Położna – wsparcie każdej Mamy

3 min
Polozna pokazuje lezacj mamie z dzieckiem informacje

Mamy rodzące po raz pierwszy odczuwają wiele obaw związanych z porodem i połogiem. Pierwsze tygodnie po rozwiązaniu to dla większości z nich zupełnie nowa sytuacja. Na świecie pojawia się mała Istota, o której rozwój i bezpieczeństwo muszą zadbać. Rozmowy i konsultacje z położną to najlepsze wsparcie, z którego każda mama może śmiało korzystać.

Polozna pokazuje lezacj mamie z dzieckiem informacje
Polozna pokazuje lezacj mamie z dzieckiem informacje

Jeśli debiutujesz w roli mamy pierwsze karmienie piersią z pewnością będzie dla Ciebie niezwykłym doświadczeniem. Prawdopodobnie wiesz, że karmienie piersią jest najlepsze dla Twojego dziecka i przenosi wiele korzyści Tobie. Jak się do niego przygotować? Czego się spodziewać i kogo radzić w trudnych chwilach? Przeczytaj co mówi nasz Doradca BebiKlubu. 

Iwona

mama czteromiesięcznej Karolinki

Ktoś mądrze powiedział, że niestety pierwsze dni karmienia piersią nie są tak cudowne, jak pokazują to wszystkie filmy. Ty musisz nauczyć się dziecka, a dziecko Ciebie. Po pierwsze, zwracaj uwagę czy dziecko ssąc połyka. Jeśli przełyka rzadziej niż co drugie czy trzecie pociągnięcie, mobilizuj maleństwo poprzez zaczepianie jego noska, bródki. Po drugie: maść do brodawek - ja osobiście polecam czystą lanolinę. Nadal ją stosuję mimo, że Malutka właśnie skończyła 4 miesiące. Łagodzi ból przede wszystkim w pierwszych tygodniach, później poprawia komfort karmienia. Po trzecie, jeśli masz mało pokarmu, przez kilka dni używaj laktatora po każdym karmieniu. Kolejno każdą pierś przez siedem i pół minuty, w końcu przez trzy minuty, na zmianę oczywiście - raz lewa, raz prawa. I przede wszystkim nie poddawaj się, mimo że boli... To minie. A jest to tak ważne dla dziecka. Z takimi radami, dzięki mojej położnej nadal karmię i cieszę się, że przetrwałam najtrudniejsze pierwsze trzy tygodnie.

"Pierwsze karmienie i kontakt „skóra do skóry” są bardzo ważne. Przytulanie dziecka działa pobudzająco na laktację (produkcję pokarmu). Twoje mleko zawiera potrzebne noworodkowi składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, a dzięki obecności przeciwciał pomaga również wspierać odporność dziecka. Przystawiając dziecko do piersi pamiętaj, aby jego brzuszek był zwrócony do Ciebie, a jego buzia obejmowała całą brodawkę. Jak wspomniałaś każda mama musi nauczyć się siebie i swojego dziecka. Wsłuchiwanie się w odgłosy wydane podczas karmienia pozwala ocenić, czy robimy to dobrze. Jeśli słyszysz wyraźne połykanie – to znaczy, że Maluszek ssie prawidłowo. Podczas karmienia dbaj także o komfort swój i Maleństwa. Wypróbuj kilka pozycji i wybierze, tę która najbardziej Wam odpowiada. Pozytywne nastawianie i wiara w to, że się uda są bardzo pomocne przy początkach nauki karmienia piersią." - Magdalena Kukulska, położna

Emilia

mama Różyczki

Drogie mamy! Nastawcie się na to, że karmienie piersią może (ale nie musi!) być bolesne. Koniecznie miejcie ze sobą w szpitalnej torbie maść na obolałe sutki - jeśli Wam się nie przyda, oddacie innej potrzebującej mamie :) Ja nie spakowałam maści i narzeczony dowoził mi ją w popłochu, gdy karmienie doprowadzało mnie do łez. Ale nie poddałam się! W domu na początku stosowałam okłady ze zmrożonych liści kapusty, które przynosiły ulgę i do dziś, z radością, karmię moją 5-cio miesięczną córcię. Nie poddawajcie się! Zbudujecie cudowną więź ze swoim Maleństwem!

