Jakie akcesoria do karmienia dziecka wybrać?

3 min
Butelka dla dziecka pełna mleka

Niezależnie czy karmisz piersią czy mlekiem modyfikowanym, przydatne będą dla Ciebie butelki i akcesoria ułatwiające dziecku spożywanie mleka. Dowiedz się, jakiego typu produkty możesz znaleźć w sklepach.

Butelka dla dziecka pełna mleka
Butelka dla dziecka pełna mleka

Laktator

Najwłaściwszą i zarazem najwygodniejszą metodą karmienia niemowląt jest podawanie mleka kobiecego prosto z piersi – jest to pokarm, który jest zawsze przygotowany, podgrzany do odpowiedniej temperatury i nie trzeba posiadać odpowiedniego sprzętu do podawania go. Z różnych przyczyn może się jednak okazać, że musisz podać dziecku pokarm z butelki – swoje odciągnięte mleko lub mleko modyfikowane.

Aby do tego doszło, musisz się odpowiednio przygotować. Do odciągnięcia mleka z piersi będziesz potrzebować laktatora – urządzenia, które pozwala kobietom odciągnąć pokarm. Na rynku dostępne są laktatory ręczne i elektryczne. Laktatory zawierają specjalny tłok lub pompkę, którą przykłada się do piersi w celu odessania pokarmu, a także zbiorniczek, w którym zbierane jest odciągnięte mleko. Laktator przyda Ci się gdy musisz zostawić malucha np. pod opieką partnera lub opiekunki, gdy chcesz pobudzić laktację, gdy Twój maluszek jest wcześniakiem i nie potrafi jeszcze ssać piersi.

Butelka

Kolejny element to butelki – zanim podasz ją dziecku, pamiętaj aby poznać zasady dbałości o czystość i higienę produktów dla dziecka. Butelkę powinnaś myć od razu po użyciu, by uniknąć zasychania produktu na ściankach – jeśli nie możesz od razu umyć butelki płynem do mycia naczyń i specjalną szczoteczką, przepłucz ją chociaż wodą. Za każdym razem sprawdzaj stan smoczków – może się okazać, że ten, który posiadasz jest już mocno pogryziony i wymaga wymiany na nowy. Butelki podawane najmłodszym dzieciom należy uprzednio zdezynfekować – możesz to zrobić za pomocą specjalnego sterylizatora do butelek lub kupić samosterylizującą się butelkę, którą wystarczy wstawić do mikrofalówki. Warto kupić kilka rozmiarów butelek, dostosowanych do wieku dziecka i ilości jednorazowo przyjmowanego pokarmu. Na rynku dostępne są butelki tzw. „antykolkowe”, które posiadają specjalny system, dzięki któremu pęcherzyki powietrza nie przedostają się wraz z pokarmem do żołądka maluszka. Jeśli Twój maluszek połyka powietrze w trakcie karmienia i często męczą go dolegliwości brzuszkowe, rozważ zakup takiego produktu. Pamiętaj również o odpowiedniej pozycji do karmienia! Starsze dzieci mogą korzystać z innych produktów, np. kubków niekapków czy kubków obrotowych.

Termos

Jeśli planujesz częste podróże z maluszkiem lub bardzo długie spacery, możesz rozważyć zakup termosa dla niemowląt. Dzięki temu temperatura wody będzie odpowiednia nawet po dłuższym czasie, kiedy będziesz jej potrzebowała do przygotowania mleka. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź czy wybrany przez Ciebie model jest szczelny i bezpieczny.

Inne gadżety

Jeśli jesteś fanką gadżetów, rozważ również zakup podgrzewacza do butelek, dzięki któremu szybko będziesz mogła podać dziecku pokarm w odpowiedniej temperaturze, nie martwiąc się o to, czy na pewno podgrzałaś wodę do przygotowania mleka wystarczająco dobrze. Nowoczesne podgrzewacze pozwalają również na rozmrażanie posiłków i podgrzewanie dań dla starszych dzieci. Zamiast podgrzewacza, możesz również skorzystać z garnka z wrzącą wodą.

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.