Kalendarz żywienia

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia)

Odpowiednia dieta i prawidłowe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na zdrowie Twojego dziecka zarówno obecnie jak i w przyszłości! Zadbaj o to, by zapewnić mu zbilansowaną dietę już od pierwszych dni jego życia i sprawdź zalecenia ekspertów dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci.

Kalendarz-Dieta-dziecka.png

Dieta dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka w dużym stopniu zależy od jego diety, dlatego eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią w pierwszych sześciu miesiącach życia. Następnie między 17. a 26. tygodniem życia rozszerzanie diety dziecka, poprzez stopniowe wprowadzanie nowych produktów o wielkości i konsystencji dopasowanej do wieku i możliwości maluszka.

Pamiętaj

Pamiętaj, że dziecko początkowo powinno przyjmować małe porcje o gładkiej, przetartej konsystencji, zaś grudki i większe kawałki powinny pojawić się w jego diecie nieco później.

To, ile powinien jeść noworodek i jak często powinien być karmiony, a także ułożenie zbilansowanej diety, która będzie zawierać odpowiednie dania dla dzieci jest nie lada wyzwaniem dla większości rodziców.

Z pomocą przyszli eksperci w dziedzinie dietetyki, którzy opracowali schemat żywienia niemowląt i dzieci po 1. roku życia, stanowiący praktyczny zestaw porad dotyczących diety i jadłospisu niemowląt i małych dzieci w ciągu tysiąca pierwszych dni życia.

  • Dowiedz się, jaką rolę w diecie dziecka pełni mleko, a także poznaj korzyści, jakie niesie karmienie piersią, karmienie mieszane oraz karmienie mlekiem modyfikowanym.
  • Sprawdź, jak przygotowywać posiłki dla niemowląt po 6. miesiącu życia i jak komponować jadłospis, by zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do rozwoju.
  • Kalendarz żywienia dziecka rozwieje również Twoje wątpliwości dotyczące podawania dziecku odpowiedniej ilości napojów oraz doprawiania potraw dla maluszków (w szczególności należy pamiętać o tym, by wystrzegać się soli i cukru).
  • Dowiedz się także, jak zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną niemowlaka i dziecka po 1. roku życia oraz jak kontrolować, czy przyrost masy ciała malucha jest utrzymany na prawidłowym poziomie.

Schemat żywienia dziecka podpowie Ci, kiedy powinny zostać wprowadzone zmiany w diecie Twojego maluszka. Jeśli jakiś temat zainteresuje Cię bardziej, wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę, by przejść do artykułu, który w dogłębny sposób wyjaśni dane zagadnienie.

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?