Kiedy Twoje dziecko cierpi na zaparcia, pragniesz jak najszybciej ulżyć maluszkowi. Problem z oddawaniem twardego stolca można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z najskuteczniejszych są modyfikacje żywieniowe. Sprawdź, jak z zaparciami u dzieci radzą sobie inne mamy. Zobacz co jeszcze, zdaniem Doradcy BebiKlubu, może być pomocne przy zwalczaniu tej dolegliwości.
Zawsze staram się, aby mój maluch wypijał w ciągu dnia dużo wody. Jestem również zwolenniczką masażu u dziecka
Przejście z wyłącznego karmienia piersią na karmienie mieszane może przyczyniać się do powstania zaparć. Dlatego decyzję o zmianie sposobu karmienia warto skonsultować ze specjalistą. Masaż, o którym wspomniałaś może pomóc „uruchomić” jelita i przyniesie maluszkowi ulgę w bólu brzuszka. Bardzo dobrze, że dbasz o nawadnianie synka. Odpowiednia ilość wody w diecie dziecka zapobiega powstawaniu twardych mas kałowych w jelitach, co ułatwia maluszkowi regularne wypróżnianie. Warto pamiętać, że u niemowląt karmionych wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia nie ma potrzeby dodatkowego pojenia dziecka. Konieczność taka zachodzi, np. przy rozszerzaniu diety. Znalezienie najodpowiedniejszej metody na zaparcia u Twojego maleństwa pozwala skutecznie walczyć z tą dolegliwością.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Po jakie produkty siegasz w przypadku zaparć u Twojego dziecka
W ekstremalnych przypadkach polecam gotowanie wywaru z suszonych śliwek
Jeśli jesteś na etapie rozszerzania diety, obserwuj czy zaparcia nie pojawiły się wraz z wprowadzeniem nowych produktów. Jeśli tak, wycofaj je z menu dziecka na jakiś czas. Być może zaparcia ustąpią. Wykorzystanie innych, sprawdzonych sposobów, o których piszesz to świetny pomysł. Odpowiednie nawadnianie maluszka jest bardzo ważne w zwalczaniu i zapobieganiu zaparciom. Jak wspomniałaś, podawanie wody i soczków owocowych (tych drugich nie więcej niż 150 ml dziennie), pomaga rozluźnić stolec, co ułatwia dziecku wypróżnianie. Spośród soczków najskuteczniejsze są jabłkowy, śliwkowy i gruszkowy. Dobrze, że w czasie rozszerzania diety nie zapomniałaś o warzywach. Powinniśmy włączyć je do diety dziecka przed owocami, co pozwoli lepiej zaakceptować smak warzyw w przyszłości.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Urozmaicam, jak tylko mogę dietę mojego dziecka, nie zapominając o produktach bogatych w błonnik
Jak zauważyłaś, regularne spożywanie posiłków przez maluszka oraz dbanie o jego wypróżnienia to skuteczne metody, które sprawdzają się u wielu dzieci z problemami „brzuszkowymi”. Właściwe żywienie dziecka przynosi najlepsze efekty w walce z zaparciami. Dieta w zaparciach powinna bazować na produktach bogatych w błonnik, który ułatwia pasaż stolca. Do produktów bogatobłonnikowych zaliczamy produkty zbożowe z pełnego przemiału (wspomniana przez Ciebie kasza), warzywa i owoce. Gdy maluszek ukończy 7. miesiąc życia możesz podawać mu naturalny jogurt lub kefir – źródło cennych bakterii probiotycznych. Zioła, nie tylko służą jako przyprawy poprawiające smak potraw, ale także dostarczają wielu prozdrowotnych składników.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek
