Mleko modyfikowane – jak je wybrać?

3 min
Mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym z butelki

Zastanawiasz się nad wyborem mleka modyfikowanego? Chcesz wiedzieć, jak powstaje, co zawiera i czy jest odpowiednie dla Twojego maluszka? Sprawdź!

Mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym z butelki
Mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym z butelki

Dziecko probuje samodzielnie pic z butelki

Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?

Przejdź do artykułu

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to mleko przystosowane specjalnie do potrzeb małych brzuszków w taki sposób, by jak najlepiej odpowiedzieć na ich wyjątkowe potrzeby. Powstaje z mleka krowiego, które w standardowej formie nie jest odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci – dlatego modyfikuje się je pod względem składu, przystosowując do specyficznych wymagań żywieniowych niemowlęcia i małego dziecka. Podczas procesu produkcji zmieniane są m.in. proporcje białka i tłuszczów oraz obniżany poziom sodu, potasu czy chloru, zaś dodawane niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 i 6, a także niektóre witaminy, np. witamina D.

Wzorem dla mleka modyfikowanego odpowiedniego dla małych brzuszków jest mleko mamy, które jest idealnie dostosowane do potrzeb niemowlęcia. Jednak całkowite odtworzenie jego składu nie jest możliwe choćby dlatego, że mleko mamy zawiera unikalne enzymy, hormony i przeciwciała, a jego skład zmienia się nieustannie, w zależności od pory dnia, potrzeb i okresu życia dziecka.

Czy mleko modyfikowane jest „zdrowe”?

Mleko modyfikowane powinno być stosowane u niemowląt, których mama z różnych powodów nie chce lub nie może karmić piersią. W niektórych przypadkach to jedyny wybór. Czasem jest to ogromna pomoc, gdy pojawiają się problemy z karmieniem piersią. I choć mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, to mleko modyfikowane odpowiednio dopasowane do wieku i potrzeb żywieniowych dziecka, zapewnia mu prawidłowy wzrost i rozwój. Niektóre mamy karmią mlekiem modyfikowanym swoje kolejne dzieci i mają zaufanie do mleka, które stosują.

Mleko modyfikowane, choć nie tak idealne jak mleko mamy, zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowląt i zapewnia im prawidłowy rozwój. Jego wynalezienie było przed laty przełomowym wydarzeniem dla kobiet, które nie mogły karmić piersią. A dzisiejszym mamom pomaga zyskać pewność, że ich dziecko rozwija się prawidłowo także wtedy, gdy karmienie piersią okazuje się niemożliwe.

Pamiętaj  - nawet jeśli nie karmisz piersią, nadal możesz zadbać o odpowiedni sposób żywienia Twojego dziecka. Dzięki rozwojowi współczesnej nauki niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym również mogą się prawidłowo i radośnie rozwijać w poczuciu bliskości i bezpieczeństwa, które zapewnia troskliwa opieka mamy.

Jakie składniki zawiera mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane zawiera składniki niezbędne dziecku do życia i prawidłowego rozwoju. To przede wszystkim laktoza, czyli cukier, który jest obecny również w mleku kobiecym. Jest najważniejszym źródłem energii dla szybko rozwijającego się organizmu, ponadto białko, tłuszcze, a także niezbędne witaminy i składniki mineralne. Wszystko w proporcjach odpowiednich do wieku dziecka i potrzeb jego małego brzuszka.

Receptury niektórych mlek w coraz bardziej zaawansowany sposób naśladują skład mleka mamy.

Jakie mleko wybrać dla Twojego dziecka?

Jeśli nie możesz karmić piersią i zastanawiasz się, jakie mleko wybrać spośród różnych, dostępnych mlek modyfikowanych, przed podjęciem decyzji:

- Porozmawiaj z położną środowiskową lub lekarzem pediatrą. Pomogą Ci oni w wyborze odpowiedniego mleka, ponieważ nie tylko posiadają wiedzę na ten temat, ale także - co równie ważne - dobrze znają Twoje dziecko i potrzeby jego małego brzuszka.

- Szczególnie uważnie zastanów się nad wyborem, jeśli w Twojej rodzinie występowały alergie lub zauważasz takie skłonności u swojego maluszka. Koniecznie poinformuj o tym pediatrę. Być może pediatra zaleci Wam mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci zagrożonych ryzykiem alergii lub preparat przeznaczony specjalnie dla małych alergików.

-  W przypadkach, gdy maluszkowi dokuczają dolegliwości trawienne, takie jak kolki, wzdęcia czy ulewania, pediatra może doradzić Ci wybór produktu specjalistycznego łagodzącego takie problemy, a jednocześnie zapewniające dziecku prawidłowy rozwój i najlepszy sposób żywienia.

- Dowiedz się więcej na temat składu mlek modyfikowanych opracowanych z myślą o małych, wciąż dojrzewających brzuszkach oraz ich potrzebach. Być może zainteresuje Cię produkt, o którym więcej będzie mógł opowiedzieć Ci Twój lekarz lub położna środowiskowa.  

TAGI: karmienie butelką, mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Zdobyć zaufanie Mam to prawdziwe wyzwanie.

Bebiko 2_350g.png

Dlatego jesteśmy tak dumni, że najwięcej ufa właśnie nam. Poznaj opinie Mam, które zaufały Bebiko 2 i przekonaj się sama.

Poznaj opinie Mam

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Poznaj-Bebiko-2-NUTRIflor.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej