Dieta rocznego dziecka

Gdy dziecko kończy roczek, coraz bardziej interesuje się tym, co jedzą dorośli, zaczyna mieć swoje określone preferencje smakowe. Lista dań, które może jeść dziecko po pierwszym roku życia stopniowo wydłuża się. Jadłospis Juniora nadal jednak różni się od jadłospisu dorosłego.

W diecie rocznego dziecka można pozwolić sobie na więcej fantazji. Organizm dziecka po 12. miesiącu życia w ciągu doby potrzebuje ok. 80 kalorii w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała. Taką podaż energii zapewnia regularne 5 posiłków dziennie – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.

Choć menu rocznego malucha jest inne niż w przypadku dorosłych, jego posiłki także składają się z 5 grup produktów żywnościowych: produktów białkowych (mleka i przetworów mlecznych, mięsa, drobiu i jaj); produktów zbożowych; tłuszczów, warzyw oraz owoców. Podstawową i ważną różnicą w stosunku do dań dla dorosłych jest sposób przyprawiania potraw dla dzieci i wielkość porcji. Kubki smakowe dziecka nie są przyzwyczajone do nadmiaru soli czy cukru, co jest dobrym punktem wyjścia dla zdrowego stylu życia w przyszłości. Ponadto warto ufać apetytowi dziecka, maluch jest w stanie sam określać wielkość porcji, którą zje.

Fiszka promocja BK3

Odbierz prezent dla malucha!

Odbierz darmową paczkę

Stopniowo zmienia się także konsystencja podawanych produktów – Junior uczy się gryzienia, zatem coraz częściej na jego talerzyku pojawiają się stałe pokarmy.

Junior ma specyficzne wymagania żywieniowe. W przeliczeniu na kilogram masy ciała, potrzebuje więcej energii oraz składników odżywczych niż osoba dorosła. W jego diecie szczególnie ważną rolę odgrywa wapń oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Tymczasem badania Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzone wspólnie z NUTRICIA Polska pokazują, że dieta aż 8 % dzieci w wieku 1-3 lat w Polsce jest deficytowa pod względem wapnia.Roczne dziecko powinno wypijać dziennie około 500 ml mleka. Nie spiesz się z podawaniem maluszkowi mleka krowiego. Pamiętaj jednak, aby podawać dziecko 3 porcje produktów mlecznych dziennie, takich jak jogurty, kaszki, kefiry. Specjaliści zalecają, aby po 1. roku życia nadal podawać mleko modyfikowane typu junior o składzie odpowiadającym potrzebom maluszka. Raz w tygodniu na talerzu dziecka powinna znaleźć się ryba.

Odbierz prezent dla malucha!

Zamów bezpłatną paczkę dla Juniora i odbierz poradnik, miarkę i próbkę Bebiko Junior 3 dla Twojego dziecka!

Zamów
To było fajne! Dziękujemy!

Sekcja Junior

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Twój Junior tak szybko się rozwija, ale nadal potrzebuje ochrony i troski. Od momentu przyjścia na świat do swoich 1. urodzin Twój maluszek urósł nawet trzykrotnie. A teraz, gdy rozpoczyna drugi rok życia, jego wzrost jest nadal bardzo dynamiczny.

Już nigdy później nie będzie tak szybko rosnąć, nawet w okresie dojrzewania!

Dowiedz się więcej
Junior to nie mały dorosły

Junior to nie mały dorosły

Twoje dziecko urosło, ale wciąż nie dorosło! Roczny, a także dwu – i trzyletni maluch nadal nie jest mniejszą wersją Ciebie. W okresie 1000 pierwszych dni trwa tzw. programowanie żywieniowe, kiedy organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar niektórych składników odżywczych, w tym białka i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Brzuszek maluszka ciągle jest taki mały, a potrzeby tak wielkie!

Dowiedz się więcej
Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Po 1. urodzinach Twój maluszek nadal bardzo intensywnie się rozwija i jest coraz bardziej aktywny. Nabywa nowe umiejętności, z radością odkrywa świat, porusza się i bawi.

Nic dziwnego, że potrzebuje teraz nawet kilka razy więcej składników odżywczych, niż Ty!*

Zastanawiasz się, jak tyle składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego rozwoju, można zmieścić w tak małym brzuszku?

* zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Gdy Twoje dziecko skończy roczek, jego dieta nadal powinna różnić się od sposobu żywienia dorosłych. W prawidłowym jej zbilansowaniu pomocny może być Modelowy Talerz Żywieniowy dla dzieci od 1. do 3. roku życia oraz zbiór wskazówek o żywieniu niemowląt i małych dzieci, przygotowany wspólnie z ekspertami.

Sprawdź co wraz z codzienną i urozmaiconą dietą Twój maluch powinien otrzymywać.

Dowiedz się więcej
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.