Jak zachęcić dziecko do picia wody?

2 min
Dziecko pije wode z butelki

Woda jest źródłem życia. To bardzo ważny składnik zbilansowanej diety niemowląt. Woda powinna być pierwszym wyborem mam, które chcą pielęgnować właściwe nawyki żywieniowe u dziecka.

Dziecko pije wode z butelki
Dziecko pije wode z butelki

Jeśli karmisz  niemowlę wyłącznie piersią, Twój pokarm do 6. miesiąca życia dziecka zaspokaja nie tylko głód, ale także pragnienie maleństwa. Podawanie dodatkowych płynów należy rozpocząć wraz z rozszerzaniem diety, kiedy pierś nie jest już podstawą w menu malucha, lub gdy karmisz niemowlę mlekiem modyfikowanym. Chociaż woda jest najzdrowszym płynem dla niemowląt, wiele z nich nie potrafi zaakceptować jej „smaku”. A niełatwo jest wytłumaczyć dziecku korzyści, płynące z pica wody. Dlatego powinnaś zastosować pewne triki, które ułatwią Ci zaprzyjaźnianie dziecka z wodą.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

  • Podawaj dziecku wodę w rozmaitych naczyniach (rekomendowanych przez specjalistów). Możesz wybierać kolorowe kubki, bidony, fantazyjne słomki czy butelki w przeróżnych kształtach.
  • Nie ograniczaj dziecku dostępu do wody. Powinna być zawsze w zasięgu jego wzroku, aby niemowlę od najwcześniejszych momentów znało wodę i uczyło się sięgania po nią, gdy chce mu się pić. Starsze dziecko powinno móc samodzielnie sięgnąć po butelkę czy kubek z wodą.
  • Chwal dziecko, gdy pije wodę lub o nią poprosi. Dziecko będzie kojarzyło picie wody z dobrym nawykiem i chętniej będzie go powtarzało.
  • Wykorzystuj czas wolny na wspólne zabawy i edukowanie malucha, jak ważna jest woda w jego życiu.
  • Świeć przykładem. Pamiętaj, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli Ty będziesz sięgać po wodę, Twoje dziecko z chętniej będzie kopiowało ten zdrowy nawyk.

Jeśli nie chcesz, aby dziecko sięgało po słodzone napoje po prostu nie podawaj ich. Jeśli Twój maluszek będzie miał dostęp do słodzonych soków z pewnością z niego skorzysta. Pamiętaj, że wody smakowe są napojem i najczęściej zawierają cukier w swoim składzie, dlatego lepiej unikać podawania ich dziecku. Możesz samodzielnie sporządzić wodę smakową dodając do wody plasterek cytryny, limonki, pomarańczy czy mandarynkę.

TAGI: wody mineralne, woda źródlana, woda dla niemowlaka,  objawy odwodnienia u dzieci, woda dla niemowląt

Oceń ten artykuł: