Żywienie niemowlaka – jak rozszerzać dietę Maluszka

W pierwszym półroczu życia dziecka najbardziej optymalne dla jego wzrostu i rozwoju jest karmienie piersią. Rozszerzanie diety niemowlęcia, które powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17 tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu jego życia to wzbogacanie jadłospisu w nowe smaki i konsystencje. Poznaj najważniejsze zasady planowania posiłków w okresie 1. roku życia Twojego dziecka, aby żywienie wspomagało jego prawidłowy rozwój.

Do tej pory karmiłaś wyłącznie piersią i Twoje mleko zapewniało wszystkie potrzeby żywieniowe maluszka. Teraz nadszedł czas na poszerzenie jadłospisu dziecka. Mleko mamy nadal stanowi podstawę żywienia dziecka, ponieważ dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Rozszerzanie diety ma na celu dostarczenie dziecku nowych źródeł energii i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu.

Wiek dziecka, w którym rozszerzamy dietę ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. Przed 17. tygodniem życia Twój maluszek nie jest gotowy do przyjmowaniu pokarmów stałych – dopiero uczy się siadania i trzymania pozycji pionowej. Poza tym układ pokarmowy Twojej pociechy nie jest w pełni dojrzały – aktywność enzymów trawiennych potrzebnych do poradzenia sobie z pokarmem jest na niskim poziomie. Z kolei zbyt późne wprowadzenie pokarmów uzupełniających wiąże się z ryzykiem niedostarczenie dziecku odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, których potrzebuje stale rozwijający się organizm. Dlatego zadbaj o to, aby nowe pokarmy wprowadzać we właściwym czasie. Żywienie niemowląt po 6. miesiącu to czas pełen wyzwań, ale również wyjątkowe doświadczenie, które pomoże Wam zbudować bliską więź. Rytm wprowadzania nowych produktów do diety dziecka opisany jest w schemacie żywienia niemowląt. Pamiętaj, że ma on charakter orientacyjny. Najważniejsza jest obserwacja maluszka, który da nam znać, że nadszedł czas na rozszerzanie diety.

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

Sprawdź

Żywienie niemowląt po 6. miesiącu życia – najważniejsze zasady

  • Nowe pokarmy wprowadzaj do diety maluszka stopniowo.  Zaczynaj od posiłków jednoskładnikowych jak przecier z marchewki lub ziemniaczków. Każdy produkt wprowadzaj pojedynczo. Dzięki temu będziesz mogła obserwować reakcję Twojego malucha na dany produkt i w razie wystąpienia niepokojących objawów zastanowić się nad wycofaniem go z diety.
  • Rozszerzanie diety maluszka zacznij od wprowadzania warzyw, które nie są tak akceptowane przez dzieci jak słodsze owoce. Zwiększysz szanse na polubienie warzyw przez Twoją pociechę. W kolejnych dniach łatwiej będziesz mogła wprowadzać inne warzywne propozycje. Warzywa podawaj przez około 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie podaj pierwszy owocowy smak.
  • Nie zniechęcaj się jeśli maluszek pluje i kręci główką, bo nie chce jeść brokułów czy kalafiora. Dziecko potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nieznanego smaku i konsystencji. Niekiedy potrzeba 10-15 prób podania nowego produktu, zanim dziecko zaakceptuje jego smak!
  • Zadbaj o jakość posiłków, które podajesz dziecku. Jeśli gotujesz w domu kupuj produkty ze sprawdzonych źródeł. Jeśli decydujesz się na dania ze słoiczka  nie martw się – to dobrze przebadane i bezpieczne posiłki dla Twojego maluszka. Podając owoce i warzywa pamiętaj o ich dokładnym myciu, obieraniu i przecieraniu.
  • Nie zapomnij o pojeniu dziecka. Gdy karmisz wyłącznie piersią nie musisz podawać wody. Jednak rozszerzanie diety o nowe produkty wiąże się z pilnowaniem nawodnienia Twojej pociechy. Wybieraj wodę niskozmineralizowaną, niskosodową.

W czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka żywienie ogrywa kluczową rolę we wspieraniu rozwoju układu pokarmowego. To jedyny taki moment w życiu Twojej pociechy, w którym możesz zadbać o jego zdrowie teraz i w dorosłym życiu.  Podawanie żywności dostosowanej do wieku dziecka i dbanie o jakość jego jadłospisu to inwestycja w zdrowy brzuszek, dobre samopoczucie oraz lepszą przyszłość Twojego dziecka.

Jak krok po kroku rozszerzać dietę dziecka?

Miseczka

Sprawdź porady żywieniowe i przykładowe jadłospisy dostosowane do wieku dziecka.

Sprawdź na BoboVita.pl

Tagi: żywienie niemowlaka, żywienie niemowląt po 4 miesiącu, rozszerzanie diety, wprowadzanie nowych posiłków, wprowadzanie glutenu, jadłospis niemowlaka

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.