Zbilansowana dieta Juniora? To proste!

2 min
Rodzice wspolnie karmia dziecko lyzeczka

Zbilansowana dieta Juniora to inaczej codzienny jadłospis, który dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Choć brzmi jak coś trudnego, komponowanie zbilansowanej diety po 1. urodzinach może być naprawdę proste. Oto kilka sprawdzonych rad.

Rodzice wspolnie karmia dziecko lyzeczka
Rodzice wspolnie karmia dziecko lyzeczka

Zadbaj o różnorodność

Różne produkty są bogate w różne składniki odżywcze. To dlatego zbilansowana dieta dziecka powinna składać się po prostu z różnorodnych rodzajów pokarmów, by wszystkie razem dostarczały maluchowi tego, czego potrzebuje.
Prostą „ściągawką” może być dla Ciebie opracowany przez ekspertów z dziedziny żywienia tzw. modelowy talerzyk JunioraPokazuje on, jakie grupy produktów powinny znaleźć się w codziennym menu rocznego maluszka i ile porcji należy podać, by dzienna dieta miała odpowiednią wartości odżywczą.

Wybieraj jakość

Ciekawski maluch chętnie sięga do talerzy rodziców czy rodzeństwa i chciałby jeść to, co oni. Nic prostszego, jak podać dziecku odrobinę „dorosłego” obiadu.. Jednak zanim to zrobisz, zastanów się, z czego i w jaki sposób był przygotowany posiłek. Twój Junior to nie mały dorosły, a jego dojrzewający mały brzuszek jest wciąż delikatny – i taka sama powinna być jego dieta. Posiłków spożywanych przez resztę rodziny nie należy włączać do diety dziecka, zwłaszcza jeśli nie powstały z najwyższej jakości produktów, dodatkowo zawierają zwykle dodatek soli.

Zadbaj o mleko w diecie dziecka

Dzień 1. urodzin rozpoczyna czas największych zmian w diecie Twojego dziecka. Zadbaj o to, by była nie tylko urozmaicona, ale też wartościowa i prawidłowo zbilansowana każdego dnia!

Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo urozmaicona, to jej ważnym elementem wciąż jest mleko i produkty mleczne. Wraz z urozmaiconą dietą Twój Junior nadal powinien otrzymywać 3 porcje mleka i produktów mlecznych. Eksperci zalecają 2 porcje mleka, w tym mleka modyfikowanego, każdego dnia.

Mleko modyfikowane typu Junior jest zazwyczaj bogate w kluczowe dla rozwoju składniki: wapń, witaminę D, czy też wspierające rozwój poznawczy - żelazo.

Mleka modyfikowane typu Junior pomagają pokryć zapotrzebowanie na te istotne składniki w dietach małych dzieci, a jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia spożycia substancji odżywczych, które nie powinny być obecne w diecie dzieci w wieku 1‐3 lat w zbyt dużych ilościach.

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.