Jak przygotować mleko modyfikowane dla dziecka?

4 min
Mleko modyfikowane i zabawki dla dziecka leza na stole

Przygotowanie mleka modyfikowanego zgodnie z zaleceniami na opakowaniu jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa maluszka.

Mleko modyfikowane i zabawki dla dziecka leza na stole
Mleko modyfikowane i zabawki dla dziecka leza na stole

Dziecko probuje samodzielnie pic z butelki

Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?

Przejdź do artykułu

Zadbaj o wartość odżywczą

Na każdym opakowaniu mleka modyfikowanego znajdziesz sposób jego przygotowania. To bardzo ważna informacja, której bezwzględnie należy przestrzegać. Dlaczego? Ponieważ tylko tak przygotowane mleko dostarczy dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych istotnych dla rozwoju oraz niezbędnych kalorii.

Pamiętaj zatem, by nie przygotowywać mleka modyfikowanego „na oko”. Jeśli wyjdzie za wodniste, Twój maluszek nie otrzyma odpowiedniej ilości laktozy, białka, tłuszczów, witamin i innych składników, których tak bardzo teraz potrzebuje. Jeśli okaże się za gęste, oprócz zbyt dużej kaloryczności może okazać się trudne do strawienia dla delikatnego, rozwijającego się organizmu dziecka (może nadmiernie obciążyć np. nerki lub wciąż dojrzewający układ pokarmowy). W pierwszym przypadku maluch może być głodny, w drugim – przejedzony, co na pewno nie wpłynie korzystnie na samopoczucie małego brzuszka.

To między innymi z tego powodu zaleca się zawsze stosowanie dołączonej do mleka miarki. Jej objętość jest dokładnie dostosowana do odmierzenia porcji proszku, która po dodaniu do odpowiedniej ilości wody da mleko o takiej wartości odżywczej, jakiej potrzebuje maluszek na danym etapie rozwoju. Jednym słowem: odpowiednie przygotowanie mleka to odpowiedni sposób żywienia dziecka.

Zachowaj odpowiednią higienę

Równie ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny podczas przygotowywania każdej porcji mleka. Przed przygotowaniem mleka dokładnie umyj ręce. Zarówno butelkę, smoczek i miarkę do odmierzania proszku należy dokładnie wyparzyć we wrzątku lub specjalnym sterylizatorze, by nie dopuścić do rozwoju szkodliwych dla delikatnego organizmu bakterii.

Zadbaj o temperaturę posiłku

Czy pamiętasz, jak nasze babcie i mamy wylewały sobie kilka kropli mleka na nadgarstek, by sprawdzić, czy nie jest za gorące? To nadal sprawdzony sposób, ale nie znaczy wcale, że mleko można przygotować na wrzątku i ostudzić. Przed dodaniem do wody odpowiedniej ilości proszku należy poczekać, aż osiągnie podaną na opakowaniu temperaturę i dopiero potem energicznie wymieszać. W wodzie, która jest zbyt zimna, proszek nie rozpuści się prawidłowo, tworząc nieapetyczne i niebezpieczne podczas przełykania grudki. W za gorącej wodzie mleko straci swoje cenne właściwości, dlatego pamiętaj także, by nigdy nie gotować mleka modyfikowanego, ani nie podgrzewać go w kuchence mikrofalowej!

Stosuj wodę wysokiej jakości

Nie wszyscy mają dostęp do bezpiecznej, kranowej wody pitnej. Jeśli korzystasz z wody z wodociągów nie cieszących się najlepszą sławą, wybieraj zamiast wody z kranu niskozmineralizowaną wodę butelkowaną bezpieczną dla dziecka i mamy. Możesz również zaopatrzyć się w filtry do wody, które usuwają zanieczyszczenia.

Nie przygotowuj mleka na zapas

Mamy pytają czasem, ile może „stać” mleko modyfikowane. Nie może! Należy przygotować je zawsze bezpośrednio przed spożyciem i zużyć w ciągu maksymalnie dwóch godzin. Niedojedzonej przez maluszka porcji nie można zostawiać na później. W pokarmie, który miał kontakt ze śliną dziecka, w szybkim tempie rozwijają się bakterie. Dlatego również nie podawaj ponownie niewykorzystanej części mleka.

W trosce o higienę pierwszych ząbków pamiętaj, by wyjąć butelkę z buzi maluszka, który zasnął i nie zostawiać w niej smoczka z resztką mleka, szczególnie przed snem.

Jak przechowywać mleko modyfikowane?

Przestrzegaj instrukcji producenta - nie tylko tych dotyczących sposobu przygotowania, ale także tych mówiących o odpowiednim przechowywaniu produktu. Po każdym użyciu mleka zamknij szczelnie foliową torebkę z proszkiem, a zawartość otwartego opakowania zużyj najpóźniej w ciągu miesiąca. Nie przesypuj mleka do innego opakowania. Nie przechowuj opakowania w lodówce, a w temperaturze pokojowej nie przekraczającej 25°C.

Zachowaj opakowanie!

Pomimo wszystkich naszych dobrych rad, najlepiej mieć je pod ręką. Dlatego zachowaj opakowanie aż do momentu, w którym zużyjesz cały proszek. Zawsze będziesz mogła po nie sięgnąć i przypomnieć sobie najważniejsze zasady.

I na koniec… pamiętaj, trening czyni mistrza!

Nie wątpimy, że z każdym kolejnym dniem i tygodniem będziesz sobie coraz lepiej radzić z przygotowaniem mleka modyfikowanego i nie popadniesz w rutynę prowadzącą do zaniedbania ważnych szczegółów. Zadanie ułatwią Ci coraz bardziej regularne pory posiłków Twojego maluszka, który po przebudzeniu będzie czekać na swoje ulubione mleko!

TAGI: karmienie noworodka, karmienie niemowlaka, karmienie butelką, najlepsze mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane dla noworodka, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Poznaj-Bebiko-2-NUTRIflor.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej