4-miesiac-zycia-dziecka.png

4 miesiąc życia dziecka - kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

4 miesiąc życia

Twoje dziecko

Pytanie o to, czy dziecko rozwija się właściwie, to jedno z najczęstszych pytań jakie zadają sobie rodzice. 

Należy jednak pamiętać, że, poza ogólnym schematem rozwoju malucha, kluczowe znaczenie ma również tempo wzrostu rodzeństwa i samych rodziców dziecka.

Duży wpływ na dynamikę rozwoju malucha mają także warunki, w jakich dorasta oraz stan zdrowia, w jakim przyszedł na świat.

Rozwój brzuszka

W czwartym miesiącu życia niemowlę uczy się pobierać pokarm o konsystencji papki z łyżeczki.

Do ukończenia 6. miesiąca życia jego błona mięśniowa jelit będzie już w pełni rozwinięta. Większą aktywność osiąga, także enzym chymotrypsyna, który jest niezbędny w trawieniu białek. 

Dziecko w czwartym miesiącu życia samo otwiera usta, kiedy otrzymuje sygnał do karmienia podczas przystawienia go do sutka lub podania butelki. Wykorzystując tę umiejętność warto uczyć malucha jedzenia z łyżeczki. Wystarczy nanieść na nią kilka kropel mleka i podawać niemowlęciu w 4. miesiącu życia, przygotowując je do etapu rozszerzania diety, który rozpocznie się dla niego już niebawem, bo nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.

Rozwój fizyczny

  • Niemowlę w wieku 4 miesięcy potrafi w połowie i całkowicie wyprostować nóżki, leżąc na brzuszku. Podparcie na przedramionach już nie wystarcza i dziecko próbuje unosić do góry klatkę piersiową i ramiona, równocześnie prostując nogi. Maluszek „pływa”, co jest kolejnym etapem w rozwoju raczkowania.
  • W takiej pozycji maluch potrafi także unieść się, podpierając się łokciami. W ten sposób osiąga nowe pole widzenia, które pozwala mu na obserwację otoczenia z innej perspektywy. 
  • Rozwój dziecka w 4. miesiącu życia obejmuje także zdolność utrzymywania prosto główki w pozycji siedzącej z przytrzymywanymi rączkami. 
  • Niemowlę w 4. miesiącu życia świadomie reaguje też na zabawki! Jeśli Twój maluszek wyciąga po nie rączki lub uderza piąstkami, to jest to działanie zamierzone. Dziecko po raz pierwszy jest zdolne osiągnąć rączkami linię środkową ciała – często bawi się nimi i łączy je razem. Także ruch rączki do buzi staje się coraz bardziej precyzyjny.
  • W 4. miesiącu życia dziecka, normuje się jego dobowy rytm czuwania i snu. Maluch przesypia w nocy nawet 4 godziny bez przerwy.

Rozwój społeczno emocjonalny

W czwartym miesiącu życia dziecka głos rodziców staje się dla malucha niemal bezbłędnie rozpoznawalny. Żywo reaguje on na jego dźwięk intensyfikując ruchy i wesoło gaworząc. Słysząc wołanie, 4-miesięczny maluch odwraca główkę w stronę, z której dźwięk dochodzi.

Wyraźnym przełomem jest także zdolność okazywania radości. Zadowolone niemowlę śmieje się głośno i radośnie.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

  • Aby wspierać rozwój 4-miesięcznego niemowlęcia, baw się z nim. Odpowiadaj na wydawane przez niego dźwięki. W ten sposób zachęcasz go do dalszego dialogu.
  • Wykorzystuj rozwijającą się wciąż w 4. miesiącu życia dziecka umiejętność chwytania przedmiotów i podawaj maluszkowi zabawki o różnych kształtach i fakturze. Zapewni to maluszkowi nowe wrażenia dotykowe.
  • Nie przemęczaj maluszka. Pamiętaj, że dziecko w 4. miesiącu życia może czuć się zniechęcone nadmiarem wrażeń. Nie myl zwiększonej aktywności dziecka, która w tym okresie wynika z rozwoju układu nerwowego, z przesadną chęcią do zabawy, która szybko zmęczy maluszka.
  • Duży wpływ na rozwój poszczególnych zdolności dziecka ma troskliwa opieka rodziców. W atmosferze bliskości i miłości maluszek szybciej i sprawniej pokonuje nowe wyzwania i zdobywa nowe umiejętności. Dlatego wspieraj swoje dziecko w stawianiu kolejnych kroków na drodze fizycznego i emocjonalnego rozwoju i daj mu na to tyle czasu, ile potrzebuje.
  • Pamiętaj, że w razie wątpliwości dotyczących rozwoju dziecka, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Czy wiesz, że?

Wszystkie opisane oznaki rozwoju dziecka w 4. miesiącu życia należy uznać za ogólne, charakterystyczne dla całej populacji.

Każdy maluszek jest wyjątkowy i rozwija się w indywidualny sposób. Nie powinno być zatem powodem do niepokoju, jeśli Twoje 4. miesięczne niemowlę nie posiada wszystkich opisanych umiejętności.