Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

2 min
Dziecko probuje podniesc sie samodzielnie z kolan

Zanim Twoje dziecko zrobi pierwszy samodzielny kroczek, przygotowuje się do tego przez kilka miesięcy. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do chodzenia.

Dziecko probuje podniesc sie samodzielnie z kolan
Dziecko probuje podniesc sie samodzielnie z kolan

Wszystkie wcześniejsze osiągnięcia maluszka – od przewracania się na brzuszek, poprzez pełzanie, raczkowanie i wstawanie – były „wstępem” do zdobycia tej cennej umiejętności.

Niektóre maluszki zaczynają chodzić już mając 10 miesięcy, inne nawet w 14.-16. miesiącu życia. Wszystko zależy od tempa rozwoju, które jest indywidualne dla każdego dziecka. Pamiętaj, że większość rocznych dzieci jeszcze nie chodzi, jeśli Twoje też – nie martw się. Aby dopingować dziecko do nauki, zapewniaj mu odpowiednio dużo przestrzeni, zachęcaj do raczkowania, wstaw do pokoju stabilne krzesło lub kojec, na których może się oprzeć podczas wstawania.

Od pierwszego kroczku do pewnego poruszania się po całym domu minie trochę czasu. Pomóż dziecku ćwiczyć nową umiejętność. W domu, zamiast kapci lub bucików zakładaj mu skarpetki antypoślizgowe, w których stópki lepiej pracują. Pamiętaj, że najlepsze dla prawidłowego rozwoju stopy jest chodzenie i zabawy boso. Gdy maluszek upadnie, pozwól mu wstać samodzielnie – to też ważny element nauki, a dodatkowo dobry trening dla mięśni. Zrezygnuj z chodzika – uczy nieprawidłowych nawyków, np. chodzenia na palcach, a dodatkowo opóźnia doskonalenie zmysłu równowagi.

Dziecko, które już chodzi, może zobaczyć więcej – i sięgnąć wyżej. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo? Zabezpiecz ostre krawędzie i kanty, zamknij szafy i szuflady, z dolnych szafek usuń niebezpieczne przedmioty, szkodliwe płyny i proszki, zrezygnuj z obrusów i serwetek. Nie stawiaj kawy czy innych gorących napojów w zasięgu rączek dziecka. I choć musisz mieć „oczy dookoła głowy”, wszystko wynagrodzi Ci poczucie radości, gdy maluszek podbiegnie prosto w Twoje ramiona!

Oceń ten artykuł: