Muzyka dla niemowląt

2 min
Dziecko w sluchawkach lezy na kolorowym kocu

Czy wiesz, kiedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki? Czy muzyka może ukoić jego emocje?

Dziecko w sluchawkach lezy na kolorowym kocu
Dziecko w sluchawkach lezy na kolorowym kocu

Pierwsze dźwięki dziecko słyszy jeszcze w okresie płodowym – maluszek potrafi rozpoznawać Twój głos, dlatego warto pielęgnować więź rozmawiając z nim. Słuchanie muzyki w ciąży również ma pozytywny wpływ na maluszka – możesz dla niego śpiewać lub słuchać piosenek, które Cię relaksują. Najlepiej będzie, jeśli muzyka będzie spokojna, ale jeśli drażni Cię słuchanie muzyki klasycznej, nie zmuszaj się – wybierz to, co będzie odpowiednie dla Waszej dwójki!

W czasie ciąży słuchaj tego, co sprawia Ci przyjemność – hormony szczęścia będą wtedy oddziaływać również na maluszka. Twoje wybory prawdopodobnie wpłyną na późniejszy gust maluszka, ale nie staraj się na siłę wychować melomana – na wszystko przyjdzie pora.

Tuż po narodzinach dziecko przyzwyczajone jest tylko do tego, co udało mu się poznać wewnątrz Twojego brzucha, dlatego aby ułatwić mu przystosowanie się do nowych warunków, nie unikaj muzyki, która towarzyszyła Wam podczas ciąży. Pamiętaj, żeby muzyka nie była zbyt głośna – nie chcesz przecież wystraszyć swojego dziecka.

Jakie dźwięki lubi niemowlę?

Na niektóre dzieci pozytywnie działa tzw. biały szum, czyli dźwięk znany np. z działania włączonej suszarki. Na rynku są również dostępne zabawki, które zawierają specjalne urządzenie, które naśladuje ten dźwięk. Dostępne są również płyty dla niemowląt, na których znajdziesz kołysanki, wszelkiego typu utulanki oraz piosenki relaksacyjne dla noworodków. Jeśli chcesz, kołysanki na dobranoc możesz również śpiewać maluszkowi sama.

Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie zakładać dziecku słuchawek – za ich pomocą muzyka może być zbyt intensywna i może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Nie zaleca się również zbyt długiego słuchania piosenek dla niemowląt – lepiej zaserwować dziecku kilka krótkich seansów, niż jeden godzinny, który może rozdrażnić maluszka. Celem słuchania muzyki jest przede wszystkim utulenie i wyciszenie maluszka, by zrelaksował się, poczuł bezpiecznie i łatwiej zasnął, więc postaraj się by muzyka nie zakłócała mu zasypiania.

Gdy maluszek podrośnie, wprowadzaj nowe dźwięki i coraz bardziej rytmiczne piosenki, do których będziecie mogli tańczyć, a w przyszłości będziecie mogli je wspólnie śpiewać. Pamiętaj, że wspólnie spędzone chwile pomagają maluszkowi poczuć się bezpiecznie i odnaleźć poczucie własnej wartości. Wspólne, kreatywne zabawy motywują go do szybszego rozwoju, więc nie szczędź mu chwil spędzonych w rodzinnym gronie.

Oceń ten artykuł: