Jadłospis rocznego dziecka

Dziecko, które ukończyło 1. rok dalej potrzebuje żywności dostosowanej do jego wieku. Jadłospis maluszka powinien uwzględniać jego szczególne potrzeby i wspierać prawidłowy rozwój. W pierwszych latach życia wciąż dojrzewa układ pokarmowy dziecka.

Zdrowa dieta małego dziecka to jeden z kluczowych elementów jego optymalnego wzrostu i rozwoju. W okresie 1000 pierwszych dni życia nadal kształtują się preferencje smakowe i nawyki żywieniowe maluszka, które wpływają na jego obecne i przyszłe zdrowie.

ABC diety Juniora

O dobrze zbilansowanej diecie juniora możemy mówić, gdy składniki dostarczane maluchowi w pożywieniu pochodzą z wszystkich 5 zalecanych grup produktów spożywczych, a więc:

  • produktów zbożowych,
  • warzyw,
  • produktów białkowych,
  • owoców,
  • tłuszczów.

Powinny one być dostarczane dziecku w odpowiednich ilościach w ramach 3 posiłków głównych i 2 uzupełniających. Dzięki prawidłowej organizacji posiłków, zapewnisz maluchowi odpowiednią porcję energii na cały dzień.

Śniadaniowe menu Juniora

Przyjmując, że junior powinien otrzymywać dziennie 4-5 posiłków, zgodnie z talerzem żywieniowym w śniadaniu dla rocznego dziecka powinny się koniecznie znaleźć produkty zbożowe, takie jak: pieczywo, kasze, ryż, makaron; warzywa i produkty białkowe: mleko, produkty mleczne, mięso, sery, jaja. Przykładowym posiłkiem mogą być zatem: płatki owsiane na mleku z owocami, kanapka z pieczonym mięskiem i warzywami na pieczywie graham czy zupa mleczna z domowymi kluseczkami.

Warto, byś pamiętała, że po ukończeniu 1. roku życia, a nawet w 2. i 3. roku życia nadal może być kontynuowane karmienie piersią, jeśli życzy sobie tego mama i dziecko. Jeśli z różnych względów nie karmisz malucha piersią, możesz podawać mu mleko modyfikowane, które dostarcza dziecku potrzebnych witamin i składników mineralnych, a dodatkowo dzięki zawartości wapnia i witaminy D pomaga uzupełniać niedobory tych składników w diecie juniora. Na bazie mleka modyfikowanego możesz także przygotowywać menu na śniadanie dla dziecka: kasze i płatki gotowane na mleku czy kawa zbożowa i kakao z mlekiem.

W układaniu menu na śniadanie dla rocznego dziecka pomocny może okazać się modelowy talerz żywieniowy:

Schemat żywienia niemowląt i małych dzieci

Aby dowiedzieć się więcej o żywieniu juniora, skontaktuj się z naszymi ekspertkami!

Tagi: śniadanie dla dziecka, śniadanie dla rocznego dziecka, dieta juniora,

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.