Dieta rocznego dziecka

Gdy dziecko kończy roczek, coraz bardziej interesuje się tym, co jedzą dorośli, zaczyna mieć swoje określone preferencje smakowe. Lista dań, które może jeść dziecko po pierwszym roku życia stopniowo wydłuża się. Jadłospis Juniora nadal jednak różni się od jadłospisu dorosłego.

W diecie rocznego dziecka można pozwolić sobie na więcej fantazji. Organizm dziecka po 12. miesiącu życia w ciągu doby potrzebuje ok. 80 kalorii w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała. Taką podaż energii zapewnia regularne 5 posiłków dziennie – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.

Choć menu rocznego malucha jest inne niż w przypadku dorosłych, jego posiłki także składają się z 5 grup produktów żywnościowych: produktów białkowych (mleka i przetworów mlecznych, mięsa, drobiu i jaj); produktów zbożowych; tłuszczów, warzyw oraz owoców. Podstawową i ważną różnicą w stosunku do dań dla dorosłych jest sposób przyprawiania potraw dla dzieci i wielkość porcji. Kubki smakowe dziecka nie są przyzwyczajone do nadmiaru soli czy cukru, co jest dobrym punktem wyjścia dla zdrowego stylu życia w przyszłości. Ponadto warto ufać apetytowi dziecka, maluch jest w stanie sam określać wielkość porcji, którą zje.

Stopniowo zmienia się także konsystencja podawanych produktów – Junior uczy się gryzienia, zatem coraz częściej na jego talerzyku pojawiają się stałe pokarmy.

Junior ma specyficzne wymagania żywieniowe. W przeliczeniu na kilogram masy ciała, potrzebuje więcej energii oraz składników odżywczych niż osoba dorosła. W jego diecie szczególnie ważną rolę odgrywa wapń oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Tymczasem badania Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzone wspólnie z NUTRICIA Polska pokazują, że dieta aż 8 % dzieci w wieku 1-3 lat w Polsce jest deficytowa pod względem wapnia.Roczne dziecko powinno wypijać dziennie około 500 ml mleka. Nie spiesz się z podawaniem maluszkowi mleka krowiego. Pamiętaj jednak, aby podawać dziecko 3 porcje produktów mlecznych dziennie, takich jak jogurty, kaszki, kefiry. Specjaliści zalecają, aby po 1. roku życia nadal podawać mleko modyfikowane typu junior o składzie odpowiadającym potrzebom maluszka. Raz w tygodniu na talerzu dziecka powinna znaleźć się ryba.

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.