Jak chronić niemowlaka przed przegrzaniem w upalne dni?

2 min
Dziecko w kapeluszu siedzi na plaży

Gorące, letnie dni bywają ciężkie do zniesienia. Gdy temperatura rośnie, a słońce praży, należy pomyśleć o ochronie maluszka. Na co zwrócić uwagę w upalne dni? Czego nie może zabraknąć, gdy wybieracie się na spacer?

Dziecko w kapeluszu siedzi na plaży
Dziecko w kapeluszu siedzi na plaży

Ochrona maluszka przed przegrzaniem

Właściwy ubiór to podstawa – rodzicie często zakładają dziecku długi „pajacyk” i przykrywają je kocykiem w obawie o przewianie. W upalne dni takie zachowanie przyniesie więcej szkód niż pożytku. Maluszek ubrany zbyt ciepło szybko przegrzeje się, co może sprzyjać udarowi cieplnemu. W czasie upałów załóż dziecku przewiewne ubranko z lnu lub bawełny, które zapewni przewiew i swobodę. To, co na pewno musi znaleźć się w spacerowej wyprawce malucha to nakrycie głowy. Wybierz takie, które zapewni maluszkowi komfort – może to być chusteczka, kapelusz, czapka z daszkiem – ważne jest, aby chroniło także kark i buźkę dziecka. Dziecko powinno mieć nakrycie na głowie cały czas, nawet jeśli przebywacie w cieniu. Starszym dzieciom dobierz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Ochrona dziecka przed promieniami UV

Stosowanie kremów z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV to podstawa bezpiecznego wypoczynku, nie tylko na plaży. Nawet w czasie spaceru po parku intensywne słońce może być niebezpieczne dla dziecka. Skóra maluszka jest delikatna i szybciej ulega poparzeniom. Stosowanie kremów z filtrem UV przeznaczonych dla niemowląt i dzieci zabezpiecza maluszka przed poparzeniem słonecznym. Smarując ciało maluszka nie zapomnij o stópkach, rączkach, buźce i uszach – miejscach najbardziej narażonych na poparzenie. Pamiętaj, aby krem nałożyć 20-30 minut przed wyjściem z domu – stosuj te z filtrem 50, z atestem, przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Jeśli na słońcu przebywacie dłużej, miej krem z filtrem przy sobie i powtarzaj smarowanie co 1,5 – 2 godziny.

Nawadnianie niemowlęcia i dziecka

Nawadnianie to bardzo ważna rzecz w czasie upałów. Niemowlę nie jest w stanie samo sięgnąć po picie, dlatego podawaj mu butelkowaną, niskozmineralizowaną wodę tak, aby co jakiś czas dziecko napiło się kilka łyków. Dzieci w wieku 1-3 lat potrzebują ok 1300 ml płynów każdego dnia (większość powinna stanowić woda). Jeśli twój maluszek nie ma jeszcze 6. miesięcy i karmisz go wyłącznie piersią pamiętaj o tym, że twoje mleko zaspokaja nie tylko głód, ale także pragnienie – w upalne dni dziecko może potrzebować częstszych karmień.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W czasie upałów zaleca się unikania przebywania z maluszkiem na słońcu między godziną 11 a 15, kiedy słońce grzeje najmocniej. Jeśli wybieracie się na spacer, a dziecko jest w wózku, nie przykrywaj wózka szczelnie kocem czy innymi materiałami – brak dostępu powietrza zwiększa ryzyko przegrzania dziecka. Lepiej zamontować do wózka parasol zapewniający nie tylko cień, ale i przewiew. 

Oceń ten artykuł:

Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka (1).png

Dowiedz się, jak bilansować posiłki

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie przyszłej mamy.

JADŁOSPISY DLA MAM