Wyzwania żywieniowe po 1. roku życia

5 min
Mama karmi dziecko jedzeniem za pomoca lyzeczki

Twoje dziecko nic nie je? A może odwrotnie - wydaje Ci się, że je za dużo? Wahania apetytu to tylko jedno z wyzwań, przed którymi stają Rodzice rocznych i starszych maluchów.

Mama karmi dziecko jedzeniem za pomoca lyzeczki
Mama karmi dziecko jedzeniem za pomoca lyzeczki

IMAGE-Hero-Standard-Size (2).png

Kalkulator witaminy D, wapnia i jodu

Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.

Przejdź do artykułu

W odżywianiu rocznego dziecka następują istotne zmiany, związane z przejściem do bardziej urozmaiconego jadłospisu. Wiele zachowań dziecka związanych z jedzeniem wiąże się także z intensywnym rozwojem, którego efektem jest skupienie uwagi na otaczającym świecie, zamiast na talerzu stojącym przed nosem malucha.

Dlaczego dziecko nie je?

Po 1. urodzinach rozwój dziecka jest nadal bardzo intensywny, jednak wolniejszy niż w pierwszych 12. miesiącach życia. Powodować to może zmniejszone łaknienie. Roczne i starsze dzieci często odmawiają jedzenia lub jedzą zbyt małe porcje. Często dziecko nie je warzyw czy mięsa albo preferuje wyłącznie kilka określonych pokarmów. Jeśli jednak stan odżywienia i rozwój malucha są prawidłowe, nie ma powodów do niepokoju - najprawdopodobniej za kilka tygodni wszystko wróci do normy.

Co zatem robić, gdy dziecko nie je? Przede wszystkim - nie zmuszać go do jedzenia na siłę. Nie należy też poganiać maluszka w trakcie posiłku, a także zabawiać czy odwracać uwagi w celu „przemycenia” pokarmu. Warto pomyśleć także o atrakcyjnej formie podania potrawy czy zachęcić malucha do wspólnego przygotowania posiłku. Rodzicie często oczekują, że dziecko przy każdym posiłku zje wszystko z talerza. Jednak skutki mogą okazać się odwrotne - maluch zacznie traktować posiłek jako zło konieczne.

Moje dziecko za dużo je...

Coraz bardziej samodzielne i niezależne maluchy są pochłonięte nauką chodzenia, biegania, doskonalenia umiejętności motorycznych - słowem - odkrywania całego bogactwa otaczającego je świata. Jedzenie staje się mniej ważną czynnością. Dlatego znaczne wahania apetytu, także w stronę spożywania nadmiernej ilości posiłków, są zjawiskiem charakterystycznym dla wczesnego dzieciństwa. Jeśli jednak zauważysz, że dziecko za dużo je i jego apetyt nie maleje, przeanalizuj uważnie jego dietę. Być może nadmierny apetyt u dziecka spowodowany jest zbyt wczesnym wprowadzeniem do diety posiłków spożywanych przez dorosłych, podawaniem przekąsek mających w składzie cukier, czy po prostu chęcią na niezdrowe, a smaczne dania. Zwróć także uwagę na jadłospis pozostałych domowników - maluch bardzo chętnie naśladuje teraz dorosłych, ich zwyczaje i zachowania. Zadbaj o to, by jego posiłki były wartościowe, a dieta prawidłowo zbilansowana, ponieważ jest to ważne dla prawidłowego rozwoju, a także utrwalania nawyków żywieniowych w przyszłości.

Do innych problemów, związanych z odżywianiem dzieci we wczesnym okresie życia, należą m.in.:

Zachłyśnięcie dziecka pokarmem

Wciąż rosnące ząbki czy niepełna umiejętność żucia to najczęstsze przyczyny zachłyśnięcia dziecka pokarmem. Choć maluch potrafi już odgryzać kawałeczki pokarmu, zdolność do jego skutecznego przeżuwania będzie kształtować się nawet do 4. roku życia. Dlatego warto zwracać uwagę na rodzaj podawanych posiłków, odpowiednią wielkość porcji, unikać pośpiechu podczas posiłków i podawania jedzenia, gdy dziecko jest w ruchu lub w podróży. 

Neofobia żywieniowa

Neofobia żywieniowa charakteryzuje się niechęcią dziecka do spróbowania nowych pokarmów lub jedzeniem wybiórczym. Dziecko unika spożywania nowych produktów. Przyczyną może być charakterystyczna dla rozwoju poznawczego w tym wieku potrzeba wyrażenia własnej odrębności. Neofobia żywieniowa jest zjawiskiem przejściowym, choć u niektórych maluchów może trwać nawet do 6. roku życia.

„Picky eating”

Czyli jedzenie wybiórcze, to inaczej odrzucanie przez dziecko znacznej ilości znanych i nieznanych pokarmów. „Picky eating” może być powodem ograniczenia różnorodności pokarmów, będącej podstawą zbilansowanej diety.

Wsparcie w wyzwaniach żywieniowych

Badania wskazują, że u polskich dzieci w wieku 1-3 lata mogą występować niedobory kluczowych składników odżywczych w diecie, m. in. wit. D, wapnia i jodu1. Zdaniem ekspertów, mleko modyfikowane typu junior pomaga uzupełnić dietę małego dziecka w ważne składniki odżywcze, których często brakuje w diecie Malucha2. Prostym sposobem na uzupełnienie diety rocznego dziecka - także małego niejadka! - w ważne dla rozwoju składniki odżywcze jest podawanie 2 kubków Bebiko Junior 3 dziennie. Pokrywają one ponad 70% dziennego zapotrzebowania na wapń, żelazo oraz jod i blisko 90% zapotrzebowania na witaminę D*.

Warto pamiętać, że pierwsze lata życia mają istotne znaczenie dla rozwoju późniejszych preferencji smakowych i nawyków żywieniowych. Wczesne doświadczenia dziecka – i te pozytywne, i negatywne – dotyczące spożywanych pokarmów mogą mieć wpływ na jego późniejsze zachowania związane ze sposobem odżywiania.

* Zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i wsp. NIZP-PZH, 2020.
1. Weker H. i wsp. Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 r. PITNUTS 2016. Raport z badania. Instytut Matki i Dziecka 2017.
2. Weker H. i wsp. Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, Standardy Medyczne Pediatria 2022.

Bebiko Junior 3 tak jak inne produkty przeznaczone dla małych dzieci zawiera wapń, żelazo , jod oraz witaminę D.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Oceń ten artykuł:

Czy wiesz, że malutki brzuszek dziecka po 1. roku życia potrzebuje aż 6 x wiecej witaminy D i 4 x więcej wapnia oraz żelaza niż Ty?*

Twój maluszek wciąż intensywnie się rozwija, rośnie i odkrywa swiat. Właśnie dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne. Jak to zmieścić w tak małym brzuszku?

Bebiko Junior 3 pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Już 2 kubki po 200 ml Bebiko Junior 3 pokrywają**:

  • 70% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo,
  • 80% dziennej zalecanej suplementacji witaminą D,
  • 90% dziennego zapotrzebowania na jod.

*W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
** Bebiko Junior 3, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.