Wyzwania żywieniowe po 1. roku życia

4 min
Mama karmi dziecko jedzeniem za pomoca lyzeczki

Twoje dziecko nic nie je? A może odwrotnie - wydaje Ci się, że je za dużo? Wahania apetytu to tylko jedno z wyzwań, przed którymi stają Rodzice rocznych i starszych maluchów.

Mama karmi dziecko jedzeniem za pomoca lyzeczki
Mama karmi dziecko jedzeniem za pomoca lyzeczki

Dziecko probuje samodzielnie pic z butelki

Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?

Przejdź do artykułu

W odżywianiu rocznego dziecka następują istotne zmiany, związane z przejściem z diety typowo mlecznej do bardziej urozmaiconego jadłospisu. Wiele zachowań dziecka związanych z jedzeniem wiąże się także z intensywnym rozwojem, którego efektem jest skupienie uwagi na otaczającym świecie, zamiast na talerzu stojącym przed nosem malucha.

Dlaczego dziecko nie je?

Po 1. urodzinach rozwój dziecka jest nadal bardzo intensywny, jednak wolniejszy niż w pierwszych 12. miesiącach życia. Powodować to może zmniejszone łaknienie. Roczne i starsze dzieci często odmawiają jedzenia lub jedzą zbyt małe porcje. Często dziecko nie je warzyw czy mięsa albo preferuje wyłącznie kilka określonych pokarmów. Jeśli jednak stan odżywienia i rozwój malucha są prawidłowe, nie ma powodów do niepokoju - najprawdopodobniej za kilka tygodni wszystko wróci do normy.

Co zatem robić, gdy dziecko nie je? Przede wszystkim - nie zmuszać go do jedzenia na siłę. Nie należy też poganiać maluszka w trakcie posiłku, a także zabawiać czy odwracać uwagi w celu „przemycenia” pokarmu. Warto pomyśleć także o atrakcyjnej formie podania potrawy czy zachęcić malucha do wspólnego przygotowania posiłku. Rodzicie często oczekują, że dziecko przy każdym posiłku zje wszystko z talerza. Jednak skutki mogą okazać się odwrotne - maluch zacznie traktować posiłek jako zło konieczne.

Moje dziecko za dużo je...

Coraz bardziej samodzielne i niezależne maluchy są pochłonięte nauką chodzenia, biegania, doskonalenia umiejętności motorycznych - słowem - odkrywania całego bogactwa otaczającego je świata. Jedzenie staje się mniej ważną czynnością. Dlatego znaczne wahania apetytu, także w stronę spożywania nadmiernej ilości posiłków, są zjawiskiem charakterystycznym dla wczesnego dzieciństwa. Jeśli jednak zauważysz, że dziecko za dużo je i jego apetyt nie maleje, przeanalizuj uważnie jego dietę. Być może nadmierny apetyt u dziecka spowodowany jest zbyt wczesnym wprowadzeniem do diety posiłków spożywanych przez dorosłych, podawaniem przekąsek mających w składzie cukier, czy po prostu chęcią na niezdrowe, a smaczne dania. Zwróć także uwagę na jadłospis pozostałych domowników - maluch bardzo chętnie naśladuje teraz dorosłych, ich zwyczaje i zachowania. Zadbaj o to, by jego posiłki były wartościowe, a dieta prawidłowo zbilansowana, ponieważ jest to ważne dla prawidłowego rozwoju, a także utrwalania nawyków żywieniowych w przyszłości.

Do innych problemów, związanych z odżywianiem dzieci we wczesnym okresie życia, należą m.in.:

Zachłyśnięcie dziecka pokarmem

Wciąż rosnące ząbki czy niepełna umiejętność żucia to najczęstsze przyczyny zachłyśnięcia dziecka pokarmem. Choć maluch potrafi już odgryzać kawałeczki pokarmu, zdolność do jego skutecznego przeżuwania będzie kształtować się nawet do 4. roku życia. Dlatego warto zwracać uwagę na rodzaj podawanych posiłków, odpowiednią wielkość porcji, unikać pośpiechu podczas posiłków i podawania jedzenia, gdy dziecko jest w ruchu lub w podróży. 

Neofobia żywieniowa

Neofobia żywieniowa charakteryzuje się niechęcią dziecka do spróbowania nowych pokarmów lub jedzeniem wybiórczym. Dziecko unika spożywania nowych produktów. Przyczyną może być charakterystyczna dla rozwoju poznawczego w tym wieku potrzeba wyrażenia własnej odrębności. Neofobia żywieniowa jest zjawiskiem przejściowym, choć u niektórych maluchów może trwać nawet do 6. roku życia.

„Picky eating”

Czyli jedzenie wybiórcze, to inaczej odrzucanie przez dziecko znacznej ilości znanych i nieznanych pokarmów. „Picky eating” może być powodem ograniczenia różnorodności pokarmów, będącej podstawą zbilansowanej diety. 

Wsparcie w wyzwaniach żywieniowych

Prostym sposobem na uzupełnienie diety rocznego dziecka - także małego niejadka! - w ważne dla rozwoju składniki odżywcze jest wyrobienie nawyku wypicia 2 kubków Bebiko Junior 3 dziennie. Pokrywają one aż 70% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo, 80% na dzienną dawkę zalecanej suplementacji witaminą D i aż 90% zapotrzebowania na jod*.

Warto pamiętać, że pierwsze lata życia mają istotne znaczenie dla rozwoju późniejszych preferencji smakowych i nawyków żywieniowych. Wczesne doświadczenia dziecka – i te pozytywne, i negatywne – dotyczące spożywanych pokarmów mogą mieć wpływ na jego późniejsze zachowania związane ze sposobem odżywiania.

* Zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017

Bebiko Junior 3 tak jak inne mleka modyfikowane dla małych dzieci na rynku polskim zawiera wapń, żelazo , jod oraz witaminę D. Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest rekomendowanym sposobem żywienia małych dzieci.

TAGI: najlepsze mleko modyfikowane, mleko modyfikowane, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Czy wiesz, że malutki brzuszek dziecka po 1. roku życia potrzebuje aż 6 x wiecej witaminy D i 4 x więcej wapnia oraz żelaza niż Ty?*

Twój maluszek wciąż intensywnie się rozwija, rośnie i odkrywa swiat. Właśnie dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne. Jak to zmieścić w tak małym brzuszku?

Bebiko Junior 3 pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Już 2 kubki po 200 ml Bebiko Junior 3 pokrywają**:

  • 70% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo,
  • 80% dziennej zalecanej suplementacji witaminą D,
  • 90% dziennego zapotrzebowania na jod.

*W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
** Bebiko Junior 3, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.