dolegliwosci trawienne hero.png

Rozszerzanie diety niemowlęcia a problemy z brzuszkiem – kolka, zaparcie, ulewanie

1000 pierwszych dni życia to czas, w którym dziecko bardzo intensywnie się rozwija, a jego układ pokarmowy wciąż dojrzewa. Właśnie dlatego w tym okresie, a zwłaszcza w pierwszym roku życia, rodzice mogą obserwować u malucha różnego rodzaju dolegliwości związane z trawieniem. Do tych najczęściej spotykanych należą: kolka, zaparcie i ulewanie. Choć spędzają one opiekunom sen z powiek, zwykle stanowią naturalny objaw na tym etapie życia dziecka. Ważnym wsparciem dla malucha jest wtedy właściwa opieka, a także odpowiedni sposób żywienia.

Problemy brzuszkowe przy rozszerzaniu diety dziecka

Rodzic dotyka brzuszka smiejacego się dziecka

Dolegliwości trawienne w okresie niemowlęcym zwykle wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego. Problemy pojawiają się najczęściej podczas wprowadzania nowych pokarmów, ponieważ spożywane wcześniej mleko mamy było delikatniejsze i stanowiło jedyny pokarm w codziennym menu niemowlęcia.

Ze względu na inny skład i nową konsystencję posiłków na etapie rozszerzania diety, u maluszka mogą pojawić się takie objawy jak: płacz, rozdrażnienie, bóle podczas wypróżniania, zaparcie, biegunka, nadmierne gazy, ulewanie oraz plucie.

Bulb

Pamiętaj o tym, zanim sięgniesz po leki!

Choć nieprzyjemne dolegliwości występują dość często i są stresujące – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców – to zwykle nie są groźnym zjawiskiem. Wraz z wiekiem dziecka i stopniowym dojrzewaniem układu pokarmowego dolegliwości trawienne najczęściej samoistnie ustępują. Rodzice powinni pamiętać, aby przed samodzielnym podaniem środków farmakologicznych – za każdym razem rozważyć kwestię żywieniową i w porozumieniu z lekarzem wprowadzić odpowiednie postępowanie dietetyczne.

Dziecko probuje samodzielnie pic z butelki

Problemy brzuszkowe przy rozszerzaniu diety dziecka

Podczas wprowadzania nowych pokarmów do diety dziecka najlepiej postępować zgodnie ze schematem żywienia niemowląt¹. Pamiętaj, że zbyt wczesne rozszerzanie diety może zwiększyć ryzyko alergii. Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości trawiennych oraz na bieżąco reagować w przypadku wystąpienia alergii, nowe produkty wprowadzaj do diety dziecka stopniowo i zaczynaj od małych ilości, bacznie obserwując przy tym reakcje maluszka, a jednocześnie zwracając uwagę na to, co zjadł przed wystąpieniem dolegliwości. Taki sposób podawania nowych pokarmów sprawi, że młody organizm będzie mógł dostosować się do zmieniających warunków.

¹Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.

Bulb

Pamiętaj, że rozszerzanie diety to nie tylko nowa konsystencja pokarmów, ale i zmniejszone spożywanie mleka mamy lub mleka następnego.

Rozszerzenie diety dziecka

Check

Nawadnianie – dlaczego jest tak ważne?

podawaj więcej płynów.png

Niemowlęta mają duże zapotrzebowanie na płyny, a ich niedobór może prowadzić do zaparcia. Gdy niemowlę nie jest karmione piersią to przyrządzając mleko modyfikowane należy przestrzegać właściwych proporcji mleka w proszku i wody. Zbyt duża ilość proszku w stosunku do wody może prowadzić do zaparcia. Warto pamiętać, że w pierwszym półroczu życia dziecka jego pragnienie pokryte jest przez mleko (z piersi lub z butelki)zaś w drugim półroczu najlepszym sposobem na gaszenie pragnienia jest podawanie dziecku wody. Najkorzystniejszym wyborem będzie woda źródlana albo naturalna woda mineralna niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa, najlepiej butelkowana i z atestem². Ponadto każdy rodzic powinien pamiętać, że przed ukończeniem 12. miesiąca życia dziecko nie powinno pić soków owocowych³.

²Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Fundacja NUTRICIA, Warszawa, 2021.

³Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria 2021; 18: 805-822.

Check

Kiedy występujące dolegliwości można nazwać alergią?

mieszanki hipoalergiczne.png

Alergia pokarmowa to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego na białka pochodzące z żywności. Alergia może być nabyta lub wrodzona, czyli odziedziczona po rodzicach. Każde białko może być powodem alergii, jednak zazwyczaj źródłem alergii pokarmowych u najmłodszych są: mleko krowie i produkty mleczne, jaja kurze, ryby, soja, orzechy oraz gluten (ten ostatni składnik może być również przyczyną celiakii).

Pamiętaj!

  • Przy wprowadzeniu pokarmów uzupełniających – korzystaj ze schematu żywienia niemowląt⁴. Nie ma podstaw do tego, aby opóźniać wprowadzanie potencjalnie alergizujących produktów do diety dziecka. Można je wprowadzać w tym samym czasie, co inne produkty.
  • Reakcje, jakie mogą wystąpić po podaniu alergenu, to: wymioty, ulewanie, biegunka, kolka, wzdęcia, bóle brzuszka, pokrzywka na skórze, atopowe zapalenie skóry, obrzęk warg, trudności z oddychaniem, katar czy świszczący oddech. Objawy mogą wystąpić zarówno bezpośrednio po spożyciu danego pokarmu, jak i pojawić się w ciągu kilku godzin, dni lub nawet tygodni po jego wprowadzeniu. Ustępują po wyeliminowaniu konkretnego produktu z diety.

Nie każda niepożądana reakcja oznacza alergię pokarmową. Niektóre z objawów mogą wynikać z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Różnicowaniem przyczyn wystąpienia dolegliwości zawsze powinien zająć się lekarz pediatra⁵.

⁴Tamże.

⁵Szajewska H., Horvath A. Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2017.

Check

Zaparcie – czym się objawia i jak mu zapobiec?

zaparcia u niemowląt hero.png

Inna konsystencja pokarmów sprawia, że kupka niemowlęcia staje się twardsza, a wypróżnianie następuje rzadziej niż podczas wyłącznego karmienia mlekiem mamy.

Dziecko podczas zaparcia może mieć mniejszy apetyt, twardy i nadmiernie wzdęty brzuszek, a samo wypróżnianie może sprawiać mu trudność.

Przyczyną zaparcia może być zbyt mała ilość płynów w diecie, a także niewielka ilość błonnika w podawanych pokarmach.

Check

W jakich produktach znajduje się błonnik?

Produkty-zbozowe.png

Błonnik można znaleźć w warzywach (np. w brokule, fasolce, grochu, czy w szpinaku), owocach (np. w śliwkach świeżych i suszonych, brzoskwiniach, morelach i gruszkach), produktach zbożowych (np. w kaszkach, szczególnie pełnoziarnistych), a także w niektórych mlekach modyfikowanych.

Istnieją również produkty, które mogą powodować zaparcie. To m.in. ryż, banany, marchewka czy borówki.

Należy również zwrócić uwagę na podawanie maluszkowi odpowiedniej ilości płynów. Dzieciom do ukończenia 1. roku życia nie należy podawać soków – zalecane jest podawanie do picia wody⁶. Jeśli mama nie karmi piersią i dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, należy przestrzegać właściwych proporcji mleka w proszku i wody. Do innych przyczyn zaparcia można również zaliczyć niską aktywność ruchową dziecka. Pomocna przy tej dolegliwości może okazać się gimnastyka nóżek (zginanie w kolankach) lub masaż brzuszka.

⁶Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.

Check

Skala bristolska, czyli o czym świadczy wygląd kupki

wyglad kupki a zdrowie link.png

Czy wiesz, że sporo informacji na temat zdrowia maluszka daje stan uformowania jego stolca? Do oceny kału wykorzystuje się tzw. skalę bristolską, która umożliwia klasyfikację kupki na siedem grup – według kształtu i konsystencji. Dzięki niej rodzice otrzymują wskazówkę, czy problemy z brzuszkiem związane są np. z zatwardzeniem (pojedyncze zbite grudki kupki), biegunką (łatwo wydalane, miękkie drobiny kału), czy infekcją bakteryjną (wodnisty stolec)⁷. Warto pamiętać, że o ile zatwardzenie lub biegunka mogą wynikać ze sposobu żywienia, kupka w postaci cieczy wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą. Dowiedz się więcej na temat skali bristolskiej.

⁷Lewis S. J., Heaton K. W. (Abstract) Stool form scale as a useful guide to intestinal transit time. Scandinavian Journal of Gastroenterology, 1997, 32:9: 920-924.

Check

Kolka – kiedy się pojawia i jak sobie z nią radzić?

Kolki.png

Kolka niemowlęca to silny, nagły ból brzuszka spowodowany skumulowaniem gazów w jelitach. Przyczyną kolki jest niedojrzałość motoryczna jelit, niedojrzała flora bakteryjna lub niewłaściwa technika karmienia niemowlęcia. Najczęściej jest to dolegliwość przejściowa – pojawia się ok. 2. tygodnia życia i zazwyczaj ustępuje poniżej 5. miesiąca życia. Objawy bólu łączą się zwykle z płaczem i rozdrażnieniem, a brzuszek dziecka jest wtedy twardy i wzdęty. Zazwyczaj kolka pojawia się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Sposobem na kolkę są: masaż brzuszka, delikatne kołysanie, ciepły okład na brzuszku, ciepła kąpiel oraz układanie dziecka na brzuszku na klatce piersiowej, przy jednoczesnym masażu plecków.

Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję do karmienia, a w przypadku dzieci niekarmionych piersią – odpowiednio dobrany smoczek. Ponadto dobrze przyjrzeć się rytmowi karmień – właściwie odczytywać oznaki głodu i unikać przekarmiania dziecka.

WAŻNE: Jeśli problem kolki będzie narastał i związany będzie m.in. z nasilającymi się wymiotami, objawami skórnymi i/lub z układu oddechowego, rodzinnym wywiadem w kierunku alergii czy zahamowaniem wzrastania – należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który doradzi, co zrobić w takiej sytuacji⁸.

⁸Albrecht P. i wsp. Stanowisko grupy ekspertów w sprawie stosowania żywności specjalnego przeznaczenia medycznego w terapii zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego u niemowląt, Pediatria po Dyplomie 2020;24(5):23-32.

Check

Ulewanie – kiedy występuje i z jakiego powodu?

ulewanaia hero.jpg

Ulewanie najczęściej pojawia się u niemowląt karmionych mlekiem (zarówno tych karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym). Jest ono zjawiskiem fizjologicznym, które wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Zdarza się również, że dolegliwość ta występuje podczas jednorazowego zjedzenia zbyt dużych ilości pokarmu.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nadmiernie ulewa i nie jest to zjawisko fizjologiczne, warto skonsultować się z pediatrą. Stwierdzone przez lekarza ulewanie to jeden z powodów, dla których z pomocą specjalisty warto wprowadzić interwencję żywieniową z wykorzystaniem produktów z grupy żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Takie rozwiązanie, dzięki właściwie dobranemu preparatowi żywieniowemu – pomoże maluchowi uporać się z nieprzyjemnym problemem.

Bulb

To ciekawe!

Niemowlęta nie mają jeszcze w pełni dojrzałego mięśnia dolnego zwieracza przełyku, przez co zamknięcie drogi pomiędzy przełykiem a żołądkiem jest utrudnione. Pokarm wtedy cofa się i wypływa na zewnątrz przez usta. Żołądek niemowlęcia jest bardzo mały, przez co nie mieści dużych ilości pokarmu – ulewaniu sprzyja więc przekarmianie dziecka.

Dobre-samopoczucie-active

Prawidłowa interpretacja dolegliwości brzuszkowych i dobranie odpowiednich sposobów na radzenie sobie z nimi są bardzo pomocne dla rodziców. We wszystkich sytuacjach związanych z bólem i dyskomfortem maluszka – oprócz właściwego żywienia i pielęgnacji – na wagę złota jest jeszcze bliskość i czułość rodziców. Ciepło, znajomy zapach oraz głos opiekuna sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej i spokojniej. To bardzo ważny element, który poza tym, że buduje silną więź maluszka z rodzicami, pozytywnie wpłynie na radzenie sobie z emocjami towarzyszącym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego niemowlęcia.

Pytanie 1 z 6

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

Poznaj Encyklopedię

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor Expert

#22016 Procesy_zachodzace_w_brzuszku_10.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej

Bebiko 2 NUTRIflor Expert

Bebiko 2 NUTRIflor Expert.png

Dba o szczęście małych brzuszków, gdyż zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych* wspierających prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Wierzymy, że dzieciństwem należy się cieszyć, a szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka! Właściwie odżywiony brzuszek jest podstawą dobrego samopoczucia i intensywnego rozwoju dziecka. Bebiko 2 NUTRIflor Expert dzięki dobrze tolerowanej***, kompletnej kompozycji składników odżywczych* dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając zdrowy rozwój Twojego maluszka.

* Zgodnie z wymaganiami prawa.
** Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
***Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07.-29.07.2021

Dowiedz się więcej
bebiko_2.png_03.png

Do 3. roku życia maluszek ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego należy wybierać odpowiednią żywność. Po pierwszych urodzinach zmień mleko Bebiko 2 na Bebiko Junior 3.

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?