9 sprawdzonych sposobów na zbilansowaną dietę Juniora

5 min
Mama karmi dziecko jedzeniem na niebieskiej lyzeczce

Zapewnienie zbilansowanej diety rocznego dziecka wydaje się trudnym zadaniem? A może chcesz lepiej zadbać o jakość jego jadłospisu? Oto 9 prostych wskazówek, które ułatwią Ci prawidłowe odżywianie rocznego dziecka.

Mama karmi dziecko jedzeniem na niebieskiej lyzeczce
Mama karmi dziecko jedzeniem na niebieskiej lyzeczce

2 kubki mleka każdego dnia

Mleko i jego przetwory nadal zajmują ważne miejsce w jadłospisie rocznego dziecka. Zaleca się podawanie 3 porcji produktów mlecznych każdego dnia, z czego dwie porcje powinno stanowić mleko (np. mleko modyfikowane typu junior). Sprawdzonym sposobem na  uzupełnienie jadłospisu w ważne składniki odżywcze w okresie wczesnego dzieciństwa jest wyrobienie nawyku picia dwóch kubków mleka typu junior dziennie. Może to być Wasz poranny lub wieczorny rytuał - wszystko zależy od preferencji maluszka. Twoje dziecko otrzyma smaczny i wartościowy posiłek. A Ty zyskasz pewność, że wspierasz rozwój Juniora*, uzupełniając jego dietę w ważne składniki odżywcze, w ilości która pomoże pokryć nawet do 89% dziennego zapotrzebowania na witaminę D1!

Sprawdź co kryją 2 kubki Bebiko Junior 3

Zboża w każdym posiłku

Pyszna jaglanka na śniadanie, ryż w zupce pomidorowej i mleczna manna na dobranoc... a w międzyczasie kanapka z pełnoziarnistym pieczywem. Zapewnienie dziennej porcji zbóż jest bardzo proste - wystarczy pamiętać, by w różnych postaciach pojawiły się w każdym posiłku.

Warzywa - sezonowe!

Pokrój marchewkę w słupki, do sałatki dodaj paprykę, na kanapkę połóż pomidor, dorzuć cukinię do zupki... Korzystaj ze świeżych warzyw sezonowych, podając małe kawałeczki jako dodatek do każdego dania. Chrupiące, kolorowe dodatki warzywne pobudzają apetyt, kształtują umiejętność gryzienia i żucia i przyzwyczajają dziecko do regularnego jedzenia warzyw, także w późniejszych latach.

Owoce - kolorowe!

Idealne na deser, doskonałe na słodki podwieczorek. Soczyste owoce będą doskonałym dodatkiem do pierwszego lub drugiego śniadania, obiadu (jako kompot lub deser), a nawet jako składnik surówek.

5 dni mięso, 2 razy - dzień rybki!

Dwa razy w tygodniu mięso zastąp rybą. Najlepsze są tłuste ryby morskie, bogate w kwasy omega 3. Pamiętaj, by wybierać wyłącznie mięso i ryby najwyższej jakości, ze sprawdzonego źródła. Jeśli nie masz pomysłu na podanie, wciąż możesz skorzystać z bogatej gamy posiłków dla dzieci po 1. roku życia (np. z posiłków z łososiem czy cielęciną BoboVita). Pamiętaj także o warzywach strączkowych, które warto wprowadzić do menu dziecka, jeśli nie przepada za mięsem.

Unikaj wędlin, które mają dodatek konserwantów i sztucznych barwników, a także nie przyzwyczajaj malucha do (lubianych, lecz nieodpowiednich dla dziecka) parówek.

Pół jajka dziennie

... czyli 3-4 jajka w tygodniu, uzupełnią jadłospis rocznego dziecka w białko
i żelazo. Jeśli maluch nie lubi jajek, „schowaj” je w innych posiłkach: zrób pyszne naleśniki, omlet z owocami czy dodaj żółtko do zupy. 

Dobre tłuszcze

Małym dzieciom poleca się podawać masło, oleje roślinne oraz margaryny miękkie2. Z olejów roślinnych polecane są głównie: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, odrobinka oleju lnianego... Najlepiej w postaci surowej jako dodatek do sałatek lub surówek. Tłuszcze roślinne dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witamin A, D, E, K i energii. Pieczywo smaruj niewielką ilością masła lub margaryny - koniecznie takiej, w której nie występują izomery trans.

Woda zdrowia doda

Do picia najlepsza jest woda wysokiej jakości – mineralna niskosodowa, niskozmineralizowana lub źródlana. U dzieci w wieku 1-3 lat zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 1250 ml na dobę1. Zdecydowanie ogranicz lub w ogóle nie podawaj słodzonych i gazowanych napojów.

3 razy nie!

Sól, cukier i słodycze - tym produktom od początku powiedz zdecydowane „nie”! Nie dosalaj niepotrzebnie posiłków, które Tobie wydają się mało słone, by dziecko nie przyzwyczaiło się do słonych potraw. Zamiast cukru możesz użyć miodu (również z umiarem). Słodycze zastępuj owocami pamiętając, że nadmiar cukru w diecie rocznego dziecka może być przyczyną otyłości w późniejszych latach życia.

Zbilansowana dieta

Układając zbilansowaną dietę dziecka warto pamiętać, że mleka typu junior mogą być wsparciem dla rodziców, których dzieci nie otrzymują dostatecznej ilości składników odżywczych z innych źródeł. Zdaniem ekspertów, mleko modyfikowane typu junior pomaga uzupełnić dietę małego dziecka w ważne składniki odżywcze, których często brakuje w diecie Malucha3. Wzbogacone w witaminy i składniki  mineralne mleka typu junior stanowią dobre rozwiązanie, uzupełniające dzienny jadłospis rocznego dziecka w cenne i często niedoborowe w diecie składniki, m.in. witaminę D, wapń, żelazo i jod.

*Bebiko Junior 3, tak jak inne podobne produkty przeznaczone dla małych dzieci, zawiera m.in. wapń i witaminę D niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości i zębów oraz żelazo i jod wspierające prawidłowy rozwój poznawczy. 
1. Zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosz i in., NIZP-PZH, 2020.
2. Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.
3. Weker H. i wsp. Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, Standardy Medyczne Pediatria, 2022.

Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest rekomendowanym sposobem żywienia małych dzieci. Powinno być kontynuowane tak długo jak to jest pożądane przez matkę i dziecko. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia należy zasięgnąć porady lekarza.

TAGI: najlepsze mleko modyfikowane, mleko modyfikowane, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Czy wiesz, że malutki brzuszek dziecka po 1. roku życia

Potrzeby brzuszka

Twój maluszek wciąż intensywnie się rozwija, rośnie i odkrywa swiat. Właśnie dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne. Jak to zmieścić w tak małym brzuszku?


Bebiko Junior 3 pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Już 2 kubki po 200 ml Bebiko Junior 3 pokrywają**:

  • 70% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo,
  • 80% dziennej zalecanej suplementacji witaminą D,
  • 90% dziennego zapotrzebowania na jod.

*W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
** Bebiko Junior 3, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

poznaj bebiko junior 3.png

Poznaj Bebiko Junior 3

Już 2 kubki Bebiko Junior 3 dziennie pomogą uzupełnić dietę Twojego dziecka w ważne składniki odżywcze.

Dowiedz się więcej