Co to jest mleko modyfikowane?

3 min
Kobieta karmi dziecko butelka z mlekiem usmiechajac sie

Mleko modyfikowane to specjalnie przygotowane dla najmłodszych mleko krowie odpowiednio zmienione dla potrzeb wciąż dojrzewającego brzuszka niemowlęcia.

Kobieta karmi dziecko butelka z mlekiem usmiechajac sie
Kobieta karmi dziecko butelka z mlekiem usmiechajac sie

Kobieta trzyma na reku dziecko karmiac je mlekiem z butelki

Karmienie butelką – nie lada wyzwanie

Przejdź do artykułu

Karmienie noworodka lub niemowlęcia mlekiem modyfikowanym to niekiedy jedyna możliwość odżywiania dziecka, zwłaszcza, gdy mama nie może podawać dziecku piersi. Układ pokarmowy małego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie radzi sobie z trawieniem zwykłego mleka krowiego. Dlatego z myślą o potrzebach niemowląt i małych dzieciach powstało mleko modyfikowane.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to produkt wytwarzany z  mleka krowiego. Wzorcem do stworzenia mleka początkowego jest pokarm mamy. Podczas procesu produkcji mieszanki dla niemowląt zmienia się skład mleka krowiego, aby jak najbardziej zbliżyć go do składu mleka matki. By zaspokoić potrzeby dziecka zostaje poddane odpowiedniej modyfikacji.

Najistotniejsze zmiany w mleku modyfikowanym to:

 • zmiany ilości i proporcji białek oraz tłuszczów;
 • zwiększenie zawartości witamin oraz żelaza i cynku;
 • obniżenie poziomu sodu, potasu i chloru;

Standardowe mleko modyfikowane przeznaczone jest dla niemowląt, które nie są uczulone na białko mleka krowiego. Dzisiaj możliwy jest proces technologiczny w wyniku, którego powstaje mleko modyfikowane również dla dzieci z alergiami lub które borykają się z takimi dolegliwościami jak kolki niemowlęce

Dlaczego niemowlętom niekarmionym piersią podajemy mleko modyfikowane?

Niemowlę bardzo szybko się rozwija, ma specyficzne potrzeby żywieniowe i wciąż dojrzewający układ pokarmowy. Zatem powinno być karmione odpowiednim dla potrzeb małego organizmu pokarmem. Zwykłe mleko krowie zawiera mało witamin i żelaza, a dużo białka i sodu. Jest nieodpowiednie dla najmłodszych.

Kiedy należy poddawać mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane należy poddawać maluszkom po konsultacji z pediatrą w sytuacji, jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, lub  gdy istnieją przeciwwskazania ze strony mamy lub maluszka. Jakie to sytuacje?

Gdy u dziecka:

 • zostanie stwierdzona galaktozemia lub wrodzony niedobór laktazy;

Gdy u mamy występuje:

 • czynna nieleczona gruźlica  (w okresie prątkowania, karmienie piersią jest możliwe powyżej 2 tygodni);
 • zakażenie wirusem HIV;
 • zakażenie HTLV-1 I HTLV-2;
 • choroba, zmuszająca do przyjmowania wybranych leków;
 • ciężki stan kliniczny matki;

Jeżeli nie możesz karmić maluszka piersią, skonsultuj się z lekarzem, który doradzi Ci jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla Twojego dziecka. 

Porada eksperta:

 • Zwróć uwagę na to, aby był to produkt o najwyższej jakości i pamiętaj, że podawanie niemowlęciu posiłków, które nie są dla niego przeznaczone, może być bardzo szkodliwe.
 • Przygotowując mleko modyfikowane, zawsze dbaj o higienę i postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu – nigdy nie podawaj dziecku niewykorzystanej części pokarmu, tylko przygotuj nową porcję.
 • Karmiąc dziecko butelką, zwróć szczególną uwagę na higienę pierwszych ząbków swojej pociechy, zwłaszcza przed snem. Zadbaj o to, żeby dziecko po skończonym posiłku, nie trzymało w buzi smoczka z resztkami pokarmu.

TAGI: karmienie piersią, karmienie noworodka, mleko dla niemowląt, mleko dla noworodka, mleko początkowe, mleko następne

Oceń ten artykuł:

Wielkie potrzeby małych brzuszków.png

Czy wiesz, że malutki brzuszek dziecka po 1. roku życia potrzebuje aż 6 x wiecej witaminy D i 4 x więcej wapnia oraz żelaza niż Ty?*

Twój maluszek wciąż intensywnie się rozwija, rośnie i odkrywa swiat. Właśnie dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne. Jak to zmieścić w tak małym brzuszku?

Bebiko Junior 3 pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Już 2 kubki po 200 ml Bebiko Junior 3 pokrywają**:

 • 70% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo,
 • 80% dziennej zalecanej suplementacji witaminą D,
 • 90% dziennego zapotrzebowania na jod.

*W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
** Bebiko Junior 3, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

Dowiedz się więcej
poznaj bebiko junior 3.png

Poznaj Bebiko Junior 3

Już 2 kubki Bebiko Junior 3 dziennie pomogą uzupełnić dietę Twojego dziecka w ważne składniki odżywcze.

Dowiedz się więcej

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Poznaj-Bebiko-2-NUTRIflor.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej