Zaczyna się ząbkowanie

2 min
Dziecko trzyma w buzi gryzak

Ząbkowanie to wyrzynanie się u dziecka pierwszych mlecznych zębów. To ważny moment rozwoju, to także wyjątkowo wzruszająca chwila dla rodziców.

Dziecko trzyma w buzi gryzak
Dziecko trzyma w buzi gryzak

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki?

Najczęściej pierwszymi ząbkami, które pojawiają się u dziecka są dwie dolne jedynki. Następuje to między 6. a 10. miesiącem życia dziecka. Później pojawiają się górne jedynki i to ich wyrzynanie się jest najbardziej bolesnym dla dziecka momentem. Następne w kolejności są siekacze, kły, zęby trzonowe. Około 30. miesiąca życia Twoje dziecko będzie już miało 20 zębów mlecznych. Jeśli roczne dziecko nie ma jeszcze ząbków, należy skonsultować się z pediatrą i stomatologiem.

Jakie są objawy ząbkowania?

Objawami, które świadczą o tym, że ząbki malucha zaczynają się wyrzynać, są obfite ślinienie się dziecka, wkładanie rączek do buzi oraz marudzenie i płaczliwość. Wynikają one z bólu dziąseł i ogólnego rozdrażnienia. Maluch ma też trudności ze spokojnym snem.

Jak ulżyć maluszkowi, gdy ząbkuje?

Zdarza się też, że objawem zapowiadającym ząbkowanie jest niechęć dziecka do jedzenia. Wynika to z rozpulchnionych, podrażnionych dziąseł malucha, jedzenie sprawia dziecku ból. Zaopatrz się w kilka produktów, które ułatwią mu przejście przez wyrzynanie się pierwszych ząbków. Porozmawiaj z lekarzem o żelach albo środkach przeciwbólowych, które mogą pomóc Twojemu dziecku.

Ból dziąseł to najbardziej dokuczliwa dolegliwość towarzysząca wyrzynaniu się pierwszych ząbków. By ulżyć dziecku, kup mu gryzaki. Niektóre można schłodzić w lodówce, wtedy są wielką ulgą w bólu. Możesz masować dziąsła malucha specjalną szczoteczką. Kup w aptece specjalną silikonową szczoteczkę. Maluch może się bardzo ślinić, zadbaj o to, by w pobliżu były miękkie chusteczki i śliniak.

Jeśli karmisz piersią, przystawiaj dziecko częściej. Jeśli nie – zapewnij mu odpowiednią ilość płynów. Ślinienie się zniknie wraz z pojawieniem się ząbków w buzi dziecka. Możesz zadbać o to, by maluch się nie moczył, zakładaj mu śliniaki, wycieraj buzię dziecka.

Jeśli maluch ma już ząbki, pamiętaj o ich higienie.

Oceń ten artykuł: