Mama cwiczy z dzieckiem na macie do jogi

Zdrowie dziecka

Zdrowie dziecka to twój priorytet? To zrozumiałe, że chcesz zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój i zmniejszyć ryzyko infekcji. Znaczenie ma jednak nie tylko odżywianie, ale również właściwa higiena czy zapewnienie warunków do spokojnego snu. Dowiedz się, jak dbać o zdrowie dziecka na wielu płaszczyznach jednocześnie.
  • Nauka samodzielnego zasypiania – co zrobić, aby dziecko spało we własnym łóżku?

    Niektórzy rodzice już od pierwszych dni życia dziecka decydują się na zupełnie oddzielne łóżko dla malucha, a nieraz – jego własny pokój. Inni zaś przez wiele miesięcy mają dziecko u swojego boku. Nie ma tu żadnej oceny, czy któryś z tych wyborów jest „lepszy” lub „gorszy”. Biorąc jednak pod uwagę tę drugą opcję, warto pamiętać, że kiedyś w końcu nastąpi czas, gdy rodzice zechcą odzyskać łóżko tylko dla siebie. Co ważne, istotna jest gotowość obu stron do tak dużej zmiany – zarówno dziecka, jak i jego opiekunów. Co zrobić, by nauka samodzielnego zasypiania przeszła spokojnie i zakończyła się sukcesem?

  • Ile śpi noworodek? Sen dziecka w pierwszym roku życia

    Na każdym etapie życia sen jest jedną z kilku podstawowych potrzeb fizjologicznych, bez których spełnienia, funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Jest to czas regeneracji organizmu – zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznych. Co istotne, dla małych dzieci jest to też czas wzrostu oraz rozwoju, stąd też wszelkie zaburzenia w tym obszarze powinny zapalić rodzicom czerwoną lampkę. O co zatem warto zadbać? Ile śpi noworodek? Jakie objawy mogą zaniepokoić? Sprawdź i podejdź do tematu snu w holistyczny sposób!

  • Stulejka – czym jest, jakie daje objawy? Jak leczyć stulejkę?

    Stulejka jest męską dolegliwością, która polega na tym, że napletek nie cofa (nie ściąga się) poza linię żołędzi. Może to być skutkiem zwężenia napletka lub jego sklejenia z żołędzią. U niemowląt i dzieci płci męskiej zwraca się uwagę na odpowiednia pielęgnację prącia w celu zapobieganiu powstawania tej dolegliwości. Jak rozpoznać stulejkę u dziecka? Jak postępować w razie podejrzenia stulejki i jakie są sposoby jej leczenia? Sprawdźmy!

  • Kikut pępowiny – czym jest, kiedy odpada, jak o niego dbać?

    Kikut pępowiny jest to pozostała część pępowiny po jej przecięciu przy porodzie. Pępowina w czasie ciąży pełni bardzo ważną funkcję, łącząc dziecko z łożyskiem, zapewnia mu odpowiedni dopływ tlenu i substancji odżywczych oraz umożliwia usuwanie produktów przemiany materii. Kikut pępowiny odpada zwykle pomiędzy 5. a 15. dobą po urodzeniu. Jak pielęgnować pępek noworodka i jakie objawy są sygnałem, że z kikutem dzieje się coś niedobrego?

  • Wysypka u niemowlaka – rodzaje, możliwe przyczyny i postępowanie

    Wysypki u niemowląt jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez rodziców, niestety nie zawsze można znaleźć ich przyczyny. Wysypki przybierają różne formy takie jak plamki, grudki, krostki, mogą być na rumieniowym podłożu lub czystej skórze. Za powstanie wysypek odpowiadają patogeny takie jak bakterie, wirusy, grzyby, ale również reakcje alergiczne na przykład na pokarmy, środki piorące, mydło czy po ukąszeniu przez owady. Wiele rodzajów wysypki u niemowlaka nie wymaga leczenia, a jedynie zmiany pielęgnacji. Dowiedzmy się więcej na ten temat!

  • Kąpiel noworodka – jak kąpać dziecko w pierwszych tygodniach jego życia?

    Wszystkie działania pielęgnacyjne, które wykonuje się przy noworodku po raz pierwszy, budzą sporo emocji. Mieszają się przede wszystkim lęk i podekscytowanie, a co się z tym wiąże, każda nowa czynność jest dla rodziców niemałym wyzwaniem. Tak też jest z kąpielą noworodka – kiedy warto wykonać pierwszą kąpiel, jak często należy ją powtarzać, jakie akcesoria i kosmetyki do kąpieli noworodka mogą okazać się przydatne? Sprawdź – w końcu odpowiednie przygotowanie to podstawa, która pozwala nieco złagodzić trudne emocje i tym samym czerpać z pierwszych tygodni życia z dzieckiem jak najwięcej!

  • Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

    Potówki to zmiany skórne spotykane u noworodków i niemowlaków w postaci pęcherzyków lub grudek na rumieniowym podłożu. Tworzą się z powodu zatkania gruczołów potowych. W artykule opowiemy, jak powstają potówki, jak sobie z nimi radzić oraz jak zapobiegać ich powstaniu.

  • Pielęgnacja noworodka po porodzie – jak pielęgnować chłopca, a jak dziewczynkę?

    Dzieci zaraz po urodzeniu są całkowicie zależne od opiekunów. Stąd też pielęgnacja noworodka jest pojęciem bardzo szerokim. Rodzice od pierwszych dni życia muszą bowiem przewijać malucha, dbać o jego skórę, kąpać, a przy tym mieć wzmożoną uważność na proces gojenia kikuta pępowinowego. Jak się za to wszystko zabrać? Jak pielęgnować małego chłopca, a jak dziewczynkę i czy w ogóle są w tym zakresie jakieś różnice?

  • Mastka u dzieci – czym jest i czy jest groźna?

    Mastka to wydzielina, która pojawia się w obszarze narządów płciowych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Występuje także u najmłodszych i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wielu opiekunów obawia się jednak, czy nie jest to objaw infekcji lub jakiegoś poważniejszego schorzenia. Na szczęście można odetchnąć z ulgą – sprawdź, czym dokładnie jest mastka u dzieci, jak się jej pozbyć i na jakie ewentualne niepokojące objawy warto zwrócić uwagę!

  • Kalendarz szczepień niemowlaka – jak przygotować dziecko do szczepienia?

    W zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, szczepienia są podstawą. Od wielu lat zmniejszają ryzyko wystąpienia chociażby takich schorzeń, jak: gruźlica, tężec, krztusiec i błonica czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Warto zatem wiedzieć, kiedy należy wykonać poszczególne z nich i czym dokładnie jest kalendarz szczepień. Dowiedz się, jak przygotować malucha do szczepionki i świadomie podejdź do troski o jego odporność!