Czym jest błonnik GOS/FOS?

Błonnik pokarmowy to grupa związków pochodzenia roślinnego, nietrawiona przez przewód pokarmowy człowieka. I właśnie ta cecha czyni błonnik cennym dla brzuszka Twojego dziecka składnikiem. Bowiem błonnik pokarmowy usprawnia perystaltykę jelit, reguluje wypróżnienia i zapobiega zaparciom. Dlatego jest ważnym komponentem diety i powinien znaleźć się w codziennym jadłospisie Juniora.

Fiszka promocja BK3

Odbierz prezent dla malucha!

Odbierz darmową paczkę

Niestety, dieta dzieci powyżej 1. roku życia często nie dostarcza odpowiednich ilości błonnika pokarmowego*. Błonnik pokarmowy występuje w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Składa się z wielu frakcji: celulozy, ligniny, hemicelulozy, gum, śluzów i pektyn. Każda z tych składowych pełni ważne dla zdrowia funkcje. Błonnik GOS/FOS to szczególny rodzaj błonnika pokarmowego. Zarówno frakcja FOS (fruktuktooligosacharydy) i GOS (galaktooligosacharydy) to węglowodany złożone (oligosacharydy), czyli popularne prebiotyki.

FOS to związki zbudowane z kilku cząsteczek cukru prostego, fruktozy, przyłączonego do cząsteczki sacharozy. Naturalnym źródłem fruktoligosacharydów są warzywa, takie jak: szparagi, buraki cukrowe, cebula, czosnek, por oraz pszenica, miód, banany.

GOS to związki składające się z kilku cząsteczek galaktozy, połączonych z cząsteczką laktozy. Najlepszym źródłem galaktooligosacharydów jest mleko mamy.

* Weker H, Barańska M, Rhiali A i wsp. Analiza wartości energetycznej i odżywczej diet dzieci w wieku 13-36 miesięcy – badanie ogólnopolskie. Probl Hig Epidemiol 2013;94:116-21.

Błonnik GOS/FOS to prebiotyki, czyli nietrawione składniki żywności, które są oporne na działanie endogennych enzymów pokarmowych. Błonnik GOS/FOS ma właściwość pobudzania rozwoju korzystnych mikroorganizmów – probiotyków.  Probiotyki to fizjologiczna flora jelitowa, która pełni wiele istotnych dla zdrowia maluszka funkcji. Oligosacharydy mogą być wykorzystane przez bakterie jelitowe szczególnie Bifidobacterium i Lactobacillus, dlatego określane są jako czynnik bifidogenny. Pobudzając wzrost flory bakteryjnej w jelicie grubym, korzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu. Obecnie nie ma doniesień o działaniach niepożądanych galaktooligosacharydów i fruktololigosacharydów.

Mieszanka GOS/FOS  w proporcji 9:1 może być  składnikiem mleka modyfikowanego i dzięki swoim właściwościom korzystnie wpływać na układ pokarmowy dziecka.

Dieta Juniora nadal różni się od diety rodziców, jednak powinna być tak samo zbilansowana pod względem zawartości wszystkich cennych składników. To, co podajesz dziecku jest istotne dla prawidłowego rozwoju, wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, aby codzienny jadłospis maluszka  była zróżnicowany i bogaty we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, w tym cenny błonnik pokarmowy.

Odbierz prezent dla malucha!

Zamów bezpłatną paczkę dla Juniora i odbierz poradnik, miarkę i próbkę Bebiko Junior 3 dla Twojego dziecka!

Zamów

TAGI: probiotyk, prebiotyk, zaparcia, błonnik pokarmowy, prebiotyki, probiotyki, fruktoologosacharydy, galaktooligosacharydy, karmienie piersią, mikroflora

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.