Rozłąka z dzieckiem po powrocie do pracy

2 min
Kobieta zegna sie z dzieckiem przed wyjsciem do pracy

Mamom trudno jest podjąć decyzję o powrocie do pracy. Rozłąka z dzieckiem po powrocie do pracy jest może być trudna do zniesienia. Pomocni okazują się mężowie, którzy coraz częściej pomagają w opiece nad dzieckiem.

Kobieta zegna sie z dzieckiem przed wyjsciem do pracy
Kobieta zegna sie z dzieckiem przed wyjsciem do pracy

Powrót mamy do pracy jest często nieunikniony. Rozłąka z dzieckiem i ból rozstania są trudne zarówno dla mamy, jak i dla malucha. Nie ma reguły na to, kiedy mamy wracają do pracy. Najtrudniejszym momentem jest rozstanie z dzieckiem. Mama tęskni i martwi się o malucha, natomiast dziecko boi się, że zostało przez mamę porzucone. Najtrudniej rozstać się z mamą rocznym dzieciom. Tym kilkumiesięcznym dużo łatwiej jest pogodzić się z chwilową nieobecnością mamy. Mamom wracającym do pracy przysługuje przywilej przerwy na karmienie, daje to możliwość zobaczenia się z dzieckiem w ciągu dnia.

Zapewnij maluchowi dobrą opiekę. Mając pewność, że dziecko jest bezpieczne, będziesz mogła skupić się na pracy i swoich obowiązkach.

Przyzwyczaj dziecko do rozstań zanim wyjdziesz z domu na całe 8 godzin. Zanim wrócisz do pracy spędzaj czas z dzieckiem i jego nową opiekunką. W ten sposób maluch stopniowo przyzwyczai się do nowej sytuacji.

Jeśli oddajesz dziecko do żłobka, daj mu możliwość poznania nowego otoczenia zanim wrócisz do pracy. Spędź kilka dni w żłobku razem z maluchem. Weźcie udział w zajęciach adaptacyjnych, które organizują placówki opieki wczesnodziecięcej.

Nie zapominaj o sobie. Znajdź czas dla siebie poza pracą i opieką nad dzieckiem. Dzięki temu odpoczniesz od codziennej rutyny. Spotkanie z koleżankami, masaż czy fitness poprawią Twoje samopoczucie.

Pamiętaj o tym, że maluch po całym dniu rozłąki będzie bardziej Ciebie potrzebował. Aby złagodzić stres rozłąki, po powrocie do domu zapewnij dziecku wiele kontaktu – zwłaszcza fizycznego – tul je, noś, a nawet zaproś do swego łóżka. Pozwoli mu to obniżyć poziom hormonów stresu, które gromadzą się w jego krwi podczas rozłąki.

Oceń ten artykuł: