktu podejmie personel medyczny. Zdarza się, że mamy przedwcześnie urodzonych maluszków nie mogą karmić piersią, dlatego niezbędne jest podanie dzieciom preparatu zastępczego – o tym, czy taki sposób karmienia powinien być kontynuowany oraz jak długo, zadecyduje również lekarz prowadzący. Rodzice mogą oczekiwać niezbędnego wsparcia dotyczącego żywienia dzieci w szpitalu, a także podczas wizyt patronażowych. 

TAGI: karmienie butelką, mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Zdobyć zaufanie Mam to prawdziwe wyzwanie.

Bebiko 2_350g.png

Dlatego jesteśmy tak bardzo dumni, że najwięcej ufa właśnie nam. Poznaj opinie Mam, które zaufały Bebiko 2

Poznaj opinie Mam

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Poznaj-Bebiko-2-NUTRIflor.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej