Jak pobudzić laktację przed karmieniem piersią?

Jako mama wiesz doskonale, jak ważne jest karmienie piersią i chcesz dać dziecku to, co najlepsze. Właściwe stymulowanie laktacji nie jest skomplikowane – szybko stanie się dla Ciebie codziennością!

Bliskość dziecka zaraz po urodzeniu oraz jego pierwsza próba ssania powodują zwiększanie się wydzielania hormonów w organizmie mamy (prolaktyny i oksytocyny) odpowiedzialnych za produkcję mleka. Pierwsze karmienie najczęściej odbywa się najpóźniej do 2 godzin po porodzie.

 

Produkcja pokarmu

Właściwa stymulacja piersi kobiety karmiącej sprawia, że pokarm jest produkowany w odpowiednich dla dziecka ilościach. Wpływ na stymulowanie laktacji ma także właściwa technika karmienia oraz prawidłowy odruch ssania u dziecka. Regularne przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie pokarmu pozwala utrzymywać laktację na stałym poziomie.

Gdy dziecko ssie zbyt płytko i nieefektywnie, pierś nie opróżnia się, a produkcja pokarmu jest mniejsza. Może to doprowadzić do zmniejszenia napływu mleka do piersi. Przyczyną takiego zjawiska mogą być też długie przerwy między karmieniami, dolegliwości związane z karmieniem (poranione brodawki, ból, obrzęk piersi), jak również stres mamy.

Jak stymulować laktację?

Ssanie i opróżnianie piersi są najważniejszymi bodźcami do wytwarzania pokarmu. Staraj się przystawiać noworodka do piersi możliwie często i regularnie – co 2-3 godziny, także w nocy. Tylko karmienie na żądanie zaspokaja potrzeby dziecka i zapewnia optymalną ilość pokarmu. Większa częstotliwość karmień wpłynie na zwiększenie ilości Twojego pokarmu. Im dziecko jest starsze, tym dłuższy będzie odstęp czasu miedzy karmieniami w nocy. Każde karmienie rozpoczynaj od innej piersi niż poprzednio. Jeśli maluszek jest głodny po karmieniu jedną piersią, to należy przystawić go do drugiej.

Stymulowanie laktacji może odbywać się również za pomocą laktatora. Odciąganie pokarmu pobudzi piersi do produkcji mleka. Nie odciągaj jednak mleka z piersi dłużej niż przez 15 minut. Możesz to robić naprzemiennie w interwałach po 3, 5 i 7 minut na każdą pierś.

Karmienie to czas, kiedy zarówno Tobie, jak i dziecku potrzebny jest spokój. Zadbaj o to, aby karmić bez pośpiechu, w wygodnej dla Ciebie i maluszka pozycji, w cichym miejscu. Stres mamy udziela się dziecku, może również wpłynąć na zablokowanie laktacji.

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.