Drugie urodziny – przyjęcie dla dwulatka

4 min
Grupa-dziewczynek na urodzinach

Planowanie przyjęcia urodzinowego dla dwulatka bywa dużym wyzwaniem dla jego rodziców. Zastanawiają się: kogo zaprosić na przyjęcie? Jakie dekoracje wybrać na 2. urodziny dziecka? Jaki tort i inne słodkości powinny znaleźć się na stole? Przedstawiamy porady i pomysły, które pozwolą zorganizować wspaniałe urodziny dla dwulatka!

Grupa-dziewczynek na urodzinach
Grupa-dziewczynek na urodzinach

Girlandy, balony i pompony, czyli dekoracje na 2. urodziny

Ważnym elementem przyjęcia dziecięcego są ozdoby. Do popularnych i efektownych dekoracji na 2. urodziny należą:

 • balony napełniane helem – standardowe jednolite, z napisami lub w kształcie cyfry „2”,
 • girlandy papierowe lub drewniane,
 • pompony z bibuły,
 • rozety papierowe,
 • kurtyny imprezowe,
 • czapeczki na głowy gości, np. przedstawiające zwierzątka.

Dekoracje na 2. urodziny muszą być przede wszystkim bezpieczne dla solenizanta i innych małych uczestników przyjęcia. Ozdoby powinny być oczywiście również efektowe, gdyż będą tłem do zdjęć i filmików z imprezy.

Zaproszenie na 2. urodziny – gotowe czy DIY?

Ważnym elementem organizacji drugich urodzin są zaproszenia na urodziny dziecka. W księgarniach oraz wielu sklepach internetowych można kupić piękne, gotowe zaproszenia z różnymi obrazkami i motywami. Można również wykonać je osobiście za pomocą specjalnych generatorów, w których wystarczy wpisać imię i nazwisko dziecka oraz datę, godzinę i miejsce przyjęcia, zapisać całość…i spersonalizowane zaproszenie na 2. urodziny gotowe!

Wszelkie rzeczy DIY wymagają trochę pracy, ale są jedyne w swoim rodzaju. Warto więc podjąć wysiłek i samodzielnie przygotować unikatowe zaproszenia na urodziny dwulatka, które uświetnią wydarzenie i będą doskonałą pamiątką na przyszłość.

1580x1126_2.jpg

Zaproszenia na urodziny

Zarejestruj się i wydrukuj zaproszenia na urodzinki swojego dziecka!

Wygeneruj własne zaproszenie!

Kogo zaprosić na urodziny dwulatka?

Zazwyczaj na urodziny dziecka zapraszani są dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo mamy i taty oraz rodzice chrzestni. Czasami na przyjęciu goszczą też dalsi kuzyni oraz przyjaciele rodziny.

Dwulatek często posiada już swoich znajomych, np. z sąsiedztwa, placu zabaw, wakacji czy żłobka. Warto przemyśleć, czy nie zaprosić również ich do świętowania urodzin maluszka.

Rodzice czasami decydują się na zrobienie dwóch imprez – uroczystego przyjęcia dla rodziny w domu lub restauracji oraz kinderbalu dla kolegów i koleżanek dziecka wraz z ich rodzicami.

Tort na 2. urodziny i inne słodkości

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek przyjęcie urodzinowe bez tortu. Jest to najważniejszy element na stole i skupia na sobie uwagę wszystkich gości. Niektórzy rodzice przygotowują go samodzielnie, a inni składają na niego zamówienie w ulubionej cukierni.

Tort na 2. urodziny powinien być kolorowy, aby zawierał elementy kojarzące się z dzieciństwem. Mogą znaleźć się na nim postaci z bajek, ulubione gadżety dziecka i inne ozdoby. Dekoracje na torcie najczęściej wykonywane są z masy cukrowej, czekolady lub karmelu. Nie można zapomnieć także o świeczce do zdmuchnięcia przez solenizanta!

Przed przyrządzeniem lub zamówieniem tortu na 2. urodziny warto dowiedzieć się, czy któryś z gości nie cierpi na alergię pokarmową, np. nie jest uczulony na orzechy (które mogłyby pojawić się w cieście). To bardzo ważna informacja w kontekście przygotowania całego menu urodzinowego.

Prezent dla dwulatka – co kupić na urodziny malucha?

Zgodnie z dobrym zwyczajem, przychodząc na imprezę urodzinową, solenizantowi wręcza się jakiś miły upominek. Wybór prezentu dla dwulatka nie musi być trudny. Sprawdzone pomysły na prezent na 2. urodziny dla chłopca i dziewczynki to m.in.:

 • klocki, które rozwijają kreatywność i zdolności manualne dziecka oraz zachęcają do twórczej zabawy,
 • puzzle z dużymi elementami, pomagające rozwijać percepcję wzrokową i koordynację ruchową,
 • namioty w stylu tipi, tworzące niebanalną przestrzeń do wspaniałej zabawy,
 • zestawy kreatywne, np. kolorowanek, wyklejanek,
 • książeczki z bajkami, pobudzające wyobraźnię,
 • zabawki interaktywne, uczące dziecko np. prostych słów, alfabetu, cyferek,
 • proste instrumenty muzyczne, np. bębenek czy cymbałki.

Do często wybieranych prezentów na 2. urodziny dla dziewczynki są także lalki, np. z miękkimi brzuszkami i gumowymi główkami. Bardzo popularne są też lalki szmacianki, które mogą służyć jako towarzyszki codziennych zabaw oraz przytulanki podczas drzemek. Lalki to doskonały prezent, ponieważ mogą służyć do naśladowania rodziców i odgrywania ról. Możesz również postawić na zakup wózka lub domku dla lalek.

Często wybieranymi prezentami na 2. urodziny dla chłopca są różnego rodzaju pojazdy – ciężarówki, pociągi, holowniki… Uśmiech na twarzy maluszka z pewnością wywoła także zdalnie sterowana wyścigówka, wywrotka do zabawy w piaskownicy lub wóz strażacki do ciągnięcia na sznurku. Dwuletniemu fanowi motoryzacji można sprezentować również zabawkowe kluczyki samochodowe, ze wmontowaną latarką i wydające różne dźwięki (np. zamykania drzwi lub klaksonu).

Zabawy urodzinowe dla dwulatka

Urodziny to dla dwulatka okazja do spędzenia czasu z bliskimi i wspaniałej zabawy. Warto zaplanować różnorodne atrakcje, które dodatkowo uświetnią ten ważny dzień.

Solenizant z pewnością będzie wniebowzięty, gdy przygotujesz mu domowy zestaw perkusyjny złożony z garnków, pokrywek i puszek. Maluch będzie mógł poczuć się jak znana gwiazda na muzycznej scenie. Uwaga, będzie głośno – ale świetna zabawa gwarantowana!

Atrakcyjną formą spędzenia czasu na przyjęciu urodzinowym jest także budowanie różnych obiektów z klocków. Im więcej elementów, tym lepiej! Należy pamiętać, aby rozmiar klocków był dostosowany do wieku solenizanta i jego małych gości.

Na urodzinach dwulatka świetnie sprawdzą się też popularne kalambury, karaoke, malowanie portretów oraz zabawy z masą solną. Pomysłów na atrakcyjne i kreatywne spędzenie urodzin jest całe mnóstwo – najważniejsze, aby podobały się dziecku!

Oceń ten artykuł: