image 15.png

Strefa przedszkolaka

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym odgrywa istotną rolę. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza niezbędne składniki odżywcze, które wspierają odporność oraz zapewniają prawidłowy rozwój. Sprawdź, jak powinno wyglądać właściwe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym. Dowiedz się, jak komponować dietę przedszkolaka.

3d Bebiko Junior 5 600g.png

Odkryj Bebiko Junior 5

Dzieci w wieku przedszkolnym wciąż mają inne potrzeby żywieniowe niż dorośli. Chociaż nie rosną już tak szybko jak niemowlęta, nadal intensywnie się rozwijają, zdobywają nowe umiejętności, uczą się prawidłowych nawyków żywieniowych. Dlatego odpowiednio zbilansowana dieta, dopasowana do potrzeb juniorów jest nadal bardzo ważna.

POZNAJ PRODUKT

Poznaj rolę składników odżywczych istotnych dla rozwoju Twojego dziecka

Screenshot 2021-01-19 at 12.57 1.png

Unikalna kompozycja błonnika GOS/FOS

Galaktooligosacharydy (GOS)
i Fruktooligosacharydy (FOS)
w proporcji 9:1 to unikalna kompozycja błonnika. Są to składniki pożywienia nie ulegające trawieniu.

shutterstock_228370117.original.jpg

Kalkulator witaminy D, wapnia i jodu

Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.

Oblicz
image 74.png

Fakty i mity żywieniowe

Czy mrożonki zawierają witaminy i składniki mineralne? Czy dziecko z alergią na białko mleka krowiego może pić mleko kozie? Czy masło jest lepsze od margaryny? Sprawdź się w quizie! Odpowiedz na nasze pytania i przekonaj się, co jest prawdą, a co mitem na temat diety dzieci powyżej 1. roku życia.

Pytanie 1 z 18

Często popełniane błędy żywieniowe

Czy wiesz, że aż 94% dzieci w wieku 1-3 lata ma niedobory witaminy D? Czy wiesz, że 83% dzieci po 1. roku życia otrzymuje posiłki dosalane*? Poznaj najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez rodziców w komponowaniu diety Juniorów i sprawdź czy Tobie również się zdarzają oraz jak ich unikać?

Mleko i nabiał.png

Za mało mleka i przetworów mlecznych

Mleko i przetwory mleczne stanowią najlepsze źródło wapnia w diecie dziecka. Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów.

Warzywa-i-owoce.png

Za mało owoców i warzyw

Aż 52% dzieci w wieku 1-3 lat spożywa zbyt mało błonnika.** Jego źródłami są warzywa i owoce, które dostarczają także witamin i składników mineralnych. Warzywa i owoce powinny być spożywane kilka razy dziennie jako dodatek do głównych posiłków i przekąski.

WitaminaD-wapn-zelazo.png

Za mało witaminy D, wapnia i żelaza

Niedobory w diecie witaminy D dotyczą 94%, a wapnia 42% dzieci w wieku 1-3 lat.*

*Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 (raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016) przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia; **„Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce”. Badanie przeprowadzone pod kierunkiem prof. Haliny Weker z Instytutu Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją Nutricia, 2010.

Dieta_mleczna_Juniora.png

Dieta mleczna Juniora

Wielu rodziców sądzi, że podając dziecku produkty mleczne, dostarcza mu witaminy D w odpowiedniej ilości. Tymczasem mleko krowie i jego przetwory to przede wszystkim źródło wapnia. Witaminy D nie ma w nich zbyt wiele, a jest ona dziecku niezbędna do przyswajania wapnia.

W pewnym stopniu organizm dziecka może sam wytwarzać witaminę D w procesie zachodzącej pod wpływem słońca syntezy skórnej. W Polsce klimat sprzyja jej jedynie od kwietnia do września. Aby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D, dziecko powinno przebywać na słońcu min. 15 minut dziennie w godzinach 10.00-15.00 – bez używania filtrów ochronnych. Jednak brak ochrony przed szkodliwym działaniem słońca w przypadku dzieci jest niewskazany.

Dlatego eksperci zalecają suplementację diety witaminą D lub stosowanie wzbogaconych w ten składnik produktów, takich jak odżywcza formuła na bazie mleka.

Niedobór żelaza jest też częstym problemem zdrowotnym wśród dzieci po pierwszym roku życia. Głównym źródłem żelaza w diecie mogą być takie produkty jak czerwone mięso, drób, ryby i żółtko jaja. Pomocne może okazać się też podawanie produktów wzbogaconych w ten pierwiastek jak Bebiko Junior NutriFlor Expert. Mleko krowie nie jest dobrym źródłem żelaza, ze względu na jego małą zawartość

Porównaj ilość składników odżywczych w Bebiko Junior i w mleku krowim

Błonnik

blonnik.jpg

Zawartość błonnika g/100ml
Zalecane dzienne spożycie dla dzieci po 1. roku życia:
10g

Ważnym składnikiem diety Juniora jest też błonnik pokarmowy, grupa związków pochodzących z roślin, nie trawionych przez ludzkie enzymy. Jego źródłem może być Bebiko Junior Nutriflor +, warzywa, owoce czy przetwory zbożowe z pełnego ziarna. Zalecane dzienne spożycie dla dzieci po 1 roku życia wynosi 10 g, więc już dwa kubki po 200 ml Bebiko Junior Nutriflor pokryją około 40% wystarczającego spożycia na ten składnik. Błonnik pokarmowy nie występuje w mleku krowim.

Żelazo

zelazo_5.jpg

Zawartość żelaza D g/100ml
Zalecane dzienne spożycie dla dzieci po 1. roku życia:
7mg
i dla dzieci w wieku 4-6 lat:
10mg

Witamina D

witamina_D.jpg

Zawartość witaminy D μg/100ml
Zalecane dzienne spożycie da dzieci po 1. roku życia:
15μg

Białko

bialko.jpg

Zawartość białka g/100ml
Zalecane dzienne spożycie dla dzieci w wieku 1-3 lata:
1,17g i dla dzieci 4-6 lat: 1,1g na każdy kilogram masy ciała dziecka

Zazwyczaj dzieci w wieku 1-3 lata spożywają za dużo białka. Według polskiej Grupy Ekspertów dziecko w wieku 1-3 lata powinno otrzymywać 1,17 g białka na kilogram masy ciała, nie przekraczając 3,125 g białka na kilogram masy ciała na dzień.

Materiały do pobrania

Zaparcia-dzienniczki.png

Pobierz dzienniczki

Które warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty.

Poznaj wszystkie
Modelowy talerzyk.png

Modelowy talerzyk

Sprawdź czy dieta Twojego Juniora jest urozmaicona.

Pobierz

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?