Mama nachyla się nad dzieckiem calujac je w nos

Wpływ karmienia na spokojny sen dziecka

Przejdź do artykułu

"Bolące brodawki to częsta dolegliwość, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia piersią. W wyniku zmian hormonalnych, do których dochodzi po porodzie Twoje brodawki są bardzo wrażliwe. Długie i częste karmienia mogą dodatkowo je podrażniać. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem. Maść, o której wspominałaś jest jednym z nich. Dbanie o piersi, delikatne mycie i chwilowy dostęp powietrza przynoszą ulgę. Karmienie możesz zaczynać od mniej bolesnej piersi. Częste przystawianie dziecka, co 1,5-2 godziny, zapobiega przepełnieniu piersi, a delikatne odstawianie dziecka zmniejsza ryzyko ranienia brodawek. Zaopatrz się w nakładki wchłaniające mleko i zmieniaj je często, jak tylko staną się wilgotne. Pamiętaj – początki bywają trudne. Bardzo dobrze, że się nie poddałaś i wytrwałaś w karmieniu piersią. To najbardziej optymalny sposób karmienia Twojego Maleństwa." - Magdalena Kukulska, położna

Ania

mama pięciomiesięcznej Kruszyny

"Laktacja jest w Twojej głowie" - takie słowa usłyszałam od swojej położnej i miała 100% racji. Jak każda z nas, młodych mam przeżywałam kryzys... byłam bliska rezygnacji z karmienia piersią. Na szczęście był przy mnie mój partner, który bardzo wspierał mnie w trudnych chwilach. Razem przeszliśmy przez najgorsze. Jestem z siebie i córy dumna, że mimo przeciwności nie poddałyśmy się. Teraz mija 5 miesiąc, gdy karmię miłością moje dziecko. Każdej z Was życzę dużo siły.

"Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu podczas karmienia piersią. Nie ma znaczenia rozmiar Twoich piersi oraz to czy kiedyś karmiłaś i z jakim efektem. Chociaż istnieją wytyczne i wskazówki dotyczące karmienia piersią, każda mama znajduje swój najlepszy sposób. Jak wspomniałaś, laktacja jest w głowie. Stres może zmniejszać produkcję pokarmu. Maleństwo wyczuje, kiedy się niepokoisz i będzie mniej efektywnie ssało pierś. Dlatego podczas karmienia zadbaj o swój komfort, znajdź właściwe miejsce, odpowiednią pozycję i ciesz się tą piękną chwilą. Wsparcie partnera lub bliskiej osoby na pewno pomoże, zwłaszcza, gdy pojawią się gorsze momenty." - Magdalena Kukulska, położna

Ankieta

Jakie emocje najczęściej towarzyszyły Ci podczas pierwszych karmień piersią?

Marika

mama sześcioletniej Emilki i sześciomiesięcznego Maksia

Jestem mamą dwójki dzieci, które karmiłam piersią. Starszą córkę karmiłam przez 2 lata. W chwili obecnej karmię maluszka synka, który ma 6 miesięcy. Bardzo ważna rzecz: należy pić bardzo dużo wody niegazowanej oraz pić mało kawy i herbaty, bo to szkodliwe. Aby mieć od początku pokarm, należy bardzo często niemowlę dostawiać do piersi, później pokarm w piersiach sam się reguluje do niemowlaka. Dużo osób mi mówiło aby pić bawarkę - nie polecam - nie sprawdza się. Podczas karmienia piersią można jeść wszystko, tylko z umiarem, ponieważ dziecko jest już przyzwyczajone do tego co jadłyśmy w czasie ciąży. Ja jadłam czosnek oraz cebulę i mimo to moje dzieci nie odpychały piersi bo im nie smakowało. Polecam jeść dużo warzyw i owoców, ponieważ my tez potrzebujemy w tym okresie więcej witamin. Karmienie piersią ma wspaniały plus dla mamy - można szybko schudnąć i nabrać niezwykłej więzi między dzieckiem a mamą. Pozdrawiam wszystkie przyszłe karmiące mamy.

"Sposób żywienia Mamy w okresie laktacji wpływa jej na kondycję i samopoczucie oraz na zdrowie Maluszka. Pomaga także wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Jak słusznie zauważyłaś, picie dużej ilości wody jest bardzo ważne. Twoje zapotrzebowanie na pływny znacznie rośnie. Dbaj o to, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia, gdyż jest to pierwszy sygnał świadczący o odwodnieniu! Płyny możesz uzupełniać sięgając również po soki owocowe i warzywne, napary ziołowe, herbatki owocowe czy zupy. Jeśli u Twojego dziecka nie zdiagnozowano alergii lub nietolerancji pokarmowych możesz jeść w zasadzie to, co przed porodem. Jadłospis komponuj w oparciu o zasady Piramidy Zdrowego Żywienia, regularnie spożywaj smaczne i zdrowe posiłki. Nie wprowadzaj wielu restrykcji bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jadłospis będzie monotonny, stanie się ubogi w składniki odżywcze, których teraz potrzebujecie – Ty i Maleństwo." - Magdalena Kukulska, położna

Oceń ten artykuł: