Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

2 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Kobieta w ciazy cwiczy yoge na macie

Urodzenie dziecka to nie lada wysiłek dla organizmu kobiety. Dowiedz się, jak się do niego przygotować dbając o dobrą formę w ciąży.

Kobieta w ciazy cwiczy yoge na macie
Kobieta w ciazy cwiczy yoge na macie

W budowaniu dobrej formy kluczowe znaczenie ma prawidłowa dieta. Kobiety spodziewające się dziecka powinny spożywać dużo błonnika. Dzięki temu unikniesz często pojawiających się zaparć. Staraj się również pić jak najwięcej wody. Decydując się na soki, wybieraj tylko te świeżo wyciskane lub przecierane. Nie odmawiaj sobie małych przyjemności. Pamiętaj, że ochota na nietypowe połączenia smakowe jest całkowicie normalna w ciąży i takie przekąski na pewno Ci nie zaszkodzą. Ważnym elementem zrównoważonej diety jest regularne przyjmowanie posiłków. Ponieważ żołądek będzie miał coraz mniej miejsca – jedz mniejsze porcje, ale odpowiednio często.

Oczywiście istnieją produkty, których spożywanie odradza się przyszłym mamom. Należą do nich surowe ryby i mięso oraz alkohol. Powinnaś również ograniczyć picie herbaty, coli oraz spożywanie żywności wysoko przetworzonej. Najlepiej jeśli na dziewięć miesięcy całkowicie zrezygnujesz z produktów tego typu. Pamiętaj również, że ciąża nie jest najlepszym momentem na eksperymenty. Jeśli nie znasz jakiegoś dania po prostu go nie jedz.

Zanim zdecydujesz się rozpocząć aktywność fizyczną, skonsultuj się z lekarzem. Gdy nie ma przeciwwskazań - chodź, biegaj, pływaj, ćwicz jogę, tańcz. Nawet gdy nie jesteś typem sportsmenki i tak postaraj się choć troszkę zadbać o dobrą formę. Codziennie rano zrób kilka przysiadów, wybierz się na spacer. Maratończycy, którzy towarzyszyli swoim żonom podczas porodów, zgodnym chórem przyznają, że ich biegi są niczym, w porównaniu z wysiłkiem wkładanym w urodzenie dziecka. Rozsądnie jest więc się do tego wysiłku przygotować.

Oceń ten artykuł: