Zbilansowana dieta Juniora to inaczej codzienny jadłospis, który dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Choć brzmi jak coś trudnego, komponowanie zbilansowanej diety po 1. urodzinach może być naprawdę proste. Oto kilka sprawdzonych rad.
Co znajdziesz w tym artykule:
Zadbaj o różnorodność
Różne produkty są bogate w różne składniki odżywcze. To dlatego zbilansowana dieta dziecka powinna składać się po prostu z różnorodnych rodzajów pokarmów, by wszystkie razem dostarczały maluchowi tego, czego potrzebuje.
Prostą „ściągawką” może być dla Ciebie opracowany przez ekspertów z dziedziny żywienia tzw. modelowy talerzyk Juniora. Pokazuje on, jakie grupy produktów powinny znaleźć się w codziennym menu rocznego maluszka i ile porcji należy podać, by dzienna dieta miała odpowiednią wartości odżywczą.
Wybieraj jakość
Ciekawski maluch chętnie sięga do talerzy rodziców czy rodzeństwa i chciałby jeść to, co oni. Nic prostszego, jak podać dziecku odrobinę „dorosłego” obiadu.. Jednak zanim to zrobisz, zastanów się, z czego i w jaki sposób był przygotowany posiłek. Twój Junior to nie mały dorosły, a jego dojrzewający mały brzuszek jest wciąż delikatny – i taka sama powinna być jego dieta. Posiłków spożywanych przez resztę rodziny nie należy włączać do diety dziecka, zwłaszcza jeśli nie powstały z najwyższej jakości produktów, dodatkowo zawierają zwykle dodatek soli.
Zadbaj o mleko w diecie dziecka
Dzień 1. urodzin rozpoczyna czas największych zmian w diecie Twojego dziecka. Zadbaj o to, by była nie tylko urozmaicona, ale też wartościowa i prawidłowo zbilansowana każdego dnia!
Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo urozmaicona, to jej ważnym elementem wciąż jest mleko i produkty mleczne. Wraz z urozmaiconą dietą Twój Junior nadal powinien otrzymywać 3 porcje mleka i produktów mlecznych. Eksperci zalecają 2 porcje mleka, w tym mleka modyfikowanego, każdego dnia.
Mleko modyfikowane typu Junior jest zazwyczaj bogate w kluczowe dla rozwoju składniki: wapń, witaminę D, czy też wspierające rozwój poznawczy - żelazo.
Mleka modyfikowane typu Junior pomagają pokryć zapotrzebowanie na te istotne składniki w dietach małych dzieci, a jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia spożycia substancji odżywczych, które nie powinny być obecne w diecie dzieci w wieku 1‐3 lat w zbyt dużych ilościach.
TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka