Dolegliwości ciążowe w II trymestrze – jakie objawy są typowe?

4 min
Kobieta trzyma sie za bolace plecy

Drugi trymestr przez wiele kobiet uznawany jest za ten najmniej obciążający. Dolegliwości pierwszych tygodni mijają, a brzuszek jest jeszcze na tyle mały, że nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Drugi trymestr to czas kiedy poczujesz pierwsze ruchy maluszka. Sprawdź, co jeszcze cię czeka.

Kobieta trzyma sie za bolace plecy
Kobieta trzyma sie za bolace plecy

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Typowe dolegliwości w II trymestrze ciąży

Nudności i wymioty z reguły ustają (chociaż u niektórych przyszłych mam mogą utrzymywać się nawet do końca ciąży). Wraz z nadejściem drugiego trymestru pojawiają się inne problemy, związane z dalszym rozwojem ciąży, wzrostem macicy i dziecka oraz zmianami, jakie dokonują się w  ciele przyszłej mamy.

  • Zgaga – wiele kobiet po raz pierwszy doświadcza jej właśnie w ciąży. Nie jest to niebezpieczna dolegliwość, ale z pewnością bardzo uporczywa. Jeśli pojawi się u ciebie, powinnaś zastosować odpowiednie modyfikacje żywieniowe, które uchronią cię przed zgagą lub zmniejszą uczucie palenia w przełyku. Jedz częściej mniej obfite posiłki, wyeliminuj z jadłospisu ciężkostrawne i tłuste potrawy oraz produkty, po których nasila się zgaga. Staraj się nie leżeć do 30 minut po spożytym posiłku, aby mógł on „ułożyć” się w żołądku.
  • Zaparcia – mogły pojawić się wcześniej, ale być może zaczęły doskwierać ci właśnie teraz. To także normalna przypadłość okresu ciąży, wynikająca ze zmian hormonalnych oraz nacisku, jaki rosnąca macica wywiera na jelita. Jeśli chcesz zapobiegać zaparciom lub skutecznie z nimi walczyć, także zmodyfikuj dietę. Spożywaj posiłki regularnie (co 3-4 godziny), włącz do jadłospisu źródła błonnika pokarmowego: warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Wypijaj odpowiedną ilość płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej, minimum 2,5 litra dziennie. Nie zapomnij o ruchu, który pobudza jelita do pracy. Jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, ćwicz regularnie (spaceruj, zapisz się na basen, wykonuj ćwiczenia rozciągające).
  • Bóle kręgosłupa mogą zacząć się właśnie teraz. Powoli rośnie macica, zmienia się środek ciężkości, a hormony utrzymujące ciążę i przygotowujące ciało do porodu wpływają na kości i stawy (miednica nieco rozszerza się, co ma ułatwić poród). W związku z tymi zmianami będą towarzyszyć ci bóle pleców. Niestety mogą dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa – najczęściej jest to krzyż lub kość ogonowa. Z bólami najlepiej walczyć za pomocą aktywności fizycznej, regularnych spacerów czy gimnastyki na basenie, a także właściwej pozycji w czasie siedzenia i odpowiedniej dawki odpoczynku.
  • Obrzęki nóg, których przyczyną jest rosnąca macica i jej ucisk na naczynia krwionośnie. Żeby zapobiegać puchnięciu nóg, pamiętaj o częstej zmianie pozycji – nie siedź i nie stój za długo. Gdy doskwierają ci opuchnięte łydki czy stopy, odpocznij – opuchlizna powinna ustąpić po kilku godzinach lub po nocy. Zrezygnuj z nadmiaru soli w diecie i pamiętaj o picu odpowiedniej wody.
  • Skurcze łydek oraz nóg – mogą pojawić się przy niedoborach magnezu czy potasu.  Warto włączyć do diety źródła tych składników mineralnych, czyli kaszę gryczaną, banany, ziemniaki. W razie konieczności i uporczywych skurczów, porozmawiaj z lekarzem o suplementacji magnezu czy potasu. Ulgę przy skurczach nóg przynosi także masaż, który poprawia krążenie krwi.

Drugi trymestr zaczyna się w 14., a kończy w 27. tygodniu ciąży. Przez wiele kobiet okres ten jest najlepiej wspominany z  uwagi na najmniej uporczywe dolegliwości. Sprawdź, co cię czeka na kolejnym, ostatni etapie ciąży. 

rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Co powinno zaniepokoić w II trymestrze ciąży?

Obrzęki są naturalnym objawem w ciąży, jednak gdy dotyczą całego ciała, a zwłaszcza twarzy lub gdy nie ustępują po nocnym odpoczynku, mogą świadczyć o gestozie. To choroba wywołana wskutek nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą.  Schorzenie wymaga leczenia i odpowiedniego postępowania. Dlatego, gdy zauważysz powyższe objawy, pilnie zgłoś się do lekarza.

Ból i zawroty głowy – jeśli pojawiają się sporadycznie, nie świadczą o nieprawidłowościach. W trakcie ciąży, na tym etapie zwiększa się ilość krwi krążącej, co może powodować zawroty głowy. Jednak gdy towarzyszy im podwyższone ciśnienie tętnicze, utarta przytomności, silne bóle głowy lub mroczki przed oczami, zawroty głowy, wymagają one konsultacji lekarskiej.

Szybki przyrost masy ciała. W ciąży istnieją normy na przyrosty masy ciała. Jeśli gwałtownie tyjesz – zgłoś się na konsultacje do dietetyka i lekarza. Za duże przyrosty masy ciała w ciąży mogą zwiastować poważne problemy, jak cukrzycę ciążową oraz zwiększać ryzyko komplikacji w trakcie ciąży i przy porodzie.

Krwawienie z dróg rodnych i silne bóle brzucha – mogą być objawem przedwczesnego porodu. Nie ignoruj ich i zgłoś się pilnie do lekarza. Objawy te nie muszą oznaczać poważnych problemów, jednak każdy epizod krwawienia należy konsultować ze specjalistą.

Oceń ten artykuł: