Mleko w proszku i butelka z mlekiem lezy na stole

Mleko modyfikowane – kompendium wiedzy

Kiedy rodzice decydują się na włączenie do diety dziecka mleka modyfikowanego, stają przed wyborem produktu, który będzie spełniał duże wymagania małego brzuszka, a także dostarczy mu niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne, dzięki czemu będzie wspierał prawidłowy rozwój młodego organizmu. W jaki sposób wybrać odpowiedni produkt, czym się kierować i o czym trzeba pamiętać? Jeśli stoisz przed wyborem mleka modyfikowanego, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Co to jest mleko modyfikowane?

Butelka mleka modyfikowanego na tle zabawek i ubranek

Natura wyposażyła mleko kobiece we wszystkie najważniejsze składniki, które wspierają prawidłowy rozwój niemowlęcia (poza witaminą K, którą powinno podać się profilaktycznie każdemu noworodkowi po porodzie, oraz witaminą D, którą należy suplementować w porozumieniu z pediatrą¹. To dlatego eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują, aby w 6 pierwszych miesiącach życia dziecko było karmione wyłącznie piersią². Doskonałe mleko mamy, idealnie dopasowane do potrzeb niemowlęcia, jest obiektem wieloletnich badań naukowców, którzy uważają je za wzór dla mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane powstało w odpowiedzi na potrzeby niemowląt, które nie mogą być karmione piersią. Najczęściej powstaje z mleka krowiego, które jest modyfikowane w taki sposób, aby skład produktu dostosować do szczególnych wymagań żywieniowych dla najmłodszych dzieci. Na etapie produkcji zmieniane są m.in. ilości białka i tłuszczów nasyconych oraz obniżany jest poziom sodu.

Mleko modyfikowane dla niemowląt stanowi kompletną kompozycję ważnych składników odżywczych, które będą wspierać prawidłowy rozwój dziecka.

¹Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.

² World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

Bulb

To ciekawe!

Skład tych mlek regulowany jest przepisami prawa – dlatego wszystkie zawierają takie składniki, jak np. witamina D i wapń – które wspierają prawidłowy rozwój kości i zębów, jod i żelazo – kluczowe dla rozwoju poznawczego oraz kwasy DHA i ALA (czyli omega 3) – które są niezbędne dla rozwoju wzroku i mózgu. Ponadto mleka modyfikowane mogą zawierać dodatkowe składniki, które nie są wymagane przez regulacje prawne, ale są bezpieczne, przebadane i mogą być dodane przez producentów. Jednym z takich składników jest unikalna kompozycja oligosacharydów GOS/FOS (9:1).

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Kobieta przygotowuje mleko modyfikowane dla dziecka.jpg

Mleka modyfikowane dostępne na rynku muszą spełniać podstawowy warunek – dostarczać dziecku składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Mimo że mleka początkowe i następne są regulowane prawnie³, to składniki odżywcze mogą różnić się od siebie składem – zaawansowaniem technologicznym receptury oraz dodatkiem innowacyjnych składników, których działanie potwierdzone jest badaniami klinicznymi. Wybór produktu warto skonsultować z lekarzem pediatrą, który dobrze zna dziecko i potrzeby jego małego brzuszka. Ma też specjalistyczną wiedzę, która ułatwia wybranie odpowiedniej formuły zastępującej standardowe mleko modyfikowane – szczególnie jeśli maluszek ma specjalne potrzeby żywieniowe, np. wynikające z alergii czy dolegliwości trawiennych, takich jak kolka czy ulewanie. Istnieją bowiem specjalne preparaty, które odpowiadają wymaganiom takich niemowląt.

³Rozporządzenie delegowane komisji (UE) 2016/137 z dnia 25 września 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 w odniesieniu do szczegółowych wymogów dotyczących składu preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt oraz informacji na ich temat, a także w odniesieniu do informacji dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci.

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Przygotowywanie mleka dla juniora przez mame
 • Krok 1

  Na początku umyj ręce.

 • Krok 2

  W przygotowaniu pełnowartościowego mlecznego posiłku bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń higieny zgodnie z informacją przedstawioną na etykiecie produktu. Zagotuj wodę pitną przez 5 minut i ostudź ją do osiągnięcia temperatury wskazanej na opakowaniu produktu (z reguły ok. 40 stopni Celsjusza).

 • Krok 3

  Sprawdź na etykiecie, ile wody potrzebujesz i jej odmierzoną ilość wlej do butelki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor Expert

#22016 Procesy_zachodzace_w_brzuszku_10.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej
Butelka dla dziecka pełna mleka

Akcesoria do karmienia niemowlęcia

 • Pokarm

  Niemowlę, które nie jest karmione piersią, powinno otrzymywać mleko modyfikowane w butelce ze smoczkiem.

 • Pokarm

  Smoczek i butelka powinny zostać dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Liczą się również jego upodobania, które każda mama dostrzeże podczas pierwszych prób karmienia butelką ze smoczkiem.

 • Pokarm

  Ważne, aby wypływ pokarmu ze smoczka był łagodny, nie powodował krztuszenia się i niepotrzebnego łykania powietrza, które może powodować występowanie uciążliwej kolki.

Bulb

Smoczek powinien być dostosowany rozmiarem do wielkości buzi dziecka. Fizjoterapeuci i logopedzi zalecają smoczki twardsze, które stymulują dziecko do tzw. aktywnego ssania. Wpływają one również na rozwój mięśni odpowiedzialnych za artykulację, czyli prawidłowy rozwój mowy dziecka. Nie należy używać butelki ze smoczkiem zbyt długo – przedłużanie używania smoczka może m.in. niekorzystnie wpływać na rozwój zgryzu oraz powodować nieprawidłowy tor oddychania. Po 1. roku życia zalecane jest, aby maluch pił formułę na bazie mleka czy wodę, używając nie butelki ze smoczkiem, ale otwartego kubeczka.

Jak karmić mlekiem modyfikowanym?

Mama w ogrodniczkach karmi dziecko butelka

Wiedzę, jak karmić dziecko przed ukończeniem 1. roku życia, rodzice znajdą w opracowanym przez specjalistów schemacie żywienia niemowląt⁴. To przewodnik po prawidłowym żywieniu dziecka. Przedstawia on średnią liczbę oraz rodzaj posiłków, a także orientacyjną wielkość porcji, które dziecko powinno otrzymywać w ciągu doby w określonych miesiącach życia. Ze schematem żywienia niemowląt możesz zapoznać się TUTAJ.

To jednak tylko pewien schemat. Należy pamiętać, że orientacyjna liczba i wielkość porcji opisane są również w tabeli, która znajduje się na opakowaniu wybranego mleka modyfikowanego. Jeśli rodzic nie ma pewności, czy maluszek się najada, warto upewnić się, czy prawidłowo przybiera na masie ciała. Pomiary masy i długości ciała ocenia się w oparciu siatki centylowe. Za normę uznaje się stan, gdy wartość długości i masy ciała znajdują się pomiędzy 3. a 97. centylem. Wyniki odbiegające od normy oraz między 3. a 10. centylem oraz 90. a 97. centylem należy skonsultować z pediatrą.

Nie należy niepokoić się w przypadku trudności z analizą siatek centylowych. Trzeba pamiętać, że interpretacją indywidualnej krzywej wzrastania dziecka zawsze zajmuje się lekarz pediatra, więc w razie wątpliwości należy poprosić go o konsultację.

⁴Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.

Przygotowując się do karmienia niemowlęcia, warto trzym

ICON-thick-true

Mleko modyfikowane to dla maluszka nowy smak. Dziecko może potrzebować kilku prób, aby mogło go zaakceptować.

Check

Karmiąc maluszka, warto zadbać o wygodną dla niego oraz opiekuna pozycję. Ważne, aby nie karmić dziecka na leżąco.

Check

Istotna jest również ciepła i przyjazna atmosfera. Rodzic może przygotować ulubiony kocyk maluszka lub przytulankę.

Bebiko_Junior_to_wiecej_niz_mleko.png

Do kiedy podawać mleko modyfikowane?

Mleko i produkty mleczne powinny być ważnym elementem codziennej diety dziecka po 1. roku życia. Odżywcze formuły na bazie mleka, wzbogacone w witaminy i składniki mineralne są przeznaczone dla małych dzieci – odpowiedni produkt można podawać nawet do ok. 3. roku życia, a nawet dłużej, ponieważ nie istnieje w tym zakresie sztywna granica. Odżywcza formuła na bazie mleka z symbolem „3” na opakowaniu jest przeznaczona dla dzieci powyżej 1. roku życia. Po drugich urodzinach dziecku można podawać produkt z oznaczeniem „4”, a kiedy skończy 2,5 roku – formułę z oznaczeniem „5”.

Bulb

Decydując się na podawanie mleka modyfikowanego niemowlęciu lub odżywczej formuły na bazie mleka dziecku po 1. roku życia lub starszemu, zasięgnij porady pediatry. Lekarz doradzi Ci, jak wybrać dopasowany do potrzeb maluszka produkt, który pomoże wspierać prawidłowy rozwój dziecka, dostarczając mu niezbędne witaminy i składniki mineralne. A najedzony brzuszek to szczęśliwe dziecko i spokojni rodzice!

Pytanie 1 z 6

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

Poznaj Encyklopedię

Bebiko 2 NUTRIflor Expert

Bebiko 2 NUTRIflor Expert.png

Dba o szczęście małych brzuszków, gdyż zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych* wspierających prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Wierzymy, że dzieciństwem należy się cieszyć, a szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka! Właściwie odżywiony brzuszek jest podstawą dobrego samopoczucia i intensywnego rozwoju dziecka. Bebiko 2 NUTRIflor Expert dzięki dobrze tolerowanej***, kompletnej kompozycji składników odżywczych* dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając zdrowy rozwój Twojego maluszka.

* Zgodnie z wymaganiami prawa.
** Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
***Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07.-29.07.2021

Dowiedz się więcej
bebiko_2.png_03.png

Do 3. roku życia maluszek ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego należy wybierać odpowiednią żywność. Po pierwszych urodzinach zmień mleko Bebiko 2 na Bebiko Junior 3.

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?