Dieta przyszłej mamy (1).png

Ciążowe dolegliwości bez tajemnic

Zdobądź wiedzę o tym, jak dbać o kondycję Twojego brzucha w ciąży. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby na ciążowe dolegliwości. Wypełnij test i zobacz, czy wiesz już wszystko na ich temat!

Olowek-Bebiklub-Text&Image.png

Ciążowe dolegliwości bez tajemnic

Dolegliwości, które doskwierają przyszłym mamom to najczęściej typowe objawy ciąży. Jeśli wymiotujesz, masz zaparcia, a czasem pobolewa Cię brzuch, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju – wraz z rozwojem ciąży niektóre z tych dolegliwości miną. W czasie kursu poznasz przyczyny typowych dolegliwości, dowiesz się, jak je łagodzić oraz kiedy warto zasięgnąć porady specjalisty.

Zgaga.png

5 najczęstszych dolegliwości ciążowych

5 najczęstszych dolegliwości ciążowych

Z czego wynika?

Niskie ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku występuje niemalże u wszystkich kobiet w ostatnich miesiącach ciąży. Zmiany ciśnienia w zwieraczu przełyku i pojawienie się zgagi może być związane z rosnącym stężeniem progesteronu oraz możliwym wpływem estrogenu. Ponadto rosnący brzuch zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, co nasila objawy zgagi.

Czym się objawia?

Zgaga to uczucie „palenia” w przełyku i pieczenia w gardle, które może łączyć się z nieprzyjemnym, kwaśnym lub gorzkim smakiem w ustach. To również pieczenie w okolicy mostka, które nasila się po posiłkach oraz zarzucanie kwasu żołądkowego. Jak sobie z nią poradzić? Posiłki należy spożywać częściej 5-6 razy dziennie. Najlepiej, by były niewielkie objętościowo i podawane o stałych porach. Wiele potraw nasila zgagę, dlatego unikaj tłustych, ciężkostrawnych posiłków, przetworzonej i ostro przyprawionej żywności, a także pomidorów ze skórką, czekolady, cytrusów czy mocnych naparów z herbaty i kawy. Niektóre produkty, takie jak mleko, napar z rumianku, rzodkiewka czy siemię lniane mogą łagodzić nieprzyjemne uczucie.

Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

Jeśli domowe sposoby nie złagodzą objawów, a zgaga stanie się uporczywa lub będą towarzyszyć jej wymioty – zasięgnij porady specjalisty. Lekarz przepisze leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, co zmniejszy nieprzyjemne uczucie.

Z czego wynika?

Przyczyny bólu brzucha w ciąży są różne, a główny powód to rosnąca macica, która zwiększa swoją objętość nawet 100-krotnie. Dodatkowo rozciągające się mięśnie, ścięgna i więzadła w pachwinach mogą powodować kłucie. W drugim i trzecim trymestrze większy brzuch może obciążać kręgosłup, a ból z krzyża będzie promieniował do brzucha. Ponadto zaparcia, często towarzyszące ciąży to także jedna z przyczyn bólu brzucha u przyszłej mamy.

Czym się objawia?

Ból brzucha może mieć różne nasilenie i pojawiać się w wielu miejscach: wysoko w okolicy żołądka, w okolicy pępka czy w podbrzuszu. Może mieć charakter pulsujący, ciągły lub skurczowy – ten ostatni jest odczuwalny intensywnie w końcowym etapie ciąży, jeszcze przed porodem.

Jak sobie z nim radzić?

Jeśli przyczyną bólu brzucha są zaparcia, należy zastosować odpowiednią, wysokobłonnikową dietę. Jeśli ból brzucha powodują skurcze lub przeciążenia kręgosłupa, możesz sobie pomóc ćwiczeniami: zalecane są aqua aerobic, spacery, pilates.

Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

Bezwzględnym wskazaniem do konsultacji ze specjalistą są silne bóle brzucha oraz bóle, którym towarzyszą krwawienia z dróg rodnych bądź skurcze. Nie bagatelizuj także przewlekłego i intensywnego bólu brzucha.

Z czego wynikają?

Progesteron, którego stężenie w w ciąży znacznie rośnie, ma wpływ na mięśniówkę jelit. Spowalnia ruchy perystaltyczne, co uniemożliwia skuteczne wypróżnianie się. Dodatkowo rosnąca macica naciska na jelita, co także spowalnia pasaż treści pokarmowej i powoduje zaparcia stolca.

Czym się objawiają?

Zaparcia doskwierają co drugiej przyszłej mamie, pojawiają się zwykle w drugim lub trzecim trymestrze. Zaparcia to sytuacja, w której oddawanie stolca jest utrudnione, odbywa się rzadziej, niż 3 razy w tygodniu, a wypróżnianiu towarzyszy ból.

Jak sobie z nim radzić?

Jednym ze skuteczniejszych, domowych sposobów jest zmiana diety. Powinna być bogata w produkty o wysokiej zawartości błonnika rozpuszczalnego: jabłka, gruszki, pomarańcze, morele. Powinna dostarczać także błonnika nierozpuszczalnego, którego źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe, groch fasola, soczewica, gruszki, jeżyny. Nieodłącznym elementem diety jest wypijanie odpowiedniej ilość płynów, zwłaszcza wody mineralnej, która rozluźnia masy kałowe i ułatwia wypróżnianie. Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekka aktywność fizyczna może pomóc – uruchomi leniwe jelita.

Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

Gdy zaparciom towarzyszy silny ból lub krwawienie z odbytu. Jeśli domowe sposoby zawodzą, zasięgnij porady specjalisty. Pod żadnym pozorem nie stosuj środków przeczyszczających lub lewatywy bez konsultanci z lekarzem, mogą wywołać przedwczesny poród!

Z czego wynikają?

Przyczyną porannych nudności i wymiotów, towarzyszących ciąży jest wysokie stężenie hormonów (progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej – hCG), zmiany napięcia i ruchliwości żołądka, wrażliwość układu pokarmowego. Mdłości mogą pojawić się także w ciągu dnia na skutek większej wrażliwości na zapachy – niektóre z nich, jak intensywny aromat kawy czy zapach z lodówki potęgują nudności i mogą być przyczyną wymiotów.

Czym się objawiają?

Nudności i wymioty w ciąży najczęściej doskwierają rano, chociaż w niektórych przypadkach mogą męczyć kobietę cały dzień. Zwykle mijają pod koniec pierwszego trymestru, ale zdarzają się sytuacje, że towarzyszą ciężarnej przez 9 miesięcy.

Jak sobie z nim poradzić?

Domowe sposoby, jak wypijanie naparów ze świeżego imbiru mogą okazać się skuteczne. Ulgę przynosi także wyeliminowanie z diety tłustych i ciężkostrawnych posiłków oraz zjedzenie sucharków, krakersów czy lekkiego posiłku, rano jeszcze przed wstaniem z łóżka. Pij dużo wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia – zwłaszcza, gdy wymioty zdarzają Ci się często.

Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

Wymioty pojawiają się nawet u 80% ciężarnych i w większości przypadków nie wymagają pogłębionej diagnostyki. Jednak w sytuacji, gdy są bardzo uporczywe, powodują spadek masy ciała lub towarzyszą im objawy odwodnienia (wzmożone pragnienie, suchość w jamie ustnej, suchość skóry i błon śluzowych, bóle i zawroty głowy, skąpomocz) – należy zasięgnąć porady lekarza.

Z czego wynikają?

Jak w przypadku większości ciążowych dolegliwości, za powstawianie wzdęć odpowiedzialny jest progesteron. Działa on spowalniająco na perystaltykę, w związku z tym trawienie zachodzi wolniej, co sprzyja gromadzeniu się gazów w jelitach.

Czym się objawia?

Wzdęcia i gazy to uporczywe przelewania w brzuchu, którym towarzyszy powiększenie jego obwodu, a niekiedy nieprzyjemne kłucie czy ból brzucha.

Jak sobie z nim radzić?

Całkowite wyeliminowanie wzdęć może być trudne, ale są sposoby, które łagodzą nieprzyjemne uczucie. Zaleca się regularne spożywanie małych posiłków oraz jedzenie bez pośpiechu. Uniknie napojów gazowanych, żucia gumy i łapczywego połykania kęsów – wszystko to sprzyja połykaniu powietrza, które dodatkowo wzdyma jelita. Warto obserwować swój organizm i eliminować potrawy czy produkty (np. kapustę, groch, białe pieczywo, pszenny makaron), po których pojawiają się wzdęcia.

Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

Jeśli wzdęcia są bardzo uporczywe i nie mijają, mimo wprowadzonych modyfikacji dietetycznych zgłoś się do lekarza. Tylko specjalista może zalecić lek eliminujący dolegliwość.

Pytanie 1 z 6

shutterstock_274197626 1.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

POZNAJ ENCYKLOPEDIĘ

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Image-Poradniki.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?