10-miesiac-zycia-dziecka.png

10 miesiąc życia dziecka - kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

10 miesiąc życia

Twoje dziecko

10. miesiąc życia dziecka to moment, w którym maluch intensywnie domaga się uwagi dorosłych, rozumie proste polecenia i ma coraz lepszy kontakt z otoczeniem.

Uwielbia brać do ręki przedmioty, po czym je wyrzucać. W 10. miesiącu życia dziecka, rodzice muszą być czujni, ponieważ maluch w tym okresie podejmuje pierwsze próby samodzielnego wstawania oraz siadania i powinien być asekurowany.

Między 10. a 12. miesiącem życia dziecka znacznie zwiększa się aktywność enzymów trawiennych – maluszek z powodzeniem może próbować kolejnych pokarmów w ramach rozszerzania diety.

Rozwój brzuszka

W 10. miesiącu życia dziecka większość enzymów trawiennych jest już w pełni aktywna. Dziecko doskonali swoje umiejętności samodzielnego jedzenia.

Jego posiłki w tym okresie mogą być bardziej różnorodne, a pokarmy powinny być rozdrobnione lub posiekane.

Nadal jego dieta wymaga jednak troski – układ pokarmowy jest delikatny i wrażliwy, powinien otrzymywać pokarm dopasowany do jego potrzeb.

Rozwój fizyczny

  • 10-miesięczne dziecko coraz chętniej próbuje utrzymać się w pozycji stojącej. Jeszcze nie stoi samodzielnie – pomagają mu rodzice lub opiera się o ściany czy meble.
  • W 10. miesiącu życia dzieci uczą się siadu prostego, czyli takiego, w którym nogi wyciągają przed siebie. Dzięki doskonale rozwiniętym reakcjom równoważnym, dziecko w chwili, gdy traci równowagę, potrafi podeprzeć się.
  • Maluszek z zainteresowaniem dotyka, podnosi i upuszcza wszystkie możliwe przedmioty. Chwytanie przedmiotów w 10. miesiącu życia dziecka odbywa się przy użyciu chwytu pęsetkowego (wyprostowany palec wskazujący i kciuk).
  • Dziecko wie już, jak domagać się tego, czego w danej chwili chce czy potrzebuje – wskazuje głową lub ręką w danym kierunku.
  • Naśladuje gesty pa-pa, kosi-kosi.
  • Rozwój dziecka w 10. miesiącu polega również na tym, że maluszek zaczyna rozumieć kierowane do niego proste polecenia.
  • Liczba drzemek maluszka w ciągu dnia zmniejsza się, w 10. miesiącu życia ograniczają się one do jednej. 

Rozwój społeczno emocjonalny

10. miesiąc życia dziecka to kolejny etap rozwoju mowy – maluszek uwielbia posługiwać się swoim głosem, gaworząc, zwraca na siebie uwagę dorosłych. Powtarza dźwięki, które usłyszy, takie jak cmokanie, chrząkanie czy kasłanie.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

  • 10. miesiąc życia dziecka to moment, w którym rodzice mogą usłyszeć, jak maluch po raz pierwszy wypowiada te magiczne słowa: mama i tata. Takie przypadki stanowią jednak wyjątki. Jeżeli nie usłyszysz tego od swojej pociechy w tym czasie – nie przejmuj się! Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Maluch już niedługo wypowie wyczekiwane słowo, a Ty możesz wspierać rozwój jego mowy zachęcając do powtarzania po Tobie wyrazów.
  • Ze względu na to, że 10-miesięczne dziecko intensywnie próbuje wstawać czy siadać, ale jeszcze niekoniecznie potrafi utrzymać równowagę, rodzice powinni być szczególnie uważni – maluch może np. przewrócić się. Zadbaj również o to, by całe mieszkanie było bezpieczne dla wiecznie wędrującego i zaglądającego we wszystkie zakamarki dziecka.
  • Obserwuj dziecko, jak siada – jeżeli przyjmuje nieprawidłową postawę, czym prędzej skonsultuj się z fizjoterapeutą, który poprzez ćwiczenia utrwali prawidłowy sposób siadania.
  • Pielęgnuj umiejętności komunikacyjne dziecka, bawiąc się w koci-koci łapci, mówiąc do niego, czytając mu bajki. Na początku wydawać się może, że dziecko nie rozumie, co do niego mówisz, jednak już niedługo zobaczysz pierwsze efekty tych rozmówek.
  • Podawaj maluszkowi zabawkę, którą on najprawdopodobniej wyrzuci, po czym podaj mu ją ponownie. 
  • Chwal swoje dziecko. 10-miesięczny maluszek rozumie pochwały i czeka na słowa uznania od najważniejszych dla niego osób – swoich rodziców. Obdaruj maluszka miłym słowem, przytuleniem, buziakiem po każdym, nawet najmniejszym sukcesie (np. gdy znajdzie Cię podczas zabawy w chowanego).
  • Pozwalaj dziecku swobodnie (ale i bezpiecznie) poznawać świat. Podawaj mu do ręki przedmioty o różnych fakturach – będzie wodził po nich paluszkami, rozróżniając struktury poszczególnych powierzchni.

Maluszek w 10. miesiącu życia uwielbia siedzieć – dzięki temu ma dwie wolne rączki, którymi może badać faktury przedmiotów i zabawek. Poza tym przepada za rzucaniem rzeczami i grą w chowanego.

Jego umiejętność mowy cały czas się rozwija - już za chwilę, za momencik usłyszysz pierwsze „mama”. A może już usłyszałaś? Pamiętaj, że gaworząc, mówiąc do dziecka oraz czytając mu wspierasz rozwój jego aparatu mowy. Maluch coraz lepiej rozumie, co się do niego mówi i potrafi na swój sposób artykułować własne potrzeby.

Czy wiesz, że?

Należy zwracać uwagę na sposób siadania dziecka. Maluszki z osłabionymi mięśniami brzucha i pleców (tzw. obniżone napięcie) siadają na tylnej części pośladków, zamiast na guzach kulszowych. Z tego powodu utrwalać się będzie nieprawidłowa postawa – plecy będą się zaokrąglać, a barki pochylać do przodu. W przypadku gdy dziecko siada w ten sposób, zaleca się ćwiczenia z fizjoterapeutą.