Czy sen noworodka różni się od Twojego? Przekonaj się!

3 min
Dziecko ziewa ze zmeczenia lezac na kocu

Nowonarodzone dziecko nie potrafi odróżniać dnia od nocy. Noworodek może spać całą dobę, bez względu na porę dnia, jednak z uwagi na małą pojemność żołądka, budzi się on zawsze wtedy, gdy jest głodny lub z innych przyczyn fizjologicznych. Bezsenne noce postrzegane są jako nieodłączny element wczesnego macierzyństwa, możesz jednak pomóc dziecku, aby nie budziło Cię tak często. Jak powinno wyglądać usypianie niemowlaka i jaki sen u noworodka może budzić obawy?

Dziecko ziewa ze zmeczenia lezac na kocu
Dziecko ziewa ze zmeczenia lezac na kocu

Sen noworodka może trwać 16 godzin lub więcej w kilkugodzinnych odcinkach z przerwami na karmienie. W miarę rozwoju pora snu niemowlęcia będzie się stabilizować. Dziecko w wieku 3-4 miesięcy potrafi przespać nawet 5 godzin, po pierwszych urodzinach może przesypiać nawet 10 godzin w ciągu nocy.

Usypianie niemowlaka – jak zapewnić dziecku dobry sen?

W pierwszych miesiącach życia nocne karmienia dziecka mogą zakłócić Twój sen. Możesz jednak pomóc zapewnić mu dobry sen, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo nieprzespanej nocy:

  • zachęcaj malucha do aktywności w ciągu dnia: mów do niego, śpiewaj i baw się, zabawa w ciągu dnia i wiele wrażeń mogą pomóc w lepszym zasypianiu i śnie,
  • wprowadź stały plan dnia z uwzględnieniem pory spania – przed usypianiem zapewnij dziecku kąpiel, przytul je oraz czytaj bajki – po jakimś czasie dziecko skojarzy te aktywności ze snem,
  • połóż dziecko do łóżka senne, ale jeszcze nie śpiące – niech kojarzy łóżeczko z zasypianiem,
  • pozwól dziecku na ułożenie się do snu – jeśli nie może znaleźć wygodnej pozycji i płacze, mów do niego i bądź obok – Twoja obecność je uspokoi,
  • szanuj preferencje Twojego dziecka – jeżeli nie lubi wcześnie iść spać, pozwól mu bawić się chwilę dłużej, a jeśli lubi wstawać wcześniej od Ciebie, nie zmuszaj go do ponownego zaśnięcia.

Ile powinien trwać sen niemowlaka i małego dziecka?

Dziecko od urodzenia do 3. miesiąca życia powinno spać od 14 do 17 godzin dziennie. Dopuszczalne jest, aby sen trwał od 11 do 19 godzin. Sen u noworodka nie powinien trwać krócej niż 11 godzin i dłużej niż 19 godzin.

Niemowlę w wieku 4-11 miesięcy powinno spać od 12 do 15 godzin dziennie. Dopuszczalne jest, aby sen trwał od 10 do 18 godzin. Nie powinien on jednak trwać krócej niż 10 godzin i dłużej niż 18 godzin.

Małe dziecko w wieku 1-2 lata powinno spać od 11 do 14 godzin dziennie. Dopuszczalne jest, aby sen trwał od 9 do 16 godzin. Nie powinien on jednak trwać krócej niż 9 godzin i dłużej niż 16 godzin.

Dziecko w wieku 3 -5 lat powinno spać od 10 do 13 godzin dziennie. Dopuszczalne jest, aby sen trwał od 8 do 14 godzin. Nie powinien on jednak trwać krócej niż 8 godzin i dłużej niż 14 godzin.

Niespokojny sen u niemowlaka – co może Cię zaniepokoić?

Noworodki nie mają regularnego snu – mogą często budzić się z racji odczuwanego głodu, nie odróżniają pory dnia i nocy, a nauczenie się planu dnia zajmuje im trochę czasu.

  • Płacz – to naturalne, że Twoje dziecko płacze. To jego jedyny sposób na komunikację z otoczeniem, np. sygnalizowanie głodu czy ząbkowanie. Jeżeli jednak dziecko jest mokre i rozgorączkowane, skontaktuj się z pediatrą, aby wykluczyć ewentualne dolegliwości.
  • Bezdech u niemowląt – to zaburzenie oddychania związane ze snem. Ta dolegliwość może być objawem problemów z mózgiem, sercem lub inną chorobą. Pewna niestabilność oddechowa niemowlęcia może być naturalnym elementem jego rozwoju. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka bezdech w czasie snu, zgłoś się do pediatry, aby postawił odpowiednią diagnozę.
  • Płytki sen niemowlaka – sen dorosłego w 75-80% jest snem głębokim, a w 20-25% snem płytkim. Płytki sen niemowlęcia to aż 50% czasu całego snu! Oznacza to, że przez większość czasu dziecko może się obudzić – zadbaj o jego komfort, ciszę i spokój.

Oceń ten artykuł